Top domácí čistička odpadních vod: Recenze a ceny (2024)

kraus@zakra.cz Michal Kraus
17. 12. 2024
nejlepsi-domaci-cisticka-odpadnich-vod.png

Hledáte náhradu kanalizační přípojky, která je šetrná k přírodě i k vaší peněžence? Domovní čistička odpadních vod (ČOV) může být ideálním řešením. Je kompaktní, vysoce účinná a dokáže vás zbavit závislosti na kanalizační síti. Jak na to? Přečtěte si našeho kompletního průvodce nejlepšími domovními ČOV.

Obsah článku

Domácí čistička odpadních vod (ČOV) je zařízení určené pro biologické čištění odpadních vod u rodinného domu či rekreačního objektu. Plně nahradí kanalizační přípojku. Přesto je před jejím pořízením dobré znát veškeré výhody, nevýhody a kroky, které je na cestě k realizaci nutné podniknout. V našem kompletním průvodci získáte odpovědi na ty nejpalčivější otázky:

  • Jak vybrat tu správnou čistírnu?

  • Kolik stojí?

  • Jaké jsou ty nejlepší čističky na trhu?

  • A co byste měli o čistírně odpadních vod vědět dřív, než ji koupíte?

Top domácí čističky odpadních vod (2024)

Domácí čističky odpadních vod vás zbaví starostí s chybějící kanalizací. Naši klienti nejčastěji kupují čističky SBR MAD, AT6 Plus, Variocomp, Monocomp a Topas.

Mezi nejoblíbenější čističky odpadních vod mezi našimi klienty patří:

Jde o čistírny, které nejčastěji projektujeme, prodáváme a stavíme na klíč. Zároveň jsou to domácí čističky od prověřených a stabilních výrobců, jejichž pověst je léty ověřená, stejně jako jejich výrobky.

Chci vědět více o domovní ČOVMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

SBR MAD (Delfin)

SBR MAD je novinkou na českém trhu. Do našeho portfolia jsme ji zařadili hned pro 5 konkurenčních výhod.

5x proč koupit domovní ČOV SBR MAD

  1. Čištění odpadních vod na nejvyšší úrovni

  2. Výjimečně odolná konstrukce

  3. Kompaktní rozměry pro mělký výkop (a úspory při realizaci)

  4. Vysoce atraktivní cena

  5. Hodí se na chatu i k rodinnému domu

SBR MAD nabízí nejmodernější způsob čištění odpadních vod (SBR), podobně jako například Monocomp 4. Výsledkem je špičková úroveň přečištění spolu s flexibilním provozem, který oceníte u rekreačních objektů.

Nejvíce se SBR MAD od své konkurence liší tvarem a způsobem výroby. Díky svým unikátním rozměrům (nízká výška) se vám bude snadněji stavět na pozemku – ušetříte totiž na výkopových pracích. Konstrukce vzniklá rotomouldingem zase přináší nevídanou odolnost a trvanlivost – na rozdíl od konkurenčních modelů nenajdete u SBR MAD slabá místa v podobě svarů.

SBR MAD navíc nabízí nejlevnější cenu za kompaktní výrobek. Za 56 000 Kč bez DPH získáte nejen ČOV samotnou, ale také pilíř na dmychadlo a automatickou řídicí jednotku.

TIP: Prohlédněte si tuto ČOV na našem e-shopu. Pokud si u nás objednáte projekt či vyřízení povolení, dáme vám na SBR MAD slevu až 2000 Kč.

Levná a skvělá domácí čistička? Máme!
Související článek Levná a skvělá domácí čistička? Máme!

Zajímá vás, jak přesně SBR MAD od výrobce Delfin funguje? Podívejte se na video:

AT6 Plus (Aquatec)

Oblíbená domácí čistička AT6 Plus pro každou domácnost i chatuAT6 Plus je nejčastěji prodávaná čistička odpadních vod z našeho portfolia. Zákazníky láká na technologii přečištění VFL a řídicí jednotku v ceně, díky níž lze nastavit intenzitu čištění odpadních vod. AT6 Plus díky tomu skvěle zvládá výkyvy v zatížení, a je tak ideální nejen pro rodinné domy, ale také pro chaty a chalupy.

Při usazování čistírny oceníte nízkou váhu (u varianty do 6 osob dokonce pod 100 kilo), jež výrazně usnadní manipulaci. Čistírna se nabízí v několika velikostních variantách od 1 osoby až po 20 osob. 

Cena domovní čistírny AT6 Plus začíná na 58 600 Kč bez DPH a zahrnuje řídicí jednotku, dmychadlo a další nezbytné příslušenství.

TIP: Prohlédněte si tuto ČOV na našem e-shopu. Pokud si u nás objednáte projekt či vyřízení povolení, dáme vám na AT6 Plus slevu až 2000 Kč.

To nejlepší z řady AT, pořiďte si prémiovou domovní čistírnu AT6 Plus
Související článek To nejlepší z řady AT, pořiďte si prémiovou domovní čistírnu AT6 Plus

Na to, jak domácí čistička odpadních vod AT od Aquatec funguje, se můžete podívat v následujícím videu:

Připravili jsme pro vás také videorecenzi:

Variocomp (ASIO)

Variocomp je nejlevnější čističkou odpadních vod z našeho srovnání. Jde o stálici na trhu domácích čističek odpadních vod, která stále láká nové klienty na nízkou cenu, jednoduchost a funkčnost. Kdo nehledá výdobytek poslední doby, dokáže se o čistírnu trochu starat a nechce utratit spoustu peněz, právě našel svého favorita. 

Domácí čistička Variocomp je také vynikající variantou pro situaci, kdy se v obci chystá výstavba kanalizace a je jasné, že během pár let budete nuceni domácí čističku odstranit. 

Domovní čistírna Variocomp nabízí zájemcům bezkonkurečně nízkou cenu začínající na 39 900 Kč bez DPH, která je ovšem vykoupena nepřítomností řídicí jednotky. Cena zahrnuje nezbytné komponenty, a to včetně dmychadla a pochůzného poklopu.

TIP: Prohlédněte si tuto ČOV na našem e-shopu. Pokud si u nás objednáte projekt či vyřízení povolení, dáme vám na Variocomp slevu až 2000 Kč.

