Povolení domácí čistírny odpadních vod je jedním z důležitých kroků na cestě k vyřešení odpadu u vašeho rodinného domu. Obstarat ho ale není jen tak. V dnešním článku vám proto poradíme, jak při získávání povolení postupovat, jak je to v roce 2024 s ohlášením domovní ČOV i vodoprávním řízením a proč se nevyplatí stavět čističku odpadních vod bez povolení.
Možná uvažujete nad tím, zda by se vám nevyplatilo postavit si na pozemku čističku bez úředního povolení. Tento postup vám určitě nedoporučujeme, i když vyhnout se úřadům je jistě velkým lákadlem. Novela stavebního zákona, která vešla v účinnost v červenci 2024, však na černé stavby pohlíží ještě přísněji, než tomu bylo dřív. Při zjištění stavby bez platného stavebního povolení hrozí pokuta až 2 000 000 Kč od úřadu a nařízení odstranění stavby.
Dle zákona o vodách (č. 254/2001 Sb.), konkrétně §55, je domovní čistírna odpadních vod považována za vodní dílo.
Vám, jakožto budoucímu vlastníkovi čistírny, proto automaticky vzniká povinnost nechat si zpracovat projektovou dokumentaci od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb a účastnit se správního řízení.
Pokud nechcete riskovat správní postih a v nejlepším případě pokutu, doporučujeme jít cestou zákona.
A v případě, že si přesto budete chtít starosti a čas s obíháním úřadů ušetřit, rádi pro vás získání povolení k domovní ČOV obstaráme.
Provedeme vás krok za krokem celým procesem získání povolení k vaší budoucí čistírně a v případě vašich dotazů jsme vám k dispozici.
Povolení domovní čistírny odpadních vod nezískáte, pokud v rukou nebudete držet vypracovaný projekt domovní ČOV. Ten si nechte zpracovat od autorizovaného vodohospodáře, kterým je například i naše společnost Zakra.
Projektant vám kromě zhotovení odborné dokumentace nabídne také radu – ať už s výběrem domovní čistírny, jejím umístěním nebo například s následným využitím přečištěné vody. Často se například stává, že vodoprávní úřad nepovoluje mísení přečištěné vody s vodou dešťovou. Pokud tedy chcete vodu z čistírny shromažďovat a využívat k zálivce zahrady, potřebujete si za tímto účelem pořídit retenční nádrž. A to i v případě, že již jednu vlastníte a používáte ji k zachytávání dešťovky.
U nás v týmu velmi dbáme na kvalitu projektu, proto naším klientům navrhujeme taková řešení, která jim úřad bez váhání odsouhlasí. Pokud si nejste jisti, zda je vaše představa proveditelná, určitě se ji s námi nebojte zkonzultovat.
Zatímco v minulosti jste měli na výběr hned ze dvou typů povolení – klasického vodoprávní řízení s omezenou platností rozhodnutí (max. na 10 let) nebo takzvaného ohlášení – od července 2024 je nutné vydat se cestou vodoprávního řízení. Ohlášení jako možnost povolení domovní ČOV skončilo.
V posledních letech se ohlášení stalo velkým trendem, avšak majitelé domácí čistírny odpadních vod pak byli často zaskočeni tím, že například musejí shánět souhlas sousedů a na stavbu ČOV pozvat stavební dozor. Nyní je situace v určitéme směru přehlednější, neboť existuje jediná možnost, jak domovní čistírnu povolit. Pokud si nebudete vědět rady, poskytneme vám nezávislou konzultaci.
Povolení domácí čistírny odpadních vod (ČOV) vyžaduje proces, při kterém se stavba musí stavebním úřadem nejprve umístit a poté může vodoprávní úřad povolit vypouštění odpadních vod do vod povrchových, případně podzemních.
Oba správní úkony se můžou při vhodně zvolené žádosti projednat společně na vodoprávním úřadě. Správní úkon rozhodnutí (povolení) má jiné zákonné lhůty, než mělo ohlášení vodního díla. Proto můžete vydání pravomocného rozhodnutí očekávat za 60–90 dnů.
Během toho, co projektant připravuje dokumentaci k domovní čistírně odpadních vod, máte dostatek času k nastudování procesů povolení domovní ČOV. Věnovat této přípravě čas se skutečně vyplatí. Povolení domácí čističky není bohužel jednoduchý, ani rychlý proces – počítejte minimálně s dobou 3 až 5 měsíců.
