Nejlepší domovní čistírna odpadních vod (ČOV) a jak ji vybrat

kraus@zakra.cz Michal Kraus
03. 11. 2020
jak vybrat domovní čistírnu odpadních vod - ČOV

Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) se v posledních letech stala naprostým standardem trhu. Dřívější jímkové řešení nahradily domácí čistírny odpadních vod vysokou efektivitou a nižšími náklady na provoz. Poptávka po tomto moderním a ekologickém řešení se zvyšuje a s tím i nabídka výrobků. Jako na každém trhu, i zde platí, že se liší v ceně, kvalitě a servisu. Na co byste tedy měli při výběru koukat a jak vybrat domácí čistírnu (ČOV) pro vaše účely, se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku

Co je domovní čistírna odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) je plastová nádrž s několika oddělenými komorami, která za pomoci aerobních procesů a bakterií přečistí odpadní vody z domácnosti, tak aby bylo možné je vsakovat či jinak likvidovat.

Než se pustíme do výběru, pojďme si projít trochu teorie. Domácí čističku odpadních vod (ČOV) si můžete představit jako plastovou nádrž, která se zapouští do země na vašem pozemku. Na vstupu do ní vtéká veškerá odpadní voda z domácnosti, kterou myjete nádobí, perete prádlo, napouštíte vanu nebo splachujete toaletu, a na výstupu z ní vytéká přečištěná voda zbavená většiny nečistot. 

Čistička odpadních vod: Srovnání, recenze a ceny [2023]
Související článek Čistička odpadních vod: Srovnání, recenze a ceny [2023]

Domácí čistírna odpadních vod (ČOV) se vyplatí:

NEBO 

Kde domácí čistička odpadních vod najde uplatnění?

Vzhledem k principu, na jakém domovní čistička odpadních vod- ČOV funguje, ji nelze doporučit ke všem typům nemovitosti.

V jakých případech s jejím pořízením chybu neuděláte?

  • Trvale obydlený rodinný dům

  • Celoročně vytížené ubytovací zařízení

  • Průmyslový objekt nebo podnik (například kadeřnictví, restaurace)

Kde naopak není domácí čistírna odpadních vod nejideálnějším řešením?

  • Chaty a chalupy, v těchto případech buď vybíráme speciální domovní ČOV nebo volíme tříkomorový septik

  • Ubytovací zařízení, která nejsou vytížená celoročně, ale pouze sezónně

U takovýchto typů nemovitostí se nabízí prozaičtější řešení, kterým je buď jímka, nebo modernější septik. Více jsme se o tomto rozepsali v článcích: Jakou domovní ČOV vybrat na chatu?Vyplatí se ČOV na chatu?

Chci slevu

Jak domácí čistička odpadních vod funguje

Odpadní voda se v domovní čistírně odpadních vod (ČOV) čistí pomocí mechanicko-biologických procesů, které fungují na podobném principu jako běžné přírodní procesy. Výsledkem je voda zbavená až 97 % nečistot. 

Každá domácí čistírna odpadních vod se zpravidla skládá ze tří komor, přičemž v každé z nich probíhá trochu odlišný proces čištění.

 • Usazovací komora – první místo, kam vtéká odpadní voda z domácnosti. Zde dochází k mechanickému odstraňování pevných látek na základě jejich velikosti. Nečistoty, které jsou takto z vody odstraněny, se následně rozkládají, a to anaerobně (bez přístupu vzduchu).

 • Aktivační komora – vtéká sem voda, která už obsahuje pouze organické látky. Ty se zde rozloží díky činnosti bakterií. Jedná se o aerobní proces – vzduch, který je k němu zapotřebí, je do aktivačního prostoru vháněn membránovým dmychadlem.

 • Dosazovací komora – vtéká sem přečištěná voda, kterou je následně potřeba zlikvidovat.

Samotné čištění odpadních vod probíhá v postupných krocích: 

 1. Odpadní vody vtékají do usazovací nádrže, kde dochází k jejich hrubému mechanickému přečištění.

 2. V následující aktivační části probíhá biologický čistící proces, který mají na starosti mikroorganismy rozkládající organické nečistoty.

 3. V dosazovací části se odděluje aktivovaný kal od vyčištěné vody.

 4. Vyčištěná voda následně odtéká z čističky buď do retenční nádrže (kde je připravená na další využití) nebo pryč z vašeho pozemku.