Recenze domácí čističky: Asio Variocomp 5k
Související článek Recenze domácí čističky: Asio Variocomp 5k

Vše důležité o domácí čističce Variocomp jsme pro vás shrnuli v následujícím videu:

Monocomp (ASIO)

Domácí čistička Monocomp je vlajkovou lodí společnosti ASIODomácí čistička Monocomp je vlajkovou lodí společnosti ASIO. Stejně jako SBR MAD či Topas (kterému se budeme věnovat níže v článku), i ona se může pyšnit především technologií SBR, která je dalším vývojovým stupněm biologického čištění odpadních vod a která přináší jak vysoce kvalitní přečištění, tak flexibilitu v provozu.

Klienti také často vybírají Monocomp pro zjednodušenou práci s přebytečným kalem. Ten je – na rozdíl od jiných čistíren – možné odstraňovat výměnou tzv. jutových košů. Není tak nutné volat fekální vůz či využívat kalové čerpadlo. Na druhou stranu je pravidelná výměna (přibližně 4x ročně) nezbytností.

Domovní čistírnu Monocomp 4 pořídíte od 51 500 Kč bez DPH. V základní ceně nabídne tato čistička veškeré potřebné komponenty včetně dmychadla a řídicí jednotky, kterou můžete regulovat jednotlivé režimy zatížení.

TIP: Prohlédněte si tuto ČOV na našem e-shopu. Pokud si u nás objednáte projekt či vyřízení povolení, dáme vám na Monocomp slevu až 2000 Kč.

Recenze ČOV Monocomp od ASIO: Nejvyšší kvalita za dostupnou cenu
Související článek Recenze ČOV Monocomp od ASIO: Nejvyšší kvalita za dostupnou cenu

Vše důležité o domácí čističce Monocomp jsme pro vás shrnuli v následujícím videu:

Topas S

Domácí čistička Topas S funguje stejně jako SBR MAD či Monocomp na principu SBR. Nabízí tedy nejvyšší standard přečištění. Další výhodou je variabilní nátok, který lze nastavit podle výšky domovní kanalizace – není tak potřeba k čistírně přikupovat komínek.

Topas S je navíc skutečně „chytrá“ čistírna. Fungování a proces čištění Topas S můžete sledovat online v mobilní aplikaci a z mobilu je možné také upravovat jednotlivé čisticí režimy. To vše činí z Topas S doporučovanou variantu na chaty.

Pokročilé funkce domovní čistírny Topas S s sebou přinášejí vyšší cenu, která začíná na 63 990 Kč bez DPH. Za zvážení stojí i příslušenství. K této čističce můžete dokoupit například odvodňovací box, do kterého lze automaticky odčerpávat přebytečný kal a usnadnit si tak údržbu ČOV.

TIP: Prohlédněte si tuto ČOV na našem e-shopu. Pokud si u nás objednáte projekt či vyřízení povolení, dáme vám na Topas S slevu až 2000 Kč.

Recenze TOPAS S5: Zkušenosti se skutečně chytrou domovní ČOV
Související článek Recenze TOPAS S5: Zkušenosti se skutečně chytrou domovní ČOV

Vše důležité o domácí čističce Topas S jsme pro vás shrnuli v následujícím videu:

Srovnání domácích čističek odpadních vod

Srovnání domácích čističek je trochu nevděčné téma, protože máme sklony porovnávat čistírny pouze na základě tvrdých parametrů. Výběr domovní čistírny je však často ovlivněn i jinými faktory, jako jsou velikost servisní sítě, cena dopravy a další. Podrobnému návodu, jak vybrat ideální domovní čističku, se budeme věnovat dále v článku.

Níže uvádíme srovnání jednotlivých parametrů nejpopulárnějších čistíren, včetně aktuálních cen. Pro finální výběr domácí čističky pro váš dům či chatu můžete samozřejmě využít naši konzultaci zdarma. Stačí vyplnit kontaktní formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

Chci nezávaznou konzultaciMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Výrobce

Delfin

ASIO

ASIO

ABPlast

ABPlast

TopolWater

TopolWater

Typ ČOV

SBR MAD

Variocomp 5K

Monocomp 4

AT6

AT6 Plus

Topas R5

Topas S5

Typ čištění

SBR

Mechanicko-biologické

SBR

Mechanicko-biologické

Mechanicko-biologické

SBR

SBR

Počet osob

2 až 5

3 až 7

2 až 5

1 až 5

1 až 5

2 až 5

2 až 5

Vyšší řada

SBR MAD II

Variocomp 8K

Monocomp 8

AT8

AT8 Plus

Topas R8

Topas S8

Půdorysné rozměry (průměr v mm)

2250 x 1350

1250

1250

1400

1400

1200

1200

Výška v mm

1710

2020

2020

1800

1800

2400

2400

Váha v kg

200

160

150

95

95

150

180

Řídicí jednotka v ceně

Ano

Ne

Ano

Ne

Ano

Ano

Ano

Práce s kalem

Manuální

Manuální

Jutové koše

Manuální

Manuální

Možnost automatického odkalení při dokoupení odvodňovacího boxu

Možnost automatického odkalení při dokoupení odvodňovacího boxu

Základní cena bez DPH

56 000 Kč

39 900 Kč

51 500 Kč

42 900 Kč

58 600 Kč

56 000 Kč

63 990 Kč

Nutnost obetonování

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Vhodná na chatu s nepravidelným provozem

Ano

Ne

Částečně

Ne

Ano

Ano

Ano

Naše doporučení, jakou čističku vybrat a kdy

Je nám jasné, že domácí čističku odpadních vod vybírá člověk jednou, maximálně dvakrát za život. Abychom vám orientaci v nabídce a typech domovních ČOV usnadnili, shrnuli jsme čističky do několika základních kategorií. 

Domácí čističky pro náročné

Nejvyšší a nejpokročilejší řadou domácích čističek odpadních vod jsou čistírny fungující na principu SBR. Z výše uvedených se tedy bavíme o SBR MAD, Topas S a Monocompu.

Všechny jmenované nabídnou i automatickou řídicí jednotku. Zatímco SBR MAD vyniká praktickou konstrukcí zlevňující realizaci, malou spotřebou a atraktivní cenou, Topas S a Monocomp usnadňují práci s kalem. Jak to ale u těch nejmodernějších výrobků bývá, setkáte se u nich také s vyšší cenou.

Domácí ČOV SBR MAD patří k nejkvalitnějším čističkám na trhu

Čističky odpadních vod na chatu

Máte chatu, kam jezdíte prakticky celý rok? Nechce se vám pořizovat septik s filtrem a podnikat pravidelnou údržbu filtrů? Plánujete na chatě v dohledné době bydlet? Pak vám pomůže domácí čistička.