Podívejte se na časovou mapu, kterou jsme připravili pro naše klienty:
Často se stává, že klienti počítají se zákonnou lhůtou samotného vodoprávního řízení, tedy maximálně 60 dnů. Bohužel samotnému řízení o povolení domácí čistírny předchází úřednické kolečko, ve kterém je potřeba sehnat velké množství vyjádření a stanovisek dotčených orgánů.
Pokud chcete celý proces získání povolení urychlit, doporučujeme vám, abyste si váš stavební záměr na příslušném stavebním úřadě předjednali. Ideální je osobní návštěva, často ale postačí obyčejný telefonát.
Jak při takovém předjednání postupovat? Představte v rychlosti úředníkovi svůj záměr, zvlášť v případě, že chcete povolovat čističku se vsakem. Ačkoliv úřední postupy jsou pro všechny úřady zdánlivě stejné, často záleží na samotných úřednících, kteří vaši žádost posuzují a vyřizují. Proto se nebojte zeptat, co konkrétně od vás budou na úřadě potřebovat, čemu se naopak vyvarovat a na co v žádném případě nezapomenout.
V tomto kroku již rozběhnete úřednické kolečko na cestě za povolením domovní čističky odpadních vod. Které konkrétní stanovisko budete potřebovat, záleží jak na režimu povolení stavby, tak i na lokalitě, kde svojí čistírnu chcete stavět. Konkrétní potřebná vyjádření a stanoviska dotčených orgánů probereme o něco níže v článku. Jedná se ale například o vyjádření správce povodí a vodního toku, stanovisko místně příslušného odboru životního prostředí nebo vyjádření správců technické infrastruktury (tedy podzemní a nadzemní vedení či zařízení.
Stanovisek budete potřebovat skutečně hodně, proto se obrňte trpělivostí. Na vydání stanoviska či vyjádření má každá organizace minimálně 30 dnů a ve většině případů tuto lhůtu využijí.
Jestliže už máte všechna potřebná vyjádření, souhlasy a stanoviska, je na čase oficiálně spustit řízení o povolení domovní čistírny odpadních vod. Jak na to? Společné stavební řízení a vodoprávní řízení začíná dnem podání žádosti na úřad. Proto je první krok právě podání těchto žádostí.
V tomto případě již můžete počítat s tím, že povolení k ČOV budete během 1–2 měsíců držet v rukách.
Pojďme se podrobněji podívat na již zmíněný typ správního řízení – klasické povolení vodoprávního úřadu (resp. rozhodnutí). Pro přehled uvedeme podrobnosti také k již zrušenému ohlášení. Obě řízení jsou ve výsledku podobně náročná, ale plynou z nich odlišné důsledky a povinnosti.
Tento typ povolení je klasickým způsobem, jak legalizovat domovní čističku ČOV. Vodoprávní úřad má na jeho vyřízení 60 dní. Nepříjemnou novinkou od července 2024 je skokový nárůst správního poplatku. Zatímco v minulosti činil správní poplatek 300 Kč, nyní za povolení domovní čistírny zaplatíte 10 000 Kč. Důvodem je přeřazení čistíren do jiné kategorie staveb.
Za nevýhodu vodoprávního řízení lze považovat především dvě věci – povinnost provádět každoročně rozbor přečištěné vody (počet vzorků stanovuje vodoprávní úřad, obvykle je to 2x za rok) kvalifikovanou osobou a omezenou platnost povolení na 10 let. Po této době nemusí úřad čistírnu opětovně povolit a vás tak čeká další papírování.
Jednoznačnou výhodou je méně dokumentů, které musíte doložit úřadu. Konkrétně si přichystejte:
Přehled okolí podle katastrální mapy v měřítku 1 : 10 000/50 000 (toto by měl obsahovat každý autorizovaný projekt)
Kopii katastrální mapy se zakreslením polohy jednotlivých objektů
Vyjádření správce vodního toku NEBO vyjádření správce kanalizace NEBO vyjádření hydrogeologa NEBO vyjádření správce povodí
Doklad prokazující vlastnické právo k dotčenému pozemku
Vyjádření správců podzemních a nadzemních vedení a zařízení
Plná moc k zastupování (v případě, že povolení řeší projektant)
Speciální stanoviska, souhlasy a vyjádření
Ohlášení se minimálně podle názvu zdá být snadnější cestou k získání povolení. Na rozdíl od vodoprávního řízení musíte ale v tomto případě úřadu doložit podstatně více dokumentů a stanovisek.