 5. Zahuštěný kal se automaticky vrací zpět do aktivace.

Jak vybrat domovní čistírnu odpadních vod - video

Oblíbené domovní ČOV našich klientů

Monocomp od ASIO: Domovní čistírna nejvyšší kvality
Související článek Monocomp od ASIO: Domovní čistírna nejvyšší kvality
To nejlepší z řady AT, pořiďte si prémiovou domovní čistírnu AT6 Plus
Související článek To nejlepší z řady AT, pořiďte si prémiovou domovní čistírnu AT6 Plus
Top 5 domácích čističek odpadních vod (ČOV) na rok 2023
Související článek Top 5 domácích čističek odpadních vod (ČOV) na rok 2023
Variocomp od ASIO: Kvalitní domácí čistička za pár korun
Související článek Variocomp od ASIO: Kvalitní domácí čistička za pár korun

Jak vybrat domácí čističku odpadních vod (ČOV) za 1 minutu

Nechcete číst, koukat na videa a studovat problematiku domácích čistíren odpadních vod? Pak pro Vás máme řešení. Za 15 vteřin máte vybranou kvalitní a spolehlivou domácí čistírnu odpadních vod. Doporučujeme tyto 3 čističky, za které můžeme dát ruku do ohně:

 1. Variocomp od ASIO

 2. Monocomp od ASIO

 3. AT6 od ABPlast

Jak vybrat domácí čističku odpadních vod rychle a jednoduše

Kritéria pro výběr domovní čistírny odpadních vod - ČOV

 1. Místo, kde se bude čistit

 2. Počet osob využívajících čističku

 3. Koho bude domácí čistírna odpadních vod obsluhovat

 4. Způsob vypouštění přečištěných odpadních vod

 5. Legislativa, způsob povolení domovní čistírny odpadních vod (ČOV)

 6. Využívání vyčištěné vody

 7. Náklady na pořízení a údržbu

 8. Servis a kvalita

Místo, kde bude domácí čistírna odpadních vod sloužit

Prvním zásadním kritériem je, pro jaký objekt čističku vybíráte a jak často bude využívána. Typicky jde o rozdíl mezi ubytovacím zařízením (např. penzion), rodinným domem a rekreačním objektem, např. chatou. Na každém místě se totiž bude lišit potřebná kapacita domovní ČOV a ne vždy musí být čistírna ideálním řešením.

Kapacita se určuje počtem osob na jednu čističku, neboli počtem EO, tedy ekvivalentních osob. V průměru totiž jedna EO vyprodukuje denně až 150 litrů odpadních vod. Nezdá se to, ale je tomu skutečně tak. Do čistírny totiž teče vše od mytí nádobí, přes pračku až po samotné splachování.

Domácí čistírna odpadních vod u novostavby čeká na spuštění

Ideálním řešením pro penziony a rodinné domy je právě domovní čistička odpadních vod, která má zajištěn pravidelný přísun odpadu a celý proces čištění, tak může fungovat bez přerušení. Při občasném používání nepřežijí bakterie nezbytné pro biologický proces čištění vody. Naopak u rekreačních objektů, kde nejste s rodinnou pravidelně se dá preferovat septik s filtrem, který je modernějším řešením než klasická žumpa.

Pokud bude Vaší volbou nakonec septik, poptejte nás, rádi vám k němu uděláme projekt.

Potřebuji projekt ČOV

Počet osob využívajících čističku

Zřejmě víte, kde chcete čistírnu odpadních vod budovat, ale co počet ekvivalentních osob (EO)? V těchto případech se vyplatí příliš nešetřit a rozhodně neriskovat poddimenzování.

Důsledkem takovéto úspory bude v lepších případech obtěžující zápach, protože odpad se nebude rozkládat dostatečně rychle, a v horším případě pak servis čističky či koupě nové. Jak tedy správně vybrat domovní čistírnu odpadních vod (ČOV) podle počtu osob? Určitě není problém spočítat počet osob, kteří budou čištěný objekt využívat pravidelně, zvažte však další okolnosti, jako je narození dítěte či péče o rodiče. Každý jeden se pak bude rovnat jedné ekvivalentní osobě (EO).