Na chatu se nejlépe hodí SBR MAD, AT Plus nebo Topas S. Všechny jsou vybaveny režimem "chata", kterým nastavíte pomalé dávkování kalu a čistička tak vydrží bez pravidelného přísunu odpadních vod – tedy v obdobích, kdy na chatě nejste.

Čistička odpadních vod na chalupu: Jakou vybrat?
Související článek Čistička odpadních vod na chalupu: Jakou vybrat?

Instalace domovní ČOV na chatě

Čističky se skvělým poměrem cena vs. výkon

Není od věci hledat zdravý poměr mezi cenou a výkonem. To znamená nic zbytečně drahého, ale ani nic nefunkčního. V této kategorii můžeme doporučit čističky řady AT, a to buď v klasické variantě, nebo ve zmiňované variantě Plus.

Za rozumnou cenu pořídíte kvalitní čističku, která s vámi bude roky. Nenabídne vše, co nejdražší čističky, ale výborně poslouží i náročnému uživateli. 

Vynikající volbou je bezesporu také SBR MAD, která nabídne nižší cenu než AT6 Plus, a navíc moderní SBR technologii přečištění, nízkou spotřebu a praktickou konstrukci, která usnadní realizaci.

Domovní ČOV SBR MAD (Delfin)

Když cena čističky rozhoduje

Je-li vaším primárním cílem cena, pak doporučujeme čističku Variocomp (od 39 900 Kč) nebo AT bez řídicí jednotky (od 42 900 Kč). 

V obou případech dostanete čistírnu, která vás spolehlivě obslouží, ale nenabídne nejvyšší komfort provozu (usnadněná práce s kalem, řídicí jednotka aj.).

Jaká je nejlevnější čistírna odpadních vod na trhu?
Související článek Jaká je nejlevnější čistírna odpadních vod na trhu?

Jak správně koupit domácí čističku odpadních vod 

Koupit domácí čističku odpadních vod dnes můžete na velkém počtu e-shopů. Stává se však, že při “neodborném” objednání zapomenete na nějakou z důležitých komponent. Může jít například o víko či kryt na řídicí jednotku. Nejčastěji se však chybuje v komínku, který bývá často potřeba – komínek totiž umožňuje přizpůsobit výšku nátoku pozici domovní kanalizace.

Právě kvůli problematice příslušenství, jehož výběr může být pro laika poměrně zapeklitý, doporučujeme objednat domovní čističku přímo u nás v ZAKRA – se vším vám rádi poradíme.

Tipy, jak správně vybrat příslušenství pro čistírnu odpadních vod
Související článek Tipy, jak správně vybrat příslušenství pro čistírnu odpadních vod

Pokud u nás navíc objednáte projekt domácí čistírny, domovní ČOV máte na našem e-shopu se slevou 1000 Kč. A když si objednáte projekt i s vyřízením povolení, vybraný model ČOV získáte se slevou 2000 Kč. Zároveň vám pomůžeme získat při nákupu snížené 12% DPH a vaše čistička se tím výrazně zlevní.

Domácí čističku odpadních vod každopádně doporučujeme objednávat buď přímo u společnosti, která bude provádět i zprovoznění, nebo realizátora stavby, který staví čističku na klíč

Potřebuji poradit s výběremMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Co je domácí čistírna odpadních vod?

Domácí čistírna odpadních vod neboli ČOV je zařízení tvořené plastovou nádrží s několika oddělenými komorami, kde za pomoci provzdušňování dochází k čištění odpadních vod. Domácí čistička dokáže zcela nahradit připojení ke kanalizaci.

Domácí čistírna odpadních vod se stává fenoménem posledních let. Díky domácí čistírně získávají lidé svobodu bydlet, kde chtějí – nejen tam, kde je už vybudovaná kanalizace a je možné připojení na kanalizační řad.

Domácí čistička odpadních vod čistí odpadní vody z domácnosti a umožňuje jejich likvidaci:

  • do vod povrchových (rybník, řeka, potok…)

  • do vod podzemních – vsakem

  • do vod podzemních – vsakem se současným zaléváním zahrady

  • do jednotné obecní kanalizace

4 možnosti vypouštění odpadních vod z domovní ČOV
Související článek 4 možnosti vypouštění odpadních vod z domovní ČOV

Domácí čistírna odpadních vod (ČOV) je válec o výšce zhruba 2 metry a průměru 1,5 metru. Tyto rozměry mívá domácí čistička odpadních vod pro 2 až 6 osob. Domácí čistírna váží kolem 150 až 200 kg. To je důležité si uvědomit, pokud se rozhodnete pro realizaci svépomocí.

Existují však i výjimky z pravidla. Třeba už zmíněná SBR MAD od výrobce Delfin má nízký a podlouhlý tvar, který snižuje požadavky na hloubku výkopu, a tím zlevňuje realizaci.

Čistírna odpadních vod je podle vodního zákona č. 254/2001 Sb. považována za vodní dílo, protože likviduje přečištěné vody. Pro zbudování čističky tak bude zapotřebí projekt a povolení od vodoprávního úřadu.

Co je domácí čistírna odpadních vod jednoduše?

  • Zařízení k rodinnému domu, které přečistí veškeré odpadní vody.

  • Ideální řešení pro místa, kde není možnost připojit nemovitost přes kanalizační přípojku.

  • Výrobek s 25letou a delší životností.

  • Prakticky neviditelný společník zakopaný v zemi na zahradě.

Co domácí čistírna odpadních vod není?

Jak funguje domácí čistírna odpadních vod?

Domácí čistírna odpadních vod (ČOV) funguje na principu mechanického a aerobního čištění. Odpad z domácnosti natéká do domácí čističky, kde dochází k oddělení pevných částic. Předčištěná voda pak prochází aerobním čištěním za pomoci bakterií a kyslíku.

Domácí čistička odpadních vod funguje na léty odzkoušených procesech. Abychom dokázali fungování domácí čistírny správně pochopit, musíme se podívat čistírně do útrob. Schéma níže například zobrazuje domovní čistírnu Variocomp.

