Stavíte nový dům? Chcete postavit na svém pozemku studnu nebo domácí čističku odpadních vod? Pak budete potřebovat hydrogeologický průzkum. Chcete znát cenu na práci hydrogeologa? Jak dlouho to bude trvat a jak takový průzkum a finálně hydrogeologický posudek vypadá?
Hydrogeologický průzkum je proces prováděný odborně způsobilou osobou - hydrogeologem, jehož cílem je zjistit zdroj vody nebo vliv vsaku na podzemní vody. Výsledkem hydrogeologického průzkumu je hydrogeologický posudek.
Zjednodušeně řečeno je hydrogeologický průzkum dokumentace, která se Vám dostane do rukou od hydrogeologa. Hydrogeologický průzkum potřebují klienti, kteří se rozhodlo budovat vrtanou studnu nebo domácí čističku odpadních vod se vsakem či zálivkou zahrady.
Cena za hydrogeologický průzkum se pohybuje v řádech jednotek tisíců korun. Běžná cena za průzkum je tak v rozpětí 5 000,- až 17 000,-. Na internetu se setkáte s následujícím cenovým rozpětím.
Položka | Cena |
---|---|
Nejlevnější hydrogeologický průzkum | 3 400,- |
Nejdražší hydrogeologický průzkum | 17 000,- |
Doprava hydrogeologa | 10,-/km |
Chcete ČOV či studnu a sháníte nejlevnějšího hydrogeologa? Pomůžeme Vám.
Rozhodli jste se pro domácí čističku odpadních vod (ČOV) a chcete přečištěné vody likvidovat vsakem nebo využívat pro zalévání zahrady? Pak Vás čeká hydrogeologický průzkum, bez něhož se projektant ČOV nepohne.
Vsakem odpadních vod z domácí čistírny odpadních vod je myšleno vsakování do půdy. Přečištěná voda z čističky v momentě, kdy opustí čistírnu natéká do vsakovacího objektu a je likvidována bez dalšího využití.
Hydrogeologa bude při průzkumu primárně zajímat, zda jsou v okolí nějaké studny, které by mohly být vsakem ohroženy. A také zda je podloží na pozemku vhodné pro vsakování, zda například nebude docházet k promáčení povrchu apod. Závěry z hydrogeologického průzkumu, pak hydrogeolog uvede do posudku.
Vsak se zálivkou neboli vsakování do akumulační (retenční nádrže) k domácí čističce odpadních vod je řešení, při kterém přečištěné vody z čistírny natékají do nádrže, která je umístěna za čističku. Z té pak dochází k čerpání této vody při zalévání. Nevyužitá voda z akumulační nádrže se pak vsakuje, stejně jako při samotném vsaku.
Hydrogeologický průzkum zkoumá stejné parametry jako v případě vsaku. Tedy zda nedojde k poškození kvality vody v blízké studně a zda je povrch vhodný pro vsak.
I v případě nové vrtané studny je potřeba udělat hydrogeologický průzkum. Ten začíná tzv. hydrogeologickým ohledáním, kdy hydrogeolog zjistí podmínky pro vrt. Primárně ho zajímají okolní zdroje vody jakou jsou studny např. u sousedů, potoky, ale i například žumpy a jímky v okolí.
Po zevním průzkumu většinou projde hydrogeolog pozemek s proutkem a začíná hledat vodní zdroj pro Vaši studnu. Na ideálním místě, pak dochází k průzkumnému vrtu. Dnes už se při průzkumu dbá na to, aby Vaši sousedé nepřišli o vodu a nevznikaly tak zbytečné konflikty.
Výsledkem ohledání je průzkumný vrt.
Průzkumný vrt se využívá v momentě, kdy není zřejmé, zda je na pozemku dostatečný zdroj vody. Aby nedocházelo ke vzniku tzv. černých studní je zapotřebí požádat o souhlas vodoprávní úřad, ke kterému již přiložíte vypracovaný hydrogeologický průzkum.
K provedení průzkumného vrtu od 1. 1. 2019 budete potřebovat:
před započetím prací na průzkumném hydrogeologickém vrtu bude muset žadatel o tento vrt (investor) požádat o souhlas příslušný vodoprávní úřad. K žádosti o souhlas bude muset doložit mimo obecně závazných dokumentů i projekt geologických prací (dle zákona o geologických pracích), kde budou popsány parametry tohoto vrtu, způsob jeho provedení atd. Postup pro převedení takového vrtu na studnu se oproti současnému stavu nemění.
Pokud je jasné, že na pozemku se nachází dostatečný vodní zdroj. Pak hydrogeolog rovnou připraví hydrogeologický posudek, na základě kterého vznikne projekt vrtané studny a je možné zahájit povolení studny.
Dešťové vody je dle zákona nutno likvidovat na pozemku u nemovitosti. Pro získání stavebního povolení bude zapotřebí nechat udělat hydrogeologický průzkum. Dešťové vody se u novostaveb běžně vsakují, ne vždy je to však možné a právě to hydrogeolog posuzuje. Hydrogeologický průzkum nejčastěji probíhá pomocí sondy, která zmapuje podloží.
