Kompletní průvodce projektem vrtané studny 2020

5. leden 2020

Studna jako řešení zdroje vody je nestárnoucím evergreenem. V posledních letech získávají studny opět na popularitě, může za to nejen nevyzpytatelné sucho, ale také ceny, které si vodárny účtují. Pokud máte zahradu, tak zcela jistě oceníte návratnost investice do studny. Co k vrtané studni budete potřebovat se dozvíte v dnešním článku.

Projekt vrtané studnyProjekt vrtané studny


Jak vzniká studna a co je potřeba zařídit?

Pokud jste se rozhodli mít studnu nebo o ní jen uvažujete jako o alternativě, pak je dobré se seznámit s jednotlivými fázemi, které vedou ke vzniku studny a především legálnímu užívání. Studna je sice stále populárnější, ale také diskutabilnější. Často se v novinách dočtete, jak nová studna připravila o vodu sousedy, nebo jak v obcích, kam se stěhují novousedlíci, kteří budují studny, připravují o vodu starousedlíky a mnoho dalšího.

I proto je vhodné udělat studnu pořádně a věnovat se každé jedné části procesu na sto procent. Co všechno je tedy potřeba zařídit, aby vaše studna mohla vzniknout?


Vyhledání vody na pozemku pro studnu

Prvním krokem je ověření, zda se vůbec studna na pozemku může realizovat. V této fázi dochází k bližšímu prozkoumání zájmové lokality, aby se zjistilo nejen, zda se zde vodní zdroj nachází, ale také, jak hluboko se bude přibližně vrtat, jak intenzivní bude zvodnění, jaký geologický profil je pod Vaším pozemkem a mnoho dalšího.

I dnes je stále populární hledání vody pomocí tzv. proutkaření neboli biodetekce. Tento způsob asi známe všichni minimálně z filmů, kdy proutkař hledá vhodné umístění vrtu pomocí virgule (pod pojmem virgule se samozřejmě skrývá klasický proutek, který se mimo jiné používá i pro hledání geologických poruch). Tato metoda i přes to, že byla několikrát historicky zpochybněna je dodnes používána a stále funguje.

Příroda nám však nabízí i složitější situace, kdy proutkař selže nebo nic nenajde. V takový moment nastupuje geofyzika. Geofyzikální průzkum poskytne detailní pohled na Váš pozemek, a pokud tam voda je tak ji najde. 

Projekt vrtané
studny

Tento článek se týká primárně vrtané studny, ale samozřejmě zdroj vody je potřeba najít i v případě kopané studny. U vrtané studny je možnost provést průzkumný vrt. To znamená skutečně jít najisto. Jedinou nevýhodou však může být, že od 1.1.2019 platí novela zákona a  k průzkumnému vrtu je potřeba souhlasu vodoprávního úřadu.

Jde o jasný příklad toho, jak nefunkční procesy nahradíme další byrokracií. Souhlas vodoprávního úřadu, má spíše ohlašovací charakter a má zabránit tomu, že někteří zájemci o průzkumný vrt ho bez dalšího povolování využívali jako studnu a obešli tak vodoprávní procesy.


Realizace vrtané studny

Jak již název napovídá, probíhá hloubení studny vrtem. Tuto činnost provádí kvalifikovaná společnost. Pokud potřebujete reference či doporučení na kvalitní společnost, klidně se na nás obraťte, společně se podíváme na celý projekt. 

Po vyhloubení vrtu dochází následně k čištění neboli odkalení, jednoduše vyčistíme vrtaný profil v celé hloubce. Pak následuje zkouška hydrodynamiky. Ta se provádí tak, že do vrtu se zapustí čerpadlo a začne se čerpat podzemní voda. V určených intervalech se následně měří pokles hladiny v nové studni. V případě, že například Váš soused taktéž vlastní studnu, provádí se měření i u něj a zaznamená se, zda nebyla jeho studna tou Vaší ovlivněna. Ze zkoušky se následně vypočítává vydatnost zdroje vody. Konečně se pak u této zkoušky ještě testuje kvalita vody, resp. odebírá se vzorek, který je zaslán do akreditované laboratoře.

Hydrogeologický posudek a práce projektanta

V momentě, kdy máte všechny zkoušky za sebou, přichází na řadu hydrogeolog a projektant. Dostáváme se tak k fázi projektu, kterou může komplexně obsloužit Zakra. Jednak bude zapotřebí sehnat hydrogeologa, vypracovat projektovou dokumentaci a vyřídit povolení studny s úřady. Pojďme si nejprve odpovědět na pár základních otázek k projektu nové studny.


Je potřeba projekt k vrtané studně?

Ano, podobně jako v případě domovních čistíren, je i v případě studny zapotřebí projektové dokumentace od autorizovaného projektanta, tzn. že na vašem projektu musí být otisk kulatého razítka. Studna je dle litery zákona vodní dílo a jako taková podléhá podléhá formálním povolením stavebního a vodního zákona.

Projektovou dokumentaci ke studni musí zhotovit autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb. Právě tuto službu Vám naše společnost nabízí. Projekt studny děláme stále častěji a velmi rádi ho uděláme i pro vás.

Projektant
vrtané studny


Je potřeba hydrogeologický posudek ke studn?

Ano, v případě projektu studny jde o povinnou součást dokumentace. Hydrogeologický posudek je potřeba vždy v případě studny a bez jeho doložení nemůže stavební úřad a vodoprávní úřad schválit povolení stavby vrtané studny a povolení k odběru podzemní vody.

V Zakře jsme schopni Vám hydrogeologický posudek zajistit, stačí u nás poptat projekt studny. Máme kontakty na hydrogeology po celé ČR.


Co obsahuje projektová dokumentace studny?

Projekt studny by měl obsahovat tyto části:

  • Průvodní zpráva
  • Souhrnná technická zpráva
  • Situační výkresy
  • Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení
  • Dokumentace stavebního nebo inženýrského objektu
  • Hydrogeologický posudek


Jaká je cena projektu vrtané studny?

Projekt studny je jedním ze základních typů vodohospodářských projektů, podobně jako projekty domovních ČOV či kanalizace a vodovodu. V případě naší společnosti si projekt studny ceníme na 8 000.

Za tuto cenu od nás dostanete komplexní projektovou dokumentaci, která má veškeré náležitosti a splňuje všechny normy dané českými právními předpisy. Zajistíme Vám hydrogeologický posudek (platí se zvlášť) a pokud budete mít zájem, tak pomůžeme s projednáním povolení na úřadech.


Jak dlouho trvá nakreslit projekt studny?

Jak již bylo řečeno výše, projekt studny není projekt na týdny. U studny však bývá problém s doložením všech podkladových materiálů, často tak projektant musí čekat na práci někoho jiného, např. hydrogeologa. Samotná práce Zakry je pak na několik dní.  Plánujete-li studnu, doporučujeme si na projekt vyhradit určitě 2 měsíce.


Není Vám něco jasné či se potřebujete na něco zeptat? Klidně nás požádejte o konzultaci zdarma.


Hodnocení

4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 27x