Jak funguje domácí ČOV

Čištění odpadních vod probíhá ve 3 fázích

První fází je tzv. předčištění (A)

  1. Odpadní voda natéká do usazovacího prostoru (první komora domácí čistírny odpadních vod).

  2. Zde dochází k oddělování pevných částic a jejich usazování.

  3. Dále jsou podrobeny anaerobnímu rozkladu (tzn. bez přísunu kyslíku).

  4. Takto předčištěná voda pak přepadem natéká do aktivační fáze (druhá fáze čištění).

Druhou fází je aerobní a biologické čištění v aktivačním prostoru (B)

  1. Tento prostor (druhá komora domácí čistírny odpadních vod) je provzdušňován pomocí dmychadla.

  2. Zde za pomoci vzduchu a bakterií dochází k přečištění odpadních vod (biologické procesy).

Třetí fází je likvidace odpadních vod z dosazovací nádrže (E)

  1. Mamutka přečištěnou vodu vytáhne do odtokového žlabu. Takto přečištěná voda může odtékat do retenční nádrže a vy ji můžete dále využít, třeba pro úsporné a ekonomické zalévání zahrady.

Biologické čištění odpadních vod: Co to je a jak funguje
Související článek Biologické čištění odpadních vod: Co to je a jak funguje

Jak vybrat ČOV podle další parametrů

Výběr domácí čistírny odpadních vod (ČOV) se řídí několika objektivními parametry, jako je například počet osob či způsob likvidace odpadních vod, a také subjektivními faktory, jako jsou typ povolení nebo dodavatel.

Velmi obsáhlý článek na téma “Jak vybrat domácí čistírnu odpadních vod” jsme pro vás už na blogu zpracovali. Ale uznáváme, že problematika výběru domácí čističky není vůbec jednoduchá. Vybrat domácí čistírnu odpadních vod zkrátka není jako vybrat mobilní telefon nebo dovolenou.

Hlavním důvodem je dlouhodobost řešení: Čistírna s vámi bude žít minimálně 20 let. Navíc jde o investici v řádu desítek tisíc korun a pokud vyberete špatně, jen tak čistírnu odpadních vod za jinou nevyměníte. Podle čeho byste tedy měli volit?

Vybíráme domácí čistírnu krok za krokem

  1. Podle počtu osob

  2. Podle způsobu likvidace odpadních vod

  3. Podle způsobu povolení

  4. Podle nákladů na pořízení – tj. ceny domácí čistírny odpadních vod

  5. Podle následného servisu a kvality

Výběr podle počtu osob, které budou domácí čistírnu odpadních vod využívat

Domácí čistírna odpadních vod je vždy designovaná pro určitý počet osob, které ji budou 90 % času v roce využívat. Jednorázové přetížení při návštěvě či 14denní výpadek čistička zvládne, ale neporadí si s velkými (a častými) výkyvy.

Rozhodně nedoporučujeme domácí čistírnu odpadních vod přetěžovat. Vždy je vhodné volit čistírnu tak, aby skutečnost odpovídala schopnostem čistírny. Prakticky všechny domovní čističky jsou uzpůsobené k obsluze více osob v určitém rozptylu (např. domácí čistírna odpadních vod AT6 obslouží 1 až 5 osob).

Při výběru domácí čistírny myslete také na to, jak se může počet osob změnit v horizontu minimálně 5 let – třeba jestli se u vás nezastaví čáp. Následující tabulka by vám měla pomoci se rozhodnout, jak velkou domácí čistírnu potřebujete.

Počet uživatelů (EO)

1 rodina v domě

2 rodiny v domě

2

2-3 EO

-

3

2-5 EO

2-5 EO

4

3-7 EO

3-7 EO

5

3-7 EO

3-7 EO

6

3-7 EO

3-7 EO

Způsob likvidace odpadních vod z domovní ČOV

Dalším kritériem je, zda a jak budete využívat přečištěné vody.

1. Nechci využívat přečištěné vody z čističky a ani je vsakovat

  • Likvidace do povrchových vod

    • V blízkosti nemovitosti je rybník, řeka, potok apod.

    • Přečištěná voda odtéká do této vodní plochy.

  • Likvidace do jednotné kanalizace

    • Obec vybudovala centrální ČOV a přečištěná voda natéká do této kanalizace.

2. Nechci využívat přečištěné vody z čističky, ale musím je vsakovat

  • Likvidace do podzemních vod – vsak

    • Přečištěná voda se vsakuje do podzemních vod.

    • Je zapotřebí hydrogeologický posudek.

Zatímco dříve bylo pro výběr čistírny rozhodující, jak budete chtít ČOV povolit, vzhledem ke zrušení ohlášení od 1. 7. 2024 je situace jasná. V případě vodoprávního řízení není podmínkou pro vsak čistírna s certifikací CE. Pokud byste však přece jen chtěli sáhnout po ČOV s touto certifikací, nabízí se SBR MAD (Delfin), AT6 (Aquatec) nebo Monocomp (ASIO).

3. Chci využívat přečištěné vody z čističky

  • Likvidace do podzemních vod – vsak se zálivkou

    • Přečištěná voda natéká do retenční (akumulační) nádrže.

    • Odtud se čerpá na zalévání zahrady.

    • Je zapotřebí hydrogeologický posudek.

Pro tento případ platí totéž co pro vsak. Dobrou volbou je domovní čistička SBR MAD od společnosti Delfin nebo Monocomp od ASIO.

Čistička podle způsobu povolení

Do 1. července 2024 existovala dvě správní řízení, jejichž výsledkem bylo povolení čistírny: ohlášení a vodoprávní řízení.

Ohlášení bylo rychlejším typem řízení, ale s vyšší administrativní náročností. V případě povolování přes ohlášení a likvidace odpadních vod do vsaku musela mít vámi vybraná domácí čistírna odpadních vod certifikát CE. Novela vodního zákona však s účinností od 1. 7. 2024 možnost povolení ohláškou zrušila.

Vodoprávní řízení je delším typem povolení, zato s nižší administrativní zátěží. U tohoto typu řízení nemusí mít čistička certifikaci, ale samozřejmě musí splňovat kvalitu přečištění.

Nový stavební zákon: Co je nového u studní a domácích ČOV od 1. července 2024
Související článek Nový stavební zákon: Co je nového u studní a domácích ČOV od 1. července 2024

Výběr domovní čističky podle ceny

Předně nikdy nedoporučujeme vybírat domácí čistírnu odpadních vod jen podle ceny. Domovní čistička bude vaším parťákem minimálně 20 let, a šetřit jednotky tisícikorun proto skutečně nedává smysl. Navíc jde o zařízení, které likviduje nebezpečné odpadní vody v těsné blízkosti vaší nemovitosti. Proto doporučujeme hledat především kvalitu.

Velkou výhodou je, že ceny domácích čistíren jsou si relativně blízko. Jde o velice konkurenční trh, kde se čistírny liší jen v relativních maličkostech. Pro představu poslouží tabulka s aktuálními základními cenami čistíren (2024).