Výhodou je zcela určitě platnost na dobu neurčitou a kratší termín pro vydání ohlášení (30 dní oproti dvojnásobku u vodoprávního rozhodnutí).
I z ohlášení plyne pro vlastníka čističky povinnost – konkrétně jednou za 2 roky provést revizi čistírny. A nevyhnete se ani správnímu poplatku, který činí 500 Kč.
Pro ohlášku si budete muset připravit následující dokumenty:
Přehled okolí podle katastrální mapy v měřítku 1 : 10 000/50 000
Kopii katastrální mapy se se zakreslením místa vypouštění
Vyjádření správce vodního toku NEBO vyjádření správce kanalizace NEBO vyjádření hydrogeologa NEBO vyjádření správce povodí
Doklad prokazující vlastnické právo k dotčenému pozemku
Vyjádření správců podzemních a nadzemních vedení a zařízení
Plná moc k zastupování
Speciální stanoviska
Vyjádření správce povodí (občas úřad požaduje i u povolení)
jde buď o povodí Labe, Vltavy, Moravy, Ohře, nebo Odry
Písemný souhlas vlastníků sousedních pozemků
V případě ohlášení ČOV nedochází k řízení, proto si takové jednání musíte se sousedy odehrát sami a přinést úřadu jejich souhlas. Pokud by se soused stavěl “na zadní”, budete muset projít vodoprávním řízením.
Provozní řád domovní ČOV
Ten si můžete vyžádat u výrobce domovní ČOV, případně se obraťte na nás.
Informaci o tom, kdo bude dozorovat stavbu
Významná část klientů si ČOV buduje sama. Úřad si v tomto případě žádá prohlášení stavbyvedoucího, že dohlédne na stavbu.
Získat úřední povolení pro stavbu domovní čistírny na vašem pozemku trvá zhruba 3–5 měsíců. Z vlastních zkušeností víme, že shánění potřebných dokumentů, vyjádření a stanovisek umí být poměrně vyčerpávající. Našim klientům proto nepomáháme pouze s vypracováním projektu domovní ČOV, ale bereme si na starost také jednání s úřady.
Pokud si povolení čističky zařizujete sami, počítejte raději s 6 měsíci. Nejrychlejší povolení, které jsme získali, bylo po 3 měsících, ale průměrně nám to trvá 4 až 5 měsíců.
Vzhledem k novele stavebního zákona se stal poplatek za povolení domovní čistírny poměrně zásadní částkou v celkových nákladech ČOV. Od července 2024 musíte počítat, že povolení vás vyjde na 10 tisíc korun. Ačkoliv je skokové zdražení nepříjemné (jedná se 33x vyšší cenu než dosud), nelze jinak než novou sazbu za povolení brát jako fakt. Ministerstvo pro místní rozvoj nicméně přislíbilo, že pokud se cena povolení ukáže u domovních ČOV a studen (zdražení se dotklo obou typů staveb) jako zásadní problém, cenu za povolení ještě přehodnotí.
Povolení domácích čistíren vyřizujeme za cenu 15 490 Kč s DPH. Tato cena zahrnuje předjednání na úřadech, vyřízení všech jednání s úřady a dotažení řízení do povolení. Cena nezahrnuje správní poplatky.
V takovém případě se musíte znovu vrátit k projektantovi a nechat ho projekt předělat. U nás máte tyto předělávky již v základní ceně a nic navíc tak neplatíte.
V naprosté většině případů jde o stavební záměr, který neměl šanci na úspěch již od samého začátku. Proto je důležité vždy svůj projekt s vodoprávním úřadem předjednat.
Domovní čistírna odpadních vod od A do Z – Vše, co jste chtěli vědět o domovní čistírně.
Jak vybrat domovní ČOV – Poradíme vám, jak postupovat při výběru čističky, abyste s ní byli zcela spokojeni.
Projekt domovní ČOV – Proč potřebujete projekt k čističce, co obsahuje a kolik stojí?
Povolení domovní ČOV z pohledu legislativy – Jak získat povolení k čistírně? A je lepší ohlášení, nebo vodoprávní rozhodnutí?
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.