Pro zjednodušení jsme pro vás připravili výběrovou tabulku:

Počet uživatelů (EO)

1 rodina v domě

2 rodiny v domě

2

2-3 EO

-

3

2-5 EO

2-5 EO

4

3-7 EO

3-7 EO

5

3-7 EO

3-7 EO

6

3-7 EO

3-7 EO

Koho bude domácí čistírna odpadních vod obsluhovat

Naši čtenáři pravděpodobně vybírají domácí čističku - ČOV pro svůj rodinný dům, těm by se mohl hodit náš další článek o srování domovních ČOV. Většina domácích čistíren se právě vyrábí za tímto účelem a pro tento segment, a je tak z čeho vybírat.

V této kategorii lze domácí čistírnu odpadních vod - ČOV pořídit v rozpětí 30 000 až 60 000,- a skutečně si tak můžete vybrat. Nabízí se minimálně 4 velcí výrobci (ASIO, Envi-pur, ABPlast, Ekocis), kteří již svou kvalitu na trhu prokázali a naši klienti je volí velmi často. S touto kategorií vám umíme do detailu poradit a vybrat ideální řešení pro vaši domácnost.

Pak jsou ale klienti, kteří chtějí domácí čistírnu odpadních vod - ČOV využít v komerčním objektu, který výrazně navyšuje kapacitu využívání. Typicky jde o případy penzionů a restaurací. Pokud sháníte čistírnu pro tento typ podnikání, rozhodně doporučujeme se poradit s odborníky, ať už přímo s prodejcem či projektantem.

Druhým zvláštním typem provozu, pak mohou být například kadeřnictví, kde dochází k vypouštění spousty chemikálií a je potřeba vybrat domovní  čistírna odpadních vod (ČOV), která si s tímto poradí. A to především v případě, pokud máte zájem přečištěné vody zavsakovat nebo využívat jako zálivku.

V případě, že tento článek čtete a sháníte čistírnu pro velký obchodní závod či obec, doporučujeme se rovnou spojit s projektantem a probrat s ním celý investiční záměr.

Způsob vypouštění přečištěných odpadních vod

Maličko složitější než tři předchozí kritéria je uvědomit si, jak budete nakládat s vyčištěnou vodou, minimálně si udělat alespoň vysněnou představu. Vodu je totiž možné nechat zasakovat do půdy (odborně řečeno do podzemních vod), vypouštět do potoka či řeky (tedy do vod povrchových), do jednotné kanalizace, která není zakončena obecní (centrální) ČOV, nebo do jímky a využívat vodu třeba k zalévání.

Toto rozhodnutí bude mít vliv na typ správního řízení a na pořizovací cenu, jelikož při rozhodnutí o vypouštění vod do zahrady je potřeba hydrogeologického posudku, což prodraží projekt (nijak zásadně, počítejte jednotky tisíc), a také je nutné počítat s kvalitnější čistírnou.

Rozeznáváme tedy tři způsoby nakládání s přečištěnou vodou:

 • Vypouštění do jednotné kanalizace

 • Vypouštění do vod povrchových

 • Vypouštění do vod podzemních

Vypouštění do jednotné kanalizace

V případě vypouštění odpadních vod z domácí čističky - ČOV do jednotné kanalizace je zapotřebí u obce, jakožto provozovatele, zjistit limity určené kanalizačním řádem. Netřeba se obávat, tyto předpisy bývají relativně mírné v porovnání s dnešní kvalitou domovních ČOV.

Vypouštění do vod povrchových

Nutná kvalita vyčištěné vody se liší podle vodoprávního řízení, pro které se rozhodnete. Formálnější řízení zakončené rozhodnutím správního orgánu vyžaduje následující hodnoty odpadu po procesu čištění.

Tabulka zbytkového znečištění u ČOV do 500 EO

Velikostní kategorie

CHSKCr

BSK5

NL

do 500 EO

150 mg/l

40 mg/l

50 mg/l

Pokud budete povolení domovní čistírny odpadních vod - ČOV řešit ohlášením a zároveň chcete přečištěné vody vypouštět do vod povrchových, bude úřad koukat do jaké z následujících kategorií Vaše ČOV patří.

Tabulka minimální účinnosti (v procentech)

[supsystic-tables id=19]

Kategorie I – běžné domovní ČOV, určené pro vypouštění do vod povrchových

Kategorie II – Kvalitnější ČOV, typicky biologický proces čištění.