ČOV

Základní cena (bez DPH)

SBR MAD

56 000 Kč

Monocomp

51 500 Kč

Variocomp

39 900 Kč

AT6

42 900 Kč

AT6 Plus

58 600 Kč

Topas S5

63 990 Kč

Všechny čistírny z této tabulky můžeme s klidným srdcem doporučit. Rozhodně nedoporučujeme hledat čistírny se základní cenou nižší než 25 000 Kč.

Následný servis a kvalita

Posledním kritériem je, jak budete čistírnu po čase servisovat. Pravidelně je potřeba z čistírny odebírat vzorky a nechávat ji revidovat. Počítat je ale nutné i s tím, že se může něco porouchat. V takový moment se bude hodit dostupný servis.

Proto doporučujeme vybírat domácí čistírnu odpadních vod od výrobce, který je buď v dojezdové vzdálenosti, nebo má distribuční centra ve vašem kraji.

TIP: V případě, že se rozhodnete pro čistírnu SBR MAD, máte jistotu spolehlivého servisu přímo od nás v ZAKRA, a to po celé republice.

Stále si nejste jistí, jaká domovní čistírna je pro vás ta pravá? Obraťte se na nás. Úvodní nezávaznou konzultaci u nás máte zdarma. K domovním čističkám navíc poskytujeme kompletní servis – rádi vám připravíme projekt, vyřídíme povolení a pomůžeme s realizací ČOV.

Potřebuji poraditMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Existuje bezúdržbová domovní čistička odpadních vod?

Zcela bezúdržbová domácí čistírna odpadních vod neexistuje. Byť si některé domácí čistírny lépe poradí s kalem, ať už pomocí košů či velké kalové nádrže, stejně se nevyhnete pravidelnému servisu a kontrolám podle provozního řádu.

Existuje bezúdržbová domácí čistírna odpadních vodNaši klienti nezřídka poptávají zcela bezúdržbovou čističku odpadních vod. Existuje však vůbec taková? Ano, víme, že někteří výrobci prohlašují svou domácí čistírnu za bezúdržbovou, ale neklamou trochu?

100% bezúdržbová čistička odpadních vod je mýtus
Související článek 100% bezúdržbová čistička odpadních vod je mýtus

Co si každý z nás představí pod slovem "bezúdržbová domácí čistírna odpadních vod"? Inu výrobek, který se jednou nainstaluje a už se o něj nebudeme muset starat. Takový komfort však žádná domácí čistička nenabízí. A i kdyby teoreticky nabízela, pak máte zákonnou povinnost odebírat z domácí čistírny odpadních vod vzorky, či ji nechat odborně zkontrolovat. Každý si pak musí zodpovědět, jak moc je takový provoz bezúdržbový.

Jakou minimální starost budete s domácí čističkou mít?

  • 1x měsíčně byste se měli do čističky podívat a zkontrolovat

    • funkčnost dmychadla,

    • průtok odpadu z domu,

    • zápach (neměl by být příliš intenzivní).

  • 1x za 6 měsíců zkontrolovat

    • nahromaděný kal a zhodnotit, zda ho neodčerpat,

    • provést test čištění vody (nabrat 1 litr z čističky a po 30 minutách zhodnotit usazeniny – pokud je jich více než polovina nádoby, pak kal odčerpat).

  • 1x za 2 roky

    • revize ČOV autorizovaným mechanikem.

Tyto povinnosti najdete v rozhodnutí o povolení domácí čistírny odpadních vod a také v provozním řádu domovní čističky. Nelze tak s čistým svědomím prohlásit, že je určitá čistírna bezúdržbová. Prostě a jednoduše: žádná není.

Jaká je cena za domovní čističku?

Cena je pro mnohé z nás tím nejdůležitějším nákupním faktorem, a nejinak tomu je i v případě domácí čistírny odpadních vod. Základní cena domácí ČOV se pohybuje v rozmezí 39 000 až 65 000 Kč bez DPH. K pořizovací (finální) ceně je pak třeba připočítat cenu za dopravu, nezbytné příslušenství a instalaci. Celková cena domácí čistírny odpadních vod se pak může vyšplhat až na 80 000 Kč bez DPH.

V tabulce níže si připomeňme, jaká je běžná cena domácí čistírny odpadních vod. Nezapomeňte, že základní cena ukazuje částku bez DPH. V případě, že domovní čistírnu pořizujete k rodinnému domu (trvalému bydlení), pak DPH u čistírny bude 12 %. V případě, že ČOV pořizujete k podnikání (penzion, kadeřnictví atp.), bude DPH 21 %.

ČOV

Základní cena (bez DPH)

Cena s DPH 12 %

Cena s DPH 21 %

SBR MAD

56 000 Kč

62 720 Kč

67 760 Kč

Monocomp

51 500 Kč

57 680 Kč

62 315 Kč

Variocomp

39 900 Kč

44 688 Kč

48 279 Kč

AT6

42 900 Kč

48 048 Kč

51 909 Kč

AT6 Plus

58 600 Kč

65 632 Kč

70 906 Kč

Topas S5

63 990 Kč

71 669 Kč

77 428 Kč

Jaká je finální cena za domácí čističku odpadních vod?

Základní cena domovní čistírny bývá relativně vzdálená od té finální. Finální pořizovací cena totiž zahrnuje i náklady na nezbytné příslušenství, dopravu a instalaci. Jak vidíme z reálné kalkulace níže, může být celková cena za domovní čistírnu násobně vyšší.

Jaká je cena domovní ČOV? (2024)
Související článek Jaká je cena domovní ČOV? (2024)

Domovní čistírna odpadních vod s likvidací do vodního toku – ukázková kalkulace

Položka

Orientační náklady na ČOV svépomocí

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Stavba ČOV

15 600 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

14 400 Kč

Výustní objekt

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

1 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

149 900 Kč

Domovní čistírna odpadních vod s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole – ukázková kalkulace

Položka

Orientační náklady při realizaci svépomocí (bez DPH)

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

Stavba ČOV

15 600 Kč

Stavba nádrže

13 200 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

14 400 Kč

Vsakovací objekt

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

15 00 Kč

Doprava techniky a materiálu

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

178 700 Kč

Kam se hodí domácí čistírna a kde naopak zvolit jiné řešení?

