Vsakování odpadních vod z ČOV neboli domovní čistírny odpadních vod je jedním ze způsobů, jak legálně likvidovat přečištěné odpadní vody v ČOV. Ne vždy je však možné vsakovat nebo využít vodu pro zálivku. Jak se věci mají a kdy si pomýšlet na vsakování?
Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) je nejčastěji plastové zařízení soudkovitého tvaru. Vedle plastových čistíren existují ještě kořenové čistírny odpadních vod.
Uvnitř čistírny se nachází několik oddělených komor, kde dochází k čištění odpadních vod. Čištění probíhá za pomoci mechanicko-biologických procesů. Výsledkem fungování domovní čistírny je voda zbavená až 97% nečistot, kterou je potřeba odvést z pozemku nebo vsakovat.
Vsakování odpadních vod z domovní čistírny odpadních vod (ČOV) je jedním ze způsobů, jak likvidovat přečištěné odpadní vody. Další možností je vypouštění odpadních vod do vod povrchových.
Domovní čistírna odpadních vod má na starosti přečištění černých vod z domácnosti. Po důkladném pročištění s účinností až 97 % přichází otázka, kam s vodou. A že jí není zrovna málo. Každá osoba vyprodukuje za den 100 až 150 litrů odpadních vod.
Likvidaci odpadních vod do vod povrchových mají úřady nejraději. Voda z domovní čistírny je v tomto případě svedena do blízkého potoka, řeky nebo rybníka. Voda z čistírny, tak v tomto případě není nijak dále využita.
Výhodou tohoto řešení je, že k němu není potřeba hydrogeologický posudek a ušetří se za budování vsaku.
Tato alternativa se také využívá v případě, že na pozemku není možné vsakovat odpadní vody.
Druhou možností je přímé vsakování vod z ČOV na vlastním pozemku. Za domovní čistírnu se umístí vsakovací objekt. Nejčastěji jde o vsakovací jámu, která se vyplní štěrkem. Nedostačuje-li prostor pro vsakování reálně vsakovanému objemu, využívají se vsakovací bloky (prefabrikáty).
Třetí a poslední možností je akumulace odpadních vod do akumulační nádrže. Většinou o velikosti 1 až 2 m3. Zde uložená voda je využita pro zalévání zahrady. Přebytečná voda vytéká bezpečnostním přepadem opět do vsaku.
Akumulace je tedy pouze takovou mezistanicí. Z pohledu zákona jde taktéž o vsak.
Vsakovat odpadní vody z ČOV lze pouze v případě kladně znějícího hydrogeologického posudku. Hydrogeolog by měl danou lokalitu ohledat, prozkoumat, zda v nejbližším okolí nejsou studny, a zjistit, zda je podloží vhodné pro vsakování.
Pro správné projektování vsaku pro domovní čistírnu by měla být provedena vsakovací zkouška. Jde o test podloží a schopnost vsakovat. Vsakovací zkouška se dělá proto, aby vám pak v místě vsaku tzv. “nestála voda”.
Díky vsakovací zkoušce zjistí hydrogeolog, jak moc a jak rychle se voda vsakuje. Typicky se provádí hloubením jámy (sonda), do které se nalije voda a pozoruje se rychlost vsaku. Výsledkem je také koeficient vsaku, který slouží projektantovi k řešení vsakovacího objektu.
Vsakovací zkouška není odborná věc, může být provedena i svépomocí, případně na místě při realizaci.
Vsakování odpadních vod z ČOV je možné technicky provést několika způsoby:
Vsakovací jáma
Vsakovací šachta/jímky
Vsakovací bloky a tunely
Do našich projektů domovních čistíren nejčastěji využíváme vsakovací jámy. Jde o nejlevnější způsob, jak vyřešit vsak. Velmi zjednodušeně jde o jámu vysypanou štěrkem a zasypanou zeminou.
Alternativně se dá vsakování vyřešit šachtou, kdy jde o tzv. vsakování vertikální. Výhodou je menší prostorová náročnost, nevýhodou pořizovací cena. Vsakovací šachta sama o sobě stojí kolem 15 000 Kč.