Kategorie III – Nejkvalitnější ČOV, typicky využívané pro vodárenské potřeby.

Vypouštění do zahrady (podzemních vod)

Obecně nejpřísnější způsob vypouštění vod. Zde budete potřebovat relativně kvalitní domovní ČOV a posudek hydrogeologa.

Tabulka zbytkového znečištění vod vypouštěných vsakováním

Velikostní kategorie

CHSKCr

BSK5

N-NH4+

do 10 EO

150 mg/l

40 mg/l

20 mg/l

V případě vsakování vod do zahrady (na pozemek) v řízení na ohlášení bude muset vaše ČOV splňovat následující kritéria a být klasifikována jako  „Domovní čistírna odpadních vod – PZV“.

Klasifikace výrobku označovaného CE

Klasifikace výrobku

CHSKCr

BSK5

Ncelk

Domovní čistírna odpadních vod – PZV

90%

95%

50%

Aktuálně jsem pro vás připravili 5 nejlepších domovních čistíren na trhu. Výběrem jedné z těchto čistíren rozhodně neuděláte chybu.

Legislativa, způsob povolení domovní ČOV

Z výše popsaného asi už tušíte, že existují dva způsoby, jak získat povolení k vybudování domovní ČOV. Stavbu můžete realizovat buď na ohlášení nebo přes správní řízení. Do detailu si o rozdílech a průběhu řízení můžete přečíst v našem dalším článku o povolení domácí ČOV.

Byť každá z variant má své příznivce, nelze jednoznačně určit preferovanou variantu. My vidíme zásadní rozdíly jednak v době projednávání a za druhé v povinnostech plynoucích z rozhodnutí, tím myslíme následné revize domovních ČOV.

Kritéria

Vodoprávní řízení

Ohlášení

Lhůta úřadů k vyřízení

60 dnů

30 dnů

Platnost řízení

Omezená, na 10 let

Neomezená

Podmínky k vypouštění vod

Stanoví úřad

Nestanovuje úřad

Rozbor vzorku vypouštěných vod

2x ročně

Revizní kontroly po 2 letech

Správní poplatek

300 Kč

500 Kč

Dnes je velmi oblíbený způsob vyřízení povolení ČOV právě přes ohlášku, která jednak přináší rozhodnutí na dobu neurčitou a za druhé k Vám nemusí chodit dvakrát ročně úředník.

Pozor však na jednu věc, pokud také přemýšlíte o ohlášce, pak musíte vybírat domácí čističku odpadních vod -  ČOV s certifikátem CE. Jde o standard kvality, který zajišťuje vysokou kvalitu přečištění. Tu si koneckonců stejně jednou za dva roky musíte nechat zkontrolovat od odborně způsobilé osoby, takže kontrolám se na konci dne nevyhne nikdo, jde tedy spíše o jejich četnost.

Potřebuji projekt ČOV

Legislativní kritérium by u vás mělo hrát roli pouze v případě, že si chcete vyřizovat povolení sami. Je také možné si nechat vyřídit povolení skrze projektanta, který vám připravuje projektovou dokumentaci.

Této službě se říká inženýring a zahrnuje veškerá jednání s úřady včetně vyřízení všech povolení. Připravte se, že povolení domovní čističky odpadních vod - ČOV Vám může zabrat až 6 měsíců. Něco se vrátí k doplnění, na něco zapomenete a něco bude chtít úřad doložit, aniž byste to mohli dopředu tušit. Pokud si s tímto nechcete lámat hlavu, nechte to na odbornících.

Využívání vyčištěné vody z domovní čistírny odpadních vod (ČOV)

Velmi jednoduché kritérium, o kterém jsme se již v článku zmínili. Buď chcete využívat přečištěnou vodu nebo nikoliv. Pokud máte velký pozemek, který vyžaduje zalévání, rozhodně vám tuto variantu můžeme doporučit. Do projektu stačí zahrnout retenční nádrž, do které bude natékat přečištěná voda, s tím vám rádi pomůžeme.

Pokud vám nebude na zalévání zahrady stačit přečištěná odpadní voda z domovní ČOV. Můžete také využít dotace Dešťovka. Ta se vztahuje na nádrže na dešťové vody a hospodaření s dešťovou vodou. Rádi s vámi toto řešení zkonzultujeme a připravíme vám odborný posudek.