Domácí čistírna odpadních vod je ideálním řešením pro rodinné domy. Na rozdíl od tříkomorového septiku si hůře poradí s nepravidelným provozem. Ten pravidelný však zvládá na jedničku. Máte-li rodinný dům bez možnosti připojení na kanalizaci, pak o domovní čističce nemusíte pochybovat.

Domácí čistírna odpadních vod se nejlépe hodí k rodinnému domuDomovní čistička odpadních vod (ČOV) rozhodně není univerzál, který by se dal doporučit do všech situací. Domácí čistírna má ráda pravidelné zatížení. V takovém provozu se daří bakteriím, které odpadní vody zbavují nečistot. Pokud nemají dostatek potravy, hynou a čistírna se musí znovu spustit. To samozřejmě neznamená, že nemůžete odjet na několik dní na dovolenou. Čistírna si bez problémů poradí i s 3týdenním odpočinkem.

Pro delší odmlky doporučujeme vybírat domácí čističky s řídicí jednotkou a režimem Chata.

Pokud hledáte řešení na chalupu, kam jezdíte pouze sezónně nebo výrazně nepravidelně, pak vám z výše uvedených důvodů nemůžeme čistírnu doporučit. Není ale třeba zoufat. Na chatu se dobře hodí tříkomorový septik s biologickým filtrem a na méně navštěvovaných místech si vystačíte i s jímkou na vyvážení.

Domovní čistička je ideálním řešením pro rodinný dům

Jak jste už jistě pochopili, domovní čistírna odpadních vod je skvělým společníkem pro rodinný dům. V tomto případě vám zajistí dostatečný komfort. Přečištěnou vodu můžete navíc využít k zalévání zahrady. Pokud vás zajímá, jakou domácí čistírnu pro rodinný dům vybrat, v tomto článku získáte spoustu rad.

Domácí čistička pro rodinné domy: 6 tipů na ideální ČOV
Související článek Domácí čistička pro rodinné domy: 6 tipů na ideální ČOV

Jak na povolení domácí čistírny odpadních vod?

Povolení k domácí čistírně odpadních vod (ČOV) lze získat od 1. července 2024 jediným způsobem: vodoprávním řízením. Správnímu procesu předchází projekt, předjednání a zajištění podkladů k řízení.

Povolení domácí čistírny odpadních vod je oblíbeným tématem. Většina klientů očekává, že jde o jednoduchou stavbu, a tudíž jednoduché řízení. Opak je však pravdou. V případě domácí čistírny odpadních vod dochází k manipulaci s odpadními vodami, na což jsou úřady velmi citlivé a hlídají si způsob provedení.

Domácí čistírnu odpadních vod lze kvůli nedávné novele vodního zákona povolit jediným způsobem, a to vodoprávním řízením. Mějte tuto novinku – platnou od července 2024 – na paměti při pročítání starších článků zaměřených na detaily procesu, jak získat povolení pro domovní čističku odpadních vod:

Základní rozdíly mezi ohlášením a vodoprávním řízením

Vlastnost

Ohlášení (ZRUŠENO)

Vodoprávní řízení

Lhůta na vyřízení

30 dnů

60 dnů

Kontrola kvality

1x za 2 roky revize ČOV

2x ročně

Správní poplatek

500,-

10 000 Kč (od 1. 7. 2024)

Ohlášení domácí čistírny odpadních vod (pouze do 7/2024)

Ohlášení domácí čistírny odpadních vod je “zjednodušený proces”, který ve výsledku zas tak jednoduchý není. Nadpoloviční část našich klientů si přesto vybírá způsob povolení přes ohlášení, aby měli rozhodnutí o povolení čistírny na dobu neurčitou.

Ohlášení čistírny má jistě své výhody, ale také stinné stránky, jakou je například povinnost mít u stavby ČOV stavební dozor nebo souhlas sousedů všech okolních pozemků. Ne vždy je ohlášením tím nejlepším řešením.

K ohlášení domovní čističky odpadních vod si budete muset připravit následující dokumenty

  • Přehled okolí podle katastrální mapy v měřítku 1 : 10 000/50 000

  • Kopii katastrální mapy se se zakreslením místa vypouštění

  • Vyjádření správce vodního toku NEBO vyjádření správce kanalizace NEBO vyjádření hydrogeologa

  • Souhlas obecného stavebního úřadu

  • Doklad prokazující vlastnické právo k dotčenému pozemku

  • Vyjádření správců podzemních a nadzemních vedení a zařízení

  • Plná moc k zastupování

  • Speciální stanoviska

  • Vyjádření správce povodí (občas úřad požaduje i u povolení)

    • jde buď o povodí Labe, Vltavy, Moravy, Ohře nebo Odry

  • Písemný souhlas vlastníků sousedních pozemků

    • V případě ohlášení ČOV nedochází k jednání, proto si takové jednání musíte se sousedy odehrát sami a přinést úřadu jejich souhlas. Pokud by se soused stavěl “na zadní”, budete muset projít vodoprávním řízením.

  • Provozní řád domovní ČOV

    • Ten si můžete vyžádat u výrobce domovní ČOV, případně se obraťte na nás.

  • Informaci o tom, kdo bude dozorovat stavbu (významná část klientů si ČOV buduje sama, úřad si v tomto případě žádá prohlášení stavbyvedoucího, že dohlédne na stavbu)

Výhody ohlášení

  • Správní řízení trvá jen 30 dnů (úřad občas překročí)

  • Rozhodnutí o povolení čistírny je zpravidla na dobu neurčitou

  • Revize čistírny 1x za 2 roky

Nevýhody ohlášení

  • Vyšší administrativní náročnost

  • Pokud chcete vodu vsakovat, musíte koupit čistírnu s certifikátem CE

  • V některých lokalitách je složité sehnat osobu s oprávněním pro revizi

Vodoprávní řízení o povolení domácí čistírny odpadních vod

Vodoprávní řízení je klasickým typem správního řízení, na které má správní orgán 60 dnů. Vydává se s omezenou platnosti maximálně na 10 let a přináší klientům povinnost 2x do roka poslat na vodoprávní úřad rozbor vzorků přečištěné vody. Svět ale není černobílý. Pro klienty má výhodu v nižší administrativní náročnosti a možnosti koupit domácí čistírnu odpadních vod bez certifikátu.

