Nemáte možnost připojit se ke kanalizaci a plánujete stavbu domácí čističky odpadních vod (ČOV)? Pak si jistě pokládáte otázku, kam umístit ČOV. Ne všude totiž může domovní čistírna stát, stejně jako ne všude dává smysl. Na co je třeba dát pozor a kam tedy ČOV umístit? To vám poradí tento článek.
Máte v hlavě představu, kde by se vyjímala domácí čistička nejlépe? Bohužel, ne vždy právě na tomto "ideálním" místě může stát.
Umístění domovní čistírny odpadních vod neboli ČOV je vždy nejlepší probrat s projektantem. Faktorů ovlivňujících umístění je hned několik, od estetických až po funkční a praktické, jako je například vliv podzemní vody.
Obecně řečeno je domácí čistička výrobek, který se umisťuje vně stavebního objektu. V ojedinělých případech je možné umístit ČOV i do sklepa objektu, ale je nutné dalších technických opatření a také musí být pro výrobek do prostoru sklepa otvor, kterým je možné ČOV pronést.
Nezapomeňte, že čistírna – narozdíl třeba od žumpy či septiku – využívá k čištění elektřinu. Dmychadlo vhání do čistírny vzduch, který napomáhá rozkladu nečistot (více o tom, jak funguje domovní čistírna odpadních vod zde). Stejně tak, potřebuje elektřinu řídicí jednotka, která automaticky řídí čisticí cyklus, a čistírna tak nemusí běžet nonstop. Hledáte-li čistírnu s řídicí jednotkou, rádi vám pomůžeme vybrat tu správnou.
Krásné by bylo na velkém pozemku schovat čistírnu do rohu, tak aby víko čistírny bylo ukryto v keřích a případný zápach rušil maximálně souseda. Bohužel, takto usazená čistírna by přinejlepším vyžadovala velmi komplikovanou realizaci.
Domovní čistírna odpadních vod, jak název napovídá, čistí odpadní vody. Proto by její umístění mělo korespondovat s účelem. Čistírna by se tak měla nacházet relativně blízko vývodu odpadu z domu.
Studna jako alternativní zdroj pitné nebo užitkové vody má své ochranné pásmo. Jednak proto, aby nedocházelo ke kontaminaci vody, a také kvůli ochraně podzemních vod. Kolikrát jste již četli, že soused bral vodu ze sousední studny?
Rádius ochranného pásma studny je 12 metrů. Je-li tohle i váš případ, je dobré při vymýšlení lokality čistírny vzít do ruky metr.
Kam umístit ČOV, abych ji necítil? Přestože správně fungující ČOV nezapáchá, ne vždy domácí čistička funguje tak, jak si přejete. Nebo prostě jen dusno či přívalové deště udělají v čistírně trochu neplechy a neline se z ní nejpříjemnější vůně. Čistírna by proto neměla být umístěna pod okny.
Už začínáte pochybovat, že čistírnu vůbec někam umístíte? Ideálně ještě najít takové místo na pozemku, kde čistírna nebude vydána napospas přímému slunci. Čisticímu cyklu nedělá zrovna dobře, když mu během perného léta pomáhá stále silnější slunce.
Domácí čistička by neměla být blízko stromům, respektive jejich kořenům. To proto, aby nedošlo k ohrožení pláště nádrže.
Pokud se rozhodnete přečištěné odpadní vody z čistírny vsakovat, protože například není možné odvést tuto vodu do kanalizace, pak je třeba myslet i na vsakovací prostor v okolí čistírny.
Čistírna odpadních vod by neměla být bez dalších stavebních úprav umístěna blíže než 2 metry od parkovacích ploch či ploch, kde je četnější pojezd osobních automobilů. Už vůbec nepatří do míst, kde se může pohybovat větší stavební technika.
Co se týká majetkoprávních vztahů, tak by ČOV jako stavba neměla být umístěna blíže než 2 metry od hranice sousedního pozemku. V takovém případě je nutný souhlas majitele sousedního pozemku s tímto umístěním. Pak může úřad schválit výjimku z umístění, za níž zaplatíte správní poplatek 5000 Kč.
Umístění od vašeho vlastního domu není nijak limitováno. Je vždy dobré zhodnotit, zda nebude výkop přes celou délku stěny objektu, aby nedošlo ke statickému narušení základové konstrukce. Klienti se také často ptají, zda čistírna zapáchá. Pokud je ovšem vnitřní kanalizace odvětrána nad úroveň střechy (ve většině případů tomu tak je) a ČOV je provozována správně, není nutné se zápachu obávat.
Výběr místa pro čistírnu je vždy individuální a kromě výše zmíněného nemá až taková omezení. Spíše je dobré přemýšlet o umístění dmychadla (případně i řídicí jednotky). Výrobci mají různé požadavky na vzdálenost dmychadla od ČOV. Pokud se ČOV podaří umístit do cca 5-8 metrů od garáže nebo technické místnosti, je vhodné technologii umístit právě tam a ušetřit peníze za nákup plastových schránek či pilířků.
Byť článek může působit tak, že umístění čistírny je raketová věda, opak je pravdou – stačí dodržet pár základních pravidel. Vždy je navíc dobré umístění čistírny konzultovat přímo s projektantem či hydrogeologem a nechat si poradit. My vám s tím rádi pomůžeme a připravíme ideální projekt domovní čistírny odpadních vod.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.