Náklady na pořízení a údržbu domovní ČOV

Domácí čistírnu odpadních vod - ČOV je potřeba kupovat s vědomím, že jde o zařízení, které může mít poruchu či se setkat s problémy. Vzhledem k tomu, že řešíme odpad a ne vycházkovou obuv, doporučujeme se pečlivě věnovat výběru výrobce. Opravdu zde nemá smysl šetřit několik tisícikorun u neznámého výrobce.

Za nás vždy doporučujeme našim klientům výběr u následujících výrobců:

 • ASIO

 • ABPlast

 • TopolWater

Víme, že naši klienti si u těchto společností dokáží vybrat, a také, že v případě poruchy či nevyžádaného servisu se budete obracet na stabilní společnost se zkušenostmi. Navíc je určitě výhodou, že v případě poruchy seženete bez problémů jednak specializovaného technika, druhak náhradní díly. Navíc si pro ně nebudete muset je daleko, protože výrobci mají své prodejny (případně eshopy) po celé ČR.

Na co nezapomenout při výběru domovní čistírny (ČOV)

Kolik spotřebuje elektrické energie

Domovní čistírna ČOV si nějakou energii vezme, tento ukazatel bude samozřejmě ovlivňovat provozní náklady. Standardem je spotřeba v rozmezí 50W až 80W, měsíčně vás vyjde provoz ČOV na cca. 200,-.

Víko a jeho nosnost

Domácí čističku odpadních vod budete stavět na zahradě a je pravděpodobné, že přes ní budou běhat děti nebo na ní někdo omylem stoupne. Víka nejlepších výrobců mají nosnost kolem půl tuny, rozhodně doporučujeme tento parametr zahrnout do výběru. Myslete také na barvu víka, ať není jako pěst na oko na vaší zahradě.

víko k domovní čistírně odpadních vod, které padne do vaší zahrady

Velkou nebo malou

To by měli zvážit především klienti, kteří si ČOV budou stavět svépomocí. Velké rozměry zvyšují náročnost výkopových prací a samozřejmě se bude i více betonovat a hůře s domácí čistírnou při montáži manipulovat.

Servis a kvalita

Nešetřete zbytečně na pořizovací ceně. Žijeme v 21.století a všichni jistě máme zkušenost s nákupem na oko výhodným. Skutečně doporučujeme nákup u renomovaného výrobce např. ASIO, Envi-Pur nebo Aquatec. Tyto společnosti známe, víme, že dokáží poskytnout perfektní servis a jde o stabilní společnosti. Navíc vám umí prodat značkové příslušenství k vaší domovní čistírně odpadních vod.

Možnost vestavby do jímky

Pokud máte již ve své domácnosti, resp. často starém domě, který prochází rekonstrukcí, jímku, pak můžete poptat vestavbu do tohoto prostoru.

Kde domácí čističku (ČOV) kupujete

Doporučujeme čistírnu kupovat ideálně u výrobce, kteří se dnes již přizpůsobili moderní době a většina z nich má své produkty na e-shopech. V momentě, kdy si vyberete typ čistírny, doporučujeme u obchodů, kteří ji mají v sortimentu, prozkoumat cenu a způsob dopravy, zda je čistírna na skladě, a také, kdo ji bude instalovat. Resp. zda je vůbec instalace v ceně.

Pozor také na to, co všechno je v ceně čistírny. Je v ceně dmychadlo? Instalace? Veškeré příslušenství? Nedejte na první cenu, klidně nám zavolejte, rádi vám s nákupem pomůžeme.

Naše doporučení na vynikající domovní čističky odpadních vod (ČOV)

Naprostým standardem, který odvede dobrou službu, jsou čističky ASIO, konkrétně již zmiňovaný Variocomp 5 a Monocomp, či domácí čistička odpadních vod od ABPlast AT6. Obě se dají pořídit od 35 990,- bez DPH. Společnosti jsou si navzájem konkurenty, tudíž nečekejte výrazné odlišnosti co do funkčnosti.

To, že je trh vyrovnaný, dokazuje i totožná cenová politika. Pokud bychom měli hovořit o preferencích našich klientů, tak nejčastěji kreslíme do projektů ASIO a právě ABPlast. Existují však zajímavé varianty k těmto již “profláklým” kusům.