K povolení domovní čističky odpadních vod přes vodoprávní řízení si připravte

  • Přehled okolí podle katastrální mapy v měřítku 1 : 10 000/50 000

  • Kopii katastrální mapy se se zakreslením místa vypouštění

  • Vyjádření správce vodního toku NEBO vyjádření správce kanalizace NEBO vyjádření hydrogeologa

  • Souhlas obecného stavebního úřadu

  • Doklad prokazující vlastnické právo k dotčenému pozemku

  • Vyjádření správců podzemních a nadzemních vedení a zařízení

  • Plná moc k zastupování

  • Speciální stanoviska

Výhody vodoprávního řízení

  • Menší administrativní náročnost

  • Možnost povolit vsak bez certifikace čistírny

Nevýhody vodoprávního řízení

  • Omezená platnost rozhodnutí

  • Povinnost zasílat 2x ročně vzorky

Stále tápete, co po vás úřady vlastně požadují? Rádi vám s vyřízením povolení pomůžeme. Stačí vyplnit kontaktní formulář a my se vám co nejdříve ozveme. Úvodní konzultace je samozřejmě nezávazná a zdarma.

Potřebuji pomoc s povolenímMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Ohlášení nebo vodoprávní řízení pro povolení čov

Realizace čistírny krok za krokem

Realizace domácí čistírny odpadních vod (ČOV) zahrnuje fáze projektu, povolení a stavby. Jedno bez druhého nemůže fungovat.

Už jsme si řekli, že domácí čistírna odpadních vod je vodním dílem a k postavení domovní čističky tak budete potřebovat projektovou dokumentaci. Jaké další kroky vás na cestě za čističkou odpadních vod (ČOV) čekají?

  1. Hydrogeologický posudek

  2. Projekt domácí čistírny odpadních vod

  3. Povolení domácí čistírny odpadních vod

  4. Koupě domovní čističky

  5. Stavba ČOV

  6. Kolaudace ČOV

Hydrogeologický posudek

Hydrogeologický posudek bývá prvním krokem v případě, že chcete přečištěné odpadních vody likvidovat do vod podzemních. V takový moment je třeba objednat hydrogeologa, který posoudí, jestli je váš pozemek pro vsakování vhodný.

Hydrogeologický posudek k domovní čistírně odpadních vod (ČOV)
Související článek Hydrogeologický posudek k domovní čistírně odpadních vod (ČOV)

Hydrogeolog v posudku zkoumá především podloží, zda se budou přečištěné odpadní vody dobře vsakovat a také vliv na okolí. Často bývá problém se studnami v blízkosti ČOV. Vsak odpadních vod totiž teoreticky může ohrozit kvalitu vody ve studni, a proto je třeba okolo studny dodržet ochranné pásmo. Jeho velikost se liší v závislosti na propustnosti půdy a dalších faktorech – přesný rozsah stanoví hydrogeolog.

Pokud nevíte, kde takového hydrogeologa hledat, nevadí. Stačí se na nás obrátit. Našim klientům zajišťujeme hydrogeologický posudek k domácí čistírně odpadních vod zdarma. Poptáme hydrogeology ve vašem okolí a předložíme vám jejich nabídky.

Potřebuji hydrogeologický posudekMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Projekt domácí čistírny odpadních vod

Projekt domácí čistírny odpadních vod je soubor dokumentace, která splňuje zákonné požadavky a je nezbytná k získání povolení. Protože je domovní čistička odpadních vod vodním dílem, musí tuto dokumentaci připravit autorizovaný vodohospodářský projektant. Tím je například naše společnost ZAKRA. Stačí se nám ozvat a my vám s radostí připravíme projekt domácí čistírny odpadních vod.

Povolení domácí čistírny odpadních vod

Povolení domácí čistírny odpadních vod je dalším krokem v realizaci. K žádosti o povolení je kromě vyjádření dotčených orgánů (viz výše) potřeba také doložit hydrogeologický posudek a projekt domácí čistírny odpadních vod.

Koupě domovní čističky

Teprve po získání povolení pro domácí čističku se vyplatí ČOV kupovat. Dnes už má většina výrobců e-shop a svou vybranou čistírnu můžete objednat online. Obecně však doporučujeme kupovat domácí čističku u společnosti, která vám zároveň čističku zprovozní. Získáte tak nižší sazbu DPH (12 %) a výrazně ušetříte. Při koupi čističky z klasického e-shopu musíte zaplatit běžné 21% DPH.

Čistírnu si za snížené DPH můžete koupit přímo na našem e-shopu ZAKRA. Pokud si u nás objednáte i projekt a povolení, dáme vám navíc na čističku slevu až 2000 Kč.

Chci individuální nabídkuMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Stavba ČOV

Když máte ČOV doma, přichází na řadu stavba. Tu můžete provést svépomocí, nebo na klíč (viz níže). Ať se rozhodnete jakkoliv, postup stavby je vždy stejný.

Jak se staví domácí čistírna odpadních vod?

  1. Výkopové práce pro umístění potrubí

  2. Uložení nátokového a odtokového potrubí

  3. Výkopové práce pro uložení čističky

  4. Příprava betonové základové desky

  5. Usazení čističky na betonový základ

  6. Připojení nátokového a odtokového potrubí

  7. Umístění dmychadla

  8. Zapojení dmychadla

  9. Zahájení napouštění nádrže vodou

  10. Obsypání nádrže

  11. Finální terénní úpravy

  12. Nastavení řídicí jednotky

Pokud vás realizace domácí čistírny odpadních vod zajímá více, můžete se podívat na fotografie z našich projektů ČOV na klíč v Bezvěrově a Kornaticích.

Kolaudace ČOV

Poslední krokem po dokončení stavby domácí čistírny odpadních vod je její kolaudace. Kolaudace je úkon, o který musíte požádat na stavebním úřadě. K samotné kolaudaci pak budete potřebovat:

Svépomocí, nebo na klíč?

Čeká vás také klasické "hamletovské" dilema: stavět ČOV svépomocí, nebo si objednat službu na klíč? U domácích čističek platí totéž, co u jiných staveb – záleží na šikovnosti a přístupu. Pokud jste schopni zvládnout realizaci sami, nebo máte chuť stavbu koordinovat subdodávkami, dostanete se pravděpodobně na lepší cenu než při realizaci na klíč. U domácí čističky byste však měli vědět, do čeho jdete.

Pozor je nutné dávat na:

  • Jílové podloží a podzemní vodu

  • Základovou desku

  • Postupné obsypávání a dopouštění vodou

  • Správný sklon potrubí

  • Správný typ štěrku v případě vsakování

U realizace na klíč vám odpadají veškeré starosti. Máte jednoho dodavatele, který nese záruky za stavbu i technologii. V případě problému se máte vždy na koho obrátit.