Běžně se pak vsak dešťových vod řeší pomocí jámy vysypané štěrkem, popřípadě pak retenční nádrží na dešťovou vodu.
Hydrogeologický průzkum a posudek může vydávat pouze hydrogeolog, to je jasné, ale kdo je hydrogeolog a jak ho poznáte?
Hydrogeologie je podle zákona č.62/1988 Sb. o geologických pracích a o Českém geologickém úřadu zařazena mezi geologické práce, viz. § 2 zákona.
zjišťování a ověřování inženýrskogeologických a hydrogeologických poměrů území, zejména pro účely územního plánování, dokumentace a provádění staveb včetně stabilizace sesuvných území,
Další paragraf ve stejném zákoně, pak implicitně zmiňuje, kdo je hydrogeolog. Slovo hydrogeolog je v zákoně nahrazeno slovním spojením odborně způsobilá osoba nebo odborný řešitel geologických prací. Způsobilým se hydrogeolog stává složením zkoušky s neomezenou platností u Ministerstva životního prostředí.
V běžném jazyce to znamená, že hydrogeolog osoba s vysokoškolským vzděláním, praxí a kulatým razítkem.
Úvod
Geologická charakteristika zájmového území
Hydrogeologie lokality
Návrh odvodu a vsaku odpadní vody
Ovlivnění okolních vodních zdrojů
Závěr
V této části obsahuje hydrogeologický posudek záměr celého průzkumu. Tedy o jaký jde pozemek, jaký je účel a jakou čistírnu odpadních vod si klient vybral.
V této části se hydrogeolog věnuje především geologickým poměrům. O jaký jde typ vrchoviny, v jaké nadmořské výšce apod.
Zde již hydrogeolog řeší možnosti vsaku na základě předchozího průzkumu. V této části posudku se rozepíše o podloží na vašem pozemku.
Hydrogeolog zhodnotí, zda je či není možný vsak a popíše řešení včetně nezbytných výpočtů. Navrhne řešení, jak technicky zajistit vsak.
Zhodnocení, zda jsou v blízkosti např. studny a zda jsou dodržena ochranná pásma.
Doporučení či nedoporučení postavit domácí čistírnu odpadních vod se vsakovacím zařízením.
Úvod
Přírodní poměry
Projektové práce
Ovlivnění okolních studní
Pozice projektované studny vůči možným zdrojům znečištění
Závěr
V úvodu posudku hydrogeolog popisuje, co je předmětem řešení. Tedy, že jde o vrtanou studnu, která bude sloužit pro zásobování domácnosti vodou na tom a tom pozemku. Dále popisuje faktické jevy, například zda je či není místo napojeno na vodovod, jak jsou využívány vodní zdroje v okolí apod.
V sekci o přírodních poměrech se hydrogeolog věnuje
Klimatickým změnám - průměrné množství srážek na daném území
Morfologickým poměrům - nadmořské výšce a podložním horninám
Hydrologickým poměrům - okolní vodní zdroje apod.
Geologickým a hydrogeologickým poměrům
Zhodnocení návrhu projektu a popis stavebních prací při zhotovení vrtané studny.
Popis, zda a kde se v okolí nacházejí další studny. Výpočet odběru vody na domácnost a zhodnocení, zda dojde k ovlivnění vydatnosti okolních zdrojů
Zhodnocení, jak daleko se od plánované vrtané studny nacházejí případné zdroje odpadních vod, jakou jsou:
veřejné pozemní komunikace
….
Doporučení či nedoporučení vybudovat vrtanou studnu.
Sehnat hydrogeologa a zajistit si tak hydrogeologický průzkum není zdaleka jednoduchá věc. Jednak je hydrogeologů poskrovnu, část z nich nemá internetové stránky a díky poptávkám z referencí je ani nepotřebuje.
Projekt domácí čistírny odpadních vod nebo projekt vrtané studny se tak často zpozdí kvůli čekání na hydrogeologa. Proto jsme se rozhodli ulehčit našim klientům cestu, jak získat hydrogeologický průzkum.
V případě, že projekt domovní čističky nebo studny objednáte u nás. Nabízíme zdarma zajištění hydrogeologa. Máme kontakt na 95% všech hydrogeologů po celé republice. U každé zakázky poptáme několik hydrogeologů s žádostí o předložení nabídky. Našim klientům pak předložíme ty nejvýhodnější. Veškerou komunikaci a výběr hydrogeologa, tak zajistíme my. Vám tak odpadne veškerá administrativa při zajišťování hydrogeologického průzkumu.
Druhou variantou je shánění průzkumu na vlastní pěst. Čeká Vás tedy googlování a nahánění hydrogeologů, kteří budou mít čas přijet udělat hydrogeologický průzkum.
Běžná čekací doba na hydrogeologický průzkum je 2 měsíce. Nezřídka se setkáme s nabídkou za 3 až 4 měsíce. Díky oslovení více hydrogeologů jsme však schopni zajistit rychlejší vyhotovení průzkumu, běžně do měsíce od zadání poptávky.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.