Retenční nádrž na dešťovou vodu: Vše, co potřebujete vědět

kraus@zakra.cz Michal Kraus
08. 09. 2020
Návrh bez názvu (6)
Hoďte starosti s nedostatkem vody za hlavu – retenční nádrž na dešťovou vodu si s nimi účinně poradí. Dostatečně velká nádrž dokáže pojmout několik kubíků vody, se kterými vystačíte zalévat zahradu až tři týdny. Co byste ale měli vědět před tím, než si retenční nádrž pořídíte?

Obsah článku

Kam retenční nádrž umístit?

Umístění retenční nádrže má nezanedbatelný vliv především na kvalitu akumulované vody. Ve většině případů se proto vyplatí zvolit podzemní retenční nádrž, ve které se voda nachází v optimální teplotě (kolem 16 °C) a bez přístupu slunečního světla. Vydrží tak mnohem déle čerstvá, a pokud nádrž instalujete do nezámrzné hloubky (cca 60 metrů), můžete vodu využívat i v zimních měsících. 

Podzemní retenční nádrž:

 • voda vydrží déle čerstvá

 • nezámrzná hloubka umožňuje celoroční čerpání vody

 • šetří prostor na pozemku

 • nutnost výkopových prací

 • u rodinného domu je nutné dodržet minimálně dvou metrovou vzdálenost od sousedního pozemku

Nadzemní retenční nádrž:

 • snadná montáž a instalace

 • moderní design

 • možnost napojení dalších nádrží pro větší množství zachytávané vody

 • rychlejší znehodnocení vody

 • zamrzání vody

Chci slevu

Jak velkou nádrž zvolit?

Velikost retenční nádrže se odvíjí od několika faktorů – velikosti střešní plochy, ze které svádíte vodu do nádrže, a     vydatnosti srážek ve vaší lokalitě. Nezapomeňte ale také do výpočtu zahrnout plochu zahrady, kterou budete zavlažovat, a případně i další využití akumulované vody v domácnosti. Objem retenční nádrže by měl pojmout dostatek dešťové vody na tři týdny – což je doba, během které téměř s jistotou přijde déšť.

Přibližnou velikost retenční nádrž si můžete vypočítat sami – stačí, když vyjdete z obecného doporučení, že dostatečný objem nádrže pro 1 osobu na tři týdny je 1 m³. Jestliže ale plánujete akumulovanou vodu využívat k zálivce zahrady, pamatujte na to, že objem nádrže je třeba navýšit o 1 m³ na každých 100 m² plochy. V případě 3členné rodiny se zahradou o ploše 500 m² se tak dostáváme k nádrži o objemu 8 m³.

Srovnání výrobců perlátorů podle záruky

Srovnání výrobců perlátorů podle záruky

Srovnání výrobců perlátorů podle záruky

Velikost rodiny

Velikost nádrže (bez zalévání zahrady)

Velikost nádrže (zahrnuto zalévání zahrady o ploše 500 m²)

2členná rodina

2 m³

7 m³

3členná rodina

3 m³

8 m³

4členná rodina

4 m³

9 m³

5členná rodina

5 m³

10 m³

6členná rodina

6 m³

11 m³

Jaký materiál retenční nádrž je nejvhodnější?

Při výběru materiálu retenční nádrže by v žádném případě neměla rozhodovat cena. K čemu naopak přihlédnout, je typ podloží a přítomnost (případně hloubka) spodní vody na vašem pozemku. Na výběr máte ze tří základních možností – plastová, betonová nebo sklolaminátová nádrž.

retenční nádrž na dešťovou vodu

Plastové nádrže:

 • variabilita a široké možnosti přizpůsobení odlišným podmínkám a požadavkům

 • nízká cena

 • samonosné nádrže nevyžadují obetonování

 • dvouplášťové nádrže jsou vhodné i do míst s výskytem spodní vody

 • u svařovaných nádrží hrozí popraskání

 • svařované nádrže vyžadují obetonování

Betonové nádrže:

 • vysoká statická únosnost

 • odolnost vůči spodní vodě

 • vysoká hmotnost

 • vysoká cena samotné nádrže i dopravy

 • složitá instalace

Sklolaminátové nádrže:

 • odolné a pružné

 • nízká hmotnost

 • nepraktický úzký vstup

 • tendence k popraskání (hrozí poranění ostrými střepy)

 • nízká statická únosnost

TIP: Podrobněji jsme jednotlivé varianty probírali v článku: Jaký materiál retenční nádrže vybrat?