Při realizaci svépomocí je otázka odpovědnosti složitější. Často jsme byli svědky situace, kdy se nad poničenou čistírnou hádal výrobce s realizátorem. Jeden pak hází vinu na druhého a investor neví, kde je pravda a na koho se zlobit.

Rádi vám připravíme nacenění domácí čističky na klíč, ať už podle projektové dokumentace, nebo po místní obhlídce. Nabízíme realizaci od A do Z, tedy od projektu až po zprovoznění.

Chci domovní ČOV na klíčMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Na co si dát pozor u nacenění ČOV na klíč

Na českém trhu se rozmáhá nešvar "úvodního nacenění" ČOV na klíč, které vypadá velmi lákavě a často se pohybuje pod 100 tisíci korunami. Ve skutečnosti nelze realizace na klíč za cenu kolem 90 000 Kč zvládnout. Cena domácí čističky odpadních vod dnes běžně dosahuje hodnot kolem 50 až 60 tisíc korun. K tomu připočtěte projekt, vyřízení povolení a na stavbu vám zbývá necelých 20 000 Kč. Vždy proto v rozpočtu hledejte:

  • Projekt a povolení

  • Výkopy včetně kanalizace

  • Usazení a zprovoznění

  • Výkop vsaku a materiál pro vsak

Dále je běžné dávat do nacenění tu nejlevnější čističku odpadních vod, aby finální cena vypadala co nejlépe. Problém je, že z takové čističky nakonec budete nešťastní.

Pozor také na místo, odkud realizátor pojede. Některé společnosti mají virtuální sídla po celé ČR, přičemž na každou realizaci vyjíždějí z jednoho místa v republice.

Domovní ČOV na klíč: Vyplatí se?
Související článek Domovní ČOV na klíč: Vyplatí se?

Ukázková realizace ČOV na klíč vs. svépomocí

Domovní čistírna odpadních vod s likvidací do vodního toku

Položka

Cena v rámci služby na klíč (bez DPH)

Orientační náklady na ČOV svépomocí

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

12 000 Kč

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

3 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

15 600 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

14 400 Kč

Výustní objekt

27 000 Kč

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

1 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

190 000 Kč

149 900 Kč

Domovní čistírna s akumulační nádrží a likvidací pomocí vsakovacího pole

Položka

Cena v rámci služby na klíč (bez DPH)

Orientační náklady na ČOV svépomocí

Projekt + povolení ČOV

24 000 Kč

24 000 Kč

Hydrogeologický posudek

12 000 Kč

8 500 Kč

ČOV (Monocomp 4)

51 500 Kč

51 500 Kč

Skříň na dmychadlo

5 000 Kč

5 000 Kč

Doprava ČOV

3 000 Kč

3 000 Kč

Akumulační nádrž

13 600 Kč

13 600 Kč

Doprava nádrže

2 000 Kč

2 000 Kč

Stavba ČOV

26 000 Kč

15 600 Kč

Stavba nádrže

22 000 Kč

13 200 Kč

Kanalizační vedení (15 m)

24 000 Kč

14 400 Kč

Vsakovací objekt

27 000 Kč

16 200 Kč

Finální úpravy na pozemku

2 500 Kč

1 500 Kč

Doprava techniky a materiálu

17 000 Kč

10 200 Kč

Celková cena (orientační)

229 600

178 700 Kč

Lze získat na domácí čistírnu dotaci?

Dotace na domácí čistírnu odpadních vod existují, ale není vůbec jednoduché se k nim přiblížit. Program Dešťovka náklady na domácí čistírnu nezahrnuje, o podporu decentralizovaného čištění odpadních vod musí pro změnu žádat obec, nikoliv jednotlivec.

Dotace pro domácí čistírnu odpadních vod

Dotace na domácí čističku v programu Dešťovka

Mnoho zákazníků se na nás obrací s dotazem, zda v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám (dříve Dešťovka) mohou získat peníze i na domácí čistírnu odpadních vod. Byť se tak dotace na zdánlivě tváří – viz dotační program “Odpadní (šedá) voda v kombinaci s dešťovou vodou jako užitková i pro zálivku” –  není to tak.

Pokud nahlédnete do aktuálních podmínek dotace, zjistíte následující:

Do přímých realizačních výdajů nelze zařadit výdaje spojené s pořízením a instalací zařízení pro čištění vody obsahující fekálie a případně moč (černé, hnědé, žluté vody) ‒ například domovní čistírny odpadních vod.

Dle současných podmínek NZÚ (poslední aktualizace 1. 9. 2024) však lze žádat o dotaci na akumulační nádrž k čističce odpadních vod, pokud paralelně realizujete i nádrž na dešťovou vodu.

Nová dotace Dešťovka - NZÚ (září 2023): Jednoduše a přehledně
Související článek Nová dotace Dešťovka - NZÚ (září 2023): Jednoduše a přehledně

Dotace na čistírnu v rámci programu podpory decentralizovaného čištění v obci

Druhou možností, jak získat dotaci k domácí čistírně odpadních vod, je zapojení do programu obce. Tuto variantu bohužel nemáte možnost ovlivnit přímo – rozhoduje o ni zastupitelstvo vaší obce. Jde o tzv. systém decentrálního čištění odpadních vod, v němž soustava biologických čističek odpadních vod v obci nahradí kanalizaci a jednotlivé kanalizační přípojky.

Dotace, kterou poskytuje Státní fond životního prostředí, je zajímavá v tom, že poskytuje až 80 % nákladů na ČOV, a to až do výše 150 000 Kč, což ve většině případů bohatě stačí. O možnosti čerpat tuto dotaci se informujte na obecním úřadě. V současné době se však čeká na vyhlášení nové dotační výzvy. Máte-li v obci zájem o tuto dotaci, nabízíme konzultaci zdarma.

Dotace na domovní čističku odpadních vod (ČOV) od A do Z
Související článek Dotace na domovní čističku odpadních vod (ČOV) od A do Z

Dotace na čistírnu poskytovaná obcí

Poslední možnost, jak získat dotaci na domovní čistírnu odpadních vod, opět závisí na místě vašeho bydliště. Některé obce totiž poskytují dotaci na domovní ČOV pro nemovitosti v daném katastrálním území, u kterých nelze vybudovat splaškovou kanalizaci.

Aktuálně takovou dotaci nabízí například město Planá či obec Rybí. Konkrétní možnosti, které se týkají vaší nemovitosti, včetně podmínek a výše dotace, zjistíte na obecním úřadě.

Konzultace k dotaci zdarmaMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .