Jak vyčistit odpadní jímku, aby správně fungovala nebo v situaci, kdy se ji naopak už potřebujete zbavit? Máme pro vás 7 tipů na vyčištění odpadní jímky. Čištění jímky není radno podceňovat, jednak jde o nebezpečný typ odpadu, za druhé se pak nánosy zmenšují objem jímky samotné.
Čištění jímky není složité, vyžaduje však součinnost další osoby a několik postupných kroků. V ideálním případě postupujte při čištění odpadní jímky následovně:
Vyčerpejte obsah jímky
Připravte si ochranné pomůcky a nářadí
Odpadní jímku vyvětrejte
Jímku vyčistěte vapkou
Odčerpejte znovu vodu
Zkontrolujte nepropustnost
Případně odpadní jímku opravte
Prvním krokem je vždy vyčerpání a vyvezení obsahu jímky. Nejedná se o přečištěné a ani předčištěné odpadní vody, k jejich likvidaci je tedy nutné pozvat společnosti s oprávněním k likvidaci odpadních vod. Laicky řečeno, někoho, kdo má fekální vůz.
Dlouho nevyčištěná odpadní jímka bude obsahovat spoustu usazenin. Pokožka by neměla přijít do kontaktu s těmito látkami. Stejně tak bude nutné chránit dýchací aparát a oči. Doporučujeme minimálně gumové rukavice a boty, ochranu očí a masku. V dalších krocích se pak bude hodit i vapka.
Než pustíte do práce je vhodné jímku pořádně “vyvětrat” poklop nechte otevřený klidně několik hodin. V jímce hrozí vysoká koncentrace metanu a čištění odpadní jímky byste nikdy neměli provádět na vlastní pěst. Vždy raději v doprovodu, respektive mít po ruce někoho, kdo vás jistí.
Dalším krokem je již zmiňovaná vapka nebo hadice s dostatečným tlakem vody. Využít můžete i vodu dešťovou. Cílem je tlakem vody odstranit ztvrdlé usazeniny a očistit dno i stěny odpadní jímky. U velkých jímek doporučujeme vysoké gumáky a pláštěnku.
Nyní je nutné opět vyčerpat odpadní jímku. V praxi si už většina vystačí s kalovým čerpadlem, i když i tento obsah považuje zákon ¨také za odpadní vodu a správně by měl být znovu využit fekální vůz.
V případě nutnosti omývání stěn opakujte.
Po vyčištění jímky zkontrolujte vizuálně všechny stěny. Odpadní jímka musí být z podstaty věci vodotěsná, v opačném případě hrozí pokuta za nedovolené vypouštění odpadních vod.
Není-li jímka 100% vodotěsná, je nezbytné zasáhnout. Ve většině případů postačí sanace pomocí hydroizolace.
Odpadní jímky je název pro žumpu. Jde o bezodtoké zařízení určené k akumulaci odpadních vod, nejčastěji u rodinných domů a chat.
Historicky se odpadní jímka instalovala prakticky všude, kde nebylo možné připojení ke kanalizaci kanalizační přípojkou.
Odpadní jímka je pouhou vodotěsnou nádobou, typicky z betonu či plastu, která má jediný cíl a tím je akumulace splaškových vod. Nic víc, nic míň. Je tedy nutné zabezpečit její pravidelný vývoz.
Rozdíl mezi vyvážením žumpy a jejím čištění je patrný i z výše uvedeného popisu. Důležité u tohoto tématu je doplnit informaci, že vývoz odpadní jímky je oproti jejímu čištění povinný. Dle vodního zákona je nezbytné jímku pravidelně vyvážet.
Pravidelně znamená, že lze snadno dopočítat odběr vody v dané lokalitě nebo využít koeficient průměrné spotřeby vody na osobu a podělit jej objemem jímky. Z toho nám například vychází, že odpadní jímka o objemu 4m3 využívána 4 osobami, by měla být vyvážena každých 10 dní.
V ideálním světě by se odpadní jímka měla čistit po každém vývozu, to je ale v praxi nereálné. Pokud máte zájem o to, aby vaše jímka skutečně fungovala, tak jak má, pak je vhodné výše uvedený postup opakovat alespoň 1x ročně.
Zcela určitě pak v situaci, kdy se chcete staré jímky zbavit, ať už definitivně nebo při změně na nádrž na dešťovou vodu.
Odpadním jímkám prakticky odzvonilo. Vodní zákon umožňuje jejich výstavbu pouze v případě, kde nelze povolit kanalizační přípojka, domácí čistička odpadních vod nebo septik s filtrem.
Nové žumpy by tak měly vznikat pouze výjimečně a v omezených lokalitách.
Potřebujete novou žumpu? Naše společnost instaluje odpadní jímky na klíč. Poptejte naše služby v Plzeňském, Karlovarském či Středočeském kraji.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.