Samonosná, nebo obetonovaná nádrž?

Samonosné retenční nádrže vás většinou potěší nejen příznivou cenou, ale také snadnou instalací. Není je totiž nutné zapouštět do betonu, v podstatě se pouze usadí do vyhloubeného prostoru a zasypou zeminou. Hodí se do míst, kde se nevyskytuje spodní tlaková voda a kde je pouze minimální podíl jílu.  

Oproti tomu nádrže určené k obetonování můžete instalovat i do míst s vysokým výskytem jílu, do velké hloubky nebo v případě, že potřebujete, aby nádrž měla vysokou statickou únosnost – neboli aby se přes ni dalo jezdit.

Filtrace zajistí čistotu dešťové vodyjak využít dešťovou vodu

Dešťová voda by správně měla procházet několika filtry, než se dostane do retenční nádrže a vy ji začnete používat. Před vstupem do nádrže prochází filtrací, která ji zbavuje větších mechanických nečistot, jako je listí nebo větve. K odstranění drobnějších kamínků nebo písku dochází před vtokem vody do samotné akumulační nádrže a poslední přečištění probíhá před nasátím vody do čerpadla. Jednou za čas si udělejte čas a zkontrolujte funkčnost filtračního mechanismu – především v okapech se často usazuje listí nebo úlomky větví, které filtr mohou ucpat.

TIP: Jak přesně retenční funguje jsme rozebrali v článku: Jak funguje retenční nádrž na dešťovou vodu a co od ní očekávat?

Jak využívat vodu z retenční nádrže?

Jak konkrétně budete chtít dešťovou vodu z retenční nádrže využívat? Spokojíte se s jejím použitím v zahradě, nebo s ní chcete také splachovat toaletu a prát prádlo? Stále více lidí se přiklání k druhé možnosti, která je nejen ekologická, ale také ekonomická – ročně můžete na vodném a stočném ušetřit tisíce korun. 

Dešťová voda je více než vhodná k řadě běžným domácím činnostem – na zahradě ji využijete k zalévání, napouštění bazénu nebo mytí auta, v domácnosti poté ke splachování toalety, praní prádla nebo k běžnému úklidu.

venkovní nádoby na dešťovou vodu

Zajistěte oddělené rozvody

Zatímco zalévat zahradu nebo napouštět bazén dešťovou vodou můžete zcela bez omezení, její využití v domácnosti už má svá pravidla. Ačkoliv dešťová voda kvalitou zcela vyhovuje běžným domácím činnostem, jako je splachování toalety, praní prádla nebo úklid, v žádném případě ji nelze zaměnit za vodu pitnou. Rozvod dešťové a pitné vody je proto nutné striktně oddělit, ale zároveň zajistit, aby i v případě nedostatku dešťové vody byla domácnost vodou zásobena. K tomu zpravidla slouží automatické jednotky pro využívání dešťové a pitné vody.

Čistička odpadních vod s akumulační nádrží

čistička odpadních vod s retenční nádrží

Máte domovní čističku odpadních vod a uvažujete nad tím, že si k ní pořídíte akumulační nádrž na přečištěnou vodu? I tu následně můžete využívat podobně jako dešťovku – k zálivce zahrady i k běžným domácím činnostem. Pozor ale na to, že stejnou nádrž nelze používat k zachytávání dešťové vody. Voda z čističky a dešťová voda by dle zákona neměly přijít do styku. Dobrou zprávou je, že na obě retenční nádrže (k domovní ČOV i k nádrži na dešťovou vodu) máte možnost získat dotační příspěvek. 

TIP: Přečtěte si, na co myslet při koupit domovní ČOV s akumulační nádrží.

Jak získat dotaci na retenční nádrž na dešťovou vodu?

O dotačním programu Dešťovka jste už možná slyšeli – máte díky němu možnost získat zpět až 50 % způsobilých výdajů spojených s pořízením retenční nádrže na dešťovou vodu. V případě, že akumulovanou vodu budete využívat nejen na zahradě, ale i v domácnosti, může se dotační příspěvek vyšplhat až na 65 000 Kč. Přečtěte si, jak o dotaci zažádat.

Shrnutí

Uvažujete o pořízení retenční nádrže? Obraťte se na nás – využijte odbornou konzultaci zdarma a zjistěte, jaké řešení pro vás bude nejvhodnější. S projekty retenčních nádrží máme mnohaleté zkušenosti a rádi pomůžeme i vám začít šetřit nejen vodu, ale i své peníze. 

Potřebuji retenční nádrž