Nový stavební zákon: Co je nového u studní a domácích ČOV od 1. července 2024

kraus@zakra.cz Michal Kraus
01. 07. 2024
povoleni-domovni-cov-1.7.2024.png

Zájemci o realizaci studní a domovních čistíren odpadních vod by měli zbystřit. Novela stavebního zákona totiž od 1. července 2024 přináší zásadní změny, které se dotknou všech budoucích realizací. Na co se připravit?

Obsah článku

Změny ve stavebním zákoně se týkají všech, kteří plánují realizovat domovní čistírnu odpadních vod, vrtanou či kopanou studnu, nebo tyto stavby dodatečně legalizovat. Přechodné období, během kterého se měli občané, firmy a úřady na změny připravit, k poslednímu červnu uplynulo a 1. 7. 2024 vstupují všechny novinky v platnost. Pojďme si představit zásadní změny, které byste měli znát, pokud chcete na svém pozemku řešit vodu.

Za povolení studny a ČOV si připlatíte

Asi nejmarkantnější změnou je razantní zdražení stavebního povolení pro studny a domovní čistírny odpadních vod. Zatímco v minulosti činil správní poplatek zanedbatelných 300 korun, nově si za povolení ČOV nebo studny připlatíte, a to o 9700 Kč. Nová cena povolení činí 10 000 Kč. Důvodem je přeřazení domovních ČOV a studní do kategorie „ostatních staveb“, u nichž je jednotná sazba za povolení právě 10 tisíc korun.

Povolení domovní ČOV aneb Jak na úředníky
Související článek Povolení domovní ČOV aneb Jak na úředníky

Co vás čeká od 1. července 2024?

Zdražení poplatku za povolení studny nebo ČOV nezbývá než přijmout jako novou realitu. Nadějí pro ty, co plánují realizaci v delším časovém horizontu, může být vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj. To přislíbilo, že pokud se vysoké poplatky ukážou při realizaci studní a ČOV jako zásadní překážka, sazbu za povolení ještě přehodnotí.

Cena povolení domovní ČOV a studny se razantně zvýšila

Skončila možnost povolení ohláškou

Zásadní změna se dotkla povolování domovní čističky odpadních vod. Zatímco v minulosti měli majitelé na výběr mezi klasickým vodoprávním řízením, nebo ohlášením, od 1. 7. 2024 je možné ČOV povolit pouze prostřednictvím vodoprávního řízení. Možnost povolení ohláškou z vodního zákona zmizela.

Jak to bude s povolením ČOV od roku 2024? Konec ohlášky!
Související článek Jak to bude s povolením ČOV od roku 2024? Konec ohlášky!

Pro mnohé zájemce o pořízení domovní ČOV je to nemilá zpráva, neboť povolení ohláškou bylo poměrně populární. Vyšší administrativní náročnost ohlášky vyvažovalo kratší správní řízení (30 dní), povolení čističky na dobu neurčitou a povinná revize ČOV každé dva roky. Na druhou stranu bylo nutné pečlivě zvážit výběr budoucí ČOV – v určitých případech musela disponovat certifikací CE.

Co vás čeká od 1. července 2024?

Jedinou možností, jak domovní ČOV od 1. 7. 2024 povolit, je vodoprávní řízení. To na rozdíl od ohlášky obnáší méně administrativy a neomezuje se pouze na čistírny s certifikací CE. Vyřízení povolení může však ze strany úřadů trvat až 60 dní. Následně se vydává s platností na 10 let. Podmínkou je povinný rozbor přečištěné vody dvakrát ročně.

Končí možnost povolení domovní ČOV ohláškou

Legalizace staré studny nebo čistírny bude přísnější

Nový stavební zákon si bere pod drobnohled také černé stavby, které mají od července 2024 náročnější proces dodatečné legalizace. Cílem je eliminovat obcházení pravidel – podle informací Ministerstva pro místní rozvoj je každá desátá stavba v Česku postavená ilegálně. Nový stavební zákon proto podmínky dodatečné legalizace zpřísňuje.

Ze zákona nakonec vypadla povinnost prokázání „dobré víry“, o níž jsme psali na začátku roku. To je dobrá zpráva, neboť by takový požadavek dodatečnou legalizaci značně zkomplikoval.

3 novinky v roce 2024 pro čistírny odpadních vod
Související článek 3 novinky v roce 2024 pro čistírny odpadních vod

Co vás čeká od 1. července 2024?

Počínaje červencem 2024 je nutné k dodatečné legalizaci stavby (například studny) doložit všechny dokumenty, které by vyžadovalo povolení studny nebo domovní ČOV klasickým způsobem. Nevyhnete se ani platbě pokuty za přestupek (v případě, že stavebník stavbu provedl bez povolení nebo v rozporu s ním). Horní hranice pokuty se navíc zvyšuje na 2 miliony korun.

Nově také není možné povolit černou stavbu, která vyžaduje povolení výjimek z požadavků na výstavbu, nebo výjimku ze zákazu podle jiného právního předpisu (například ve vztahu k ochraně rostlin nebo živočichů).

K dodatečnému povolení studny či domovní čistírny odpadních vod bude nutné splnit stejné podmínky, jako vyžaduje stavba nová:

  • Stavba musí být v souladu s územním plánem

  • Stavba se musí nacházet mimo ochranné pásmo vodního zdroje

  • V případě domovní ČOV objekt nemá možnost napojení na splaškovou kanalizaci atd.

Novinkou je také fakt, že žádost o dodatečné povolení stavby nelze opakovat (viz § 255 odst. 1 nového stavebního zákona). Jestliže se tedy rozhodnete například dodatečně legalizovat starou studnu, je nutné věnovat patřičnou pozornost všem náležitostem. Pokud totiž úřad žádost zamítne, další nelze podat a bude nutné stavbu z nařízení úřadů odstranit.

Dodatečná legalizace stavby je od 1. 7. 2024 přísnější

Nevíte, jak na studnu či domovní ČOV?

Rádi byste realizovali studnu, vodovodní či kanalizační přípojku nebo domácí čističku odpadních vod, ale nevíte, kde začít? V zákonech a vyhláškách se ztrácíte? V Zakře vám se vším okolo vody v domě rádi pomůžeme. Vypracujeme projekt, zařídíme stavební povolení, anebo vám rovnou dodáme službu na klíč. Ozvěte se nám a všechno probereme během bezplatné a nezávazné konzultace.

Potřebuji poraditMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

- 1000

Sleva 1 000 Kč na naše služby

Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.

Chci nezávaznou nabídku