Poslední možností jsou vsakovací bloky nebo tunely. Opět jde o dražší řešení vsaku. Tento způsob se využívá v momentě, kdy je pro vsak málo prostoru nebo není vhodné podloží. Výhodou vsakovacích bloků je vysoká efektivita vsaku.
Obecně nemusí jít vsakovat z několika důvodů. Toto jsou ty nejčastější:
Nejde o nemovitost určenou k bydlení
V okolí se nachází studna
Na místě se nachází nevyhovující podloží
Jde o chráněnou krajinnou oblast
Úředník si nedá říct
Čistírny odpadních vod nevznikají pouze u rodinných domů, ale i provozoven a jiných podniků. Vsakování odpadních vod z ČOV je však jasně popsáno ve vodním zákoně:
Přímé vypouštění odpadních vod do podzemních vod je zakázáno. Vypouštění odpadních vod neobsahujících nebezpečné závadné látky nebo zvlášť nebezpečné závadné látky (§ 39 odst. 3) z jedné nebo několika územně souvisejících staveb pro bydlení, staveb pro rodinnou rekreaci nebo z jednotlivých staveb poskytujících ubytovací služby, vznikajících převážně jako produkt lidského metabolismu a činností v domácnostech, přes půdní vrstvy do vod podzemních lze povolit, pokud není v daném případě technicky možné nebo s ohledem na zájmy chráněné tímto zákonem nebo jinými právními předpisy možné nebo žádoucí, vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Povolení vypouštění odpadních vod do vod podzemních podle věty druhé nelze vydat bez souhlasného vyjádření osoby s odbornou způsobilostí, která posoudí vliv vypouštění odpadních vod na jakost podzemních vod.
Z úryvku zákona jasně plyne, že vsakovat je možné pouze u rodinných domů, chat a místech pro rekreaci (např. penzion). Ostatní lokality mají bohužel smůlu.
Přečištění odpadních vod není dokonalé, byť už dnes extrémně účinné. I tak ve vodě zůstávají zbytky nečistot, které by při konzumaci rozhodně neprospěly lidskému organismu. I proto zákon stanovuje ochranné pásmo pro studny.
Každá studna má ze zákona ochranné pásmo 12 metrů. Představte si kolem studny kružnici o poloměru 12 metrů – uvnitř této kružnice nesmí docházet ke vsaku odpadní vody z ČOV. Ochranné pásmo samozřejmě neplatí jen pro vaši studnu, ale i pro studny okolní.
Druhým důvodem, který často odhalí vsakovací zkouška, je nemožnost vsakovat kvůli podloží. S tím se mohou setkat majitelé jílovitých pozemků. Voda v jílu de facto stojí a nevsákne se ani po delší době. V extrémních případech nelze za těchto předpokladů povolit vsakování.
V chráněných krajinných oblastech je to vždycky jinak. Někteří správci vsakování preferují, jiní jej neradi vidí. Pokud se váš případ týká vsakování z ČOV v CHKO, můžete si možnost vsakování ověřit přímo u nás.
Využijte naši konzultaci zdarma
Neházíme úředníky do jednoho pytle, ale je pravdou, že na některých úřadech se stále najdou odpůrci vsakování, kteří budoucí majitele tlačí do ekonomicky nereálných řešení. Jako je vypouštění vod povrchových do 300 metrů vzdáleného toku a podobně. To bohužel může být marný boj.
Prvním krokem je projekt domovní čistírny. Rádi s vámi projdeme váš stavební záměr a navrhneme ideální řešení. Součástí našich služeb je i zajištění hydrogeologického posudku a vyřízení povolení.
V rámci úvodní analýzy vždy zjišťujeme, zda máte zájem odpadní vody z ČOV vsakovat a případně dále využívat. Z naší zkušenosti jsme již na začátku situace schopni odhadnout, zda bude vsakování možné či nikoliv. Díky tomu ušetříte jednak čas, ale také peníze.
Nechcete-li mít s ČOV žádné starosti, pak nás můžete poptat pro službu na klíč. V takovém případě se postaráme o vše okolo realizace domovní čistírny od A do Z.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.