 • Ekocis

 • Bazén plasty

Ať vybere cokoliv z výše popsaného, určitě se nespálíte. Pokud potřebujete vědět, který konkrétní typ nejlépe vyřeší vaší situaci, ozvěte se nám, rádi vám s výběrem a řešením odpadu poradíme zdarma. Obraťte se nás, pokud si nejste jisti s výběrem a potřebujete projekt domovní čistírny odpadních vod (ČOV).

Potřebuji projekt ČOV

Jaká je nejlepší domácí čistírna odpadních vod na trhu

Sice nadpis této kapitoly směřuje k určení jasného vítěze, ale tak to rozhodně není. Chceme Vám představit nejoblíbenější domácí čističky odpadních vod podle našich klientů. Zanalyzovali jsme preference našich klientů a takto to dopadlo.

Nejlepší domácí čistírny odpadních vod podle našich klientů

Pojďme si představit 3 nejprodávanější domácí čističky odpadních vod trochu blížeji

Domácí čistírna odpadních vod: Variocomp od ASIO

domovní čistička odpadních vod Variocomp od společnosti ASIO

Variocomp 5K je stálicí na české trhu. To, že jde o skutečně povedený kousek dokazuje oblíbenost v čase. Tento typ domácí čističky odpadních vod od brněnských výrobců je českou jedničkou už několik let. Svou oblíbenost získal především díky kvalitě a přijatelné ceně.

Jediné co se dá této domovní čistírně odpadních vod vytknout je chybějící certifikace CE, která umožňuje povolovat čistírnu ohlášením v  případech, kdy se přečištěné vody vsakují.

VARIOcomp 5K

VARIOcomp 5K

Cena (bez DPH)

39 900,-

Počet osob (EO)

3 - 7

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2020 x 1250 x 1250

Váha

170

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Domácí čistírna odpadních vod: Monocomp od ASIO

domovní čistírna odpadních vod ASIO, typ Monocomp

Domácí čistírna odpadních vod Monocomp je nejmodernějším typem čističky od společnosti ASIO. Její největší výhodou je rozhodně práce s kalem, která dělá z této čistírny prakticky bezúdržbové zařízení. Monocomp pracuje s jutovými koši, které lze snadno vyměnit a kal tak jednoduše zkompostujete.

Oproti Varicompu již u této čistírny najdete certifikaci CE a povolit ji tak můžete bez problémů jakkoliv. Pokud budete pokračovat současný trend preference našich klientů, pak Monocomp brzy překoná dnešní jedničku Variocomp.

Monocomp

Monocomp

Cena (bez DPH)

51 500,-

Počet osob (EO)

2 - 5

Příkon

100 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

2020 x 1250 x 1250

Váha

150

Obetonování

Ne

Záruka

24 měsíců

Kde koupit čističku

Zakra shop

Domácí čistírna odpadních vod: AT6 od ABPLAST

domovní čistička odpadních vod AT6 od ABPLAST

Do třetice tu máme lídra na poli cena vs. výkon. Domovní čistírna odpadních vod AT6 od české společnosti ABPLAST splní vše, co od své čistírny očekáváte. Doporučujeme si k ní přikoupit řídící jednotku, která umožňuje regulovat zátěž čistírny.

Můžete tak čističku ztlumit pokud zrovna jedete na delší dovolenou nebo naopak ji zvýšit obrátky, pokud máte delší návštěvu. Tato domovní ČOV má certifikaci CE, a tak si nemusíte lámat hlavu s tím, jak ji budete povolovat.

AT6

AT6

Cena (bez DPH)

37 900,-

Počet osob (EO)

1 - 6

Příkon

60 W

Roční náklady na vývoz kalu

2x ročně odvoz

Možnosti povolení do povrchových vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Možnosti povolení do podzemních vod

ohlášení i vodoprávní řízení

Rozměry (v x půdorysné rozměry)

1800 x 1400 x 1400

Váha

90

Obetonování

Ne

Záruka

10 let na vodotěsnost skeletu, 2 roky na technologii

Kde koupit čističku

Zakra shop

Instalace domácí čističky odpadních vod

Máte vybranou domovní čistírnu odpadních vod, v rukou držíte projekt a potřebná povolení k její stavbě? V tom případě vám zbývá jediná – instalace samotné čističky. Jen na vás záleží, co si obstaráte svépomocí a co budete požadovat od sjednané firmy. Pro vaši představu – instalace domovní čistírny odpadních vod (ČOV) zahrnuje následující:

 • výkopové práce

 • realizace základové desky

 • uložení potrubí

 • uložení čistící nádrže

 • zásyp (a případně betonování) čističky

 • umístění a napojení dmychadla

 • zaškolení obsluhy

kam umístit domovní čistírnu odpadních vod není vždy jednoduchá otázka

Postup instalace domácí čistírny odpadních vod:

 1. Výběr vhodného místa pro uložení ČOV – tento krok za vás většinou vyřeší již hydrogeolog v prvních fázích plánování stavby. Důležité je, aby čistička byla dobře přístupná pro pravidelné kontroly a odčerpávání kalu.

 2. Výkopové práce pro umístění potrubí

 3. Uložení nátokového a odtokového potrubí – pokud chcete přečištěnou vodu likvidovat vsakem, pak nebudete budovat odtokové potrubí, ale vsak

 4. Výkopové práce pro uložení čističky – rozměry jámy by měly být ve všech směrech minimálně o 20 cm větší než rozměry samotné nádrže

 5. Příprava betonové základové desky – minimální tloušťka základové desky je 15 – 20 cm. Cílem je dosáhnout rovného povrchu, na který se následně instaluje nádrž.

 6. Usazení čističky na betonový základ

 7. Připojení nátokového a odtokového potrubí – připojení musí být zcela vodotěsné. V případě nátokového potrubí je nutné vsunout ho do otvoru v nádrži jen tak hluboko, aby nebránilo vyjímání nátokového koše.

 8. Umístění dmychadla – zpravidla se umísťuje maximálně 5 metrů od samotné nádrže a to tak, aby bylo chráněno před povětrnostními vlivy, mělo zabezpečený přísun vzduchu a zároveň aby neobtěžovalo hlukem při provozu.

 9. Zapojení dmychadla – dmychadlo se napojuje pomocí hadice a je vedeno skrze ochranné potrubí (chránička).

 10. Zahájení napouštění nádrže vodou – čistička se postupně napouští vodou do výšky odtokového potrubí a to tak, aby při napouštění byl rozdíl hladiny mezi jednotlivými komorami maximálně 0,5 metru.

 11. Obsypání nádrže – k tomu se používá buď štěrková drť, nebo tříděná zemina bez ostrých kamenů. Obsypání se provádí rovnoměrně, po cca 30 cm vrstvách.

 12. Obetonování nádrže (pouze v případě, že to vyžaduje situace – vysoká hladina spodní vody, jílovitá zemina, odpadní potrubí uložené více než 1 m pod úrovní terénu)

 13. Finální terénní úpravy – zahrnují urovnání a vyspádování terénu v okolí čističky tak, aby se v její blízkosti nezdržovala nebo k ní nestékala povrchová voda, která by nádrž mohla zaplavit. Vrchní okraj nádrže musí okolní terén přesahovat o 5 – 10 cm.

 14. Nastavení řídící jednotky

Na to, jak instalace čistírny odpadních vod probíhá, se můžete podívat na tomto videu:

Údržba domovní čistírny odpadních vod (ČOV)

Investice do domácí čistírny odpadních vod se vám vyplatí pouze v případě, že se budete pravidelně starat o její bezproblémové fungování a částečně jí přizpůsobíte chod své domácnosti. Čistička se vám za pravidelnou údržbu a péči odmění účinným čištěním odpadních vod a nízkými provozními náklady.

Zapomeňte proto na to, že zapojením čističky vaše starost o ni zcela končí. Občas vás tento přístup bude stát jenom čas na víc, který budete muset věnovat například vyčištění filtrů nebo odkalení čističky. V některých případech si ale připlatíte za odborný servis nebo dokonce za zcela nové zařízení.

Pravidelná údržba čističky vám přitom zabere minimum času – některé úkony stačí provádět jednou týdně, jiné dokonce jen párkrát do roka. A nenechte se zmást – takzvaná bezúdržbová ČOV taky bude čas od času potřebovat nějakou tu péči.

Pravidelná týdenní údržba domácí čistírny odpadních vod

Jednou týdně si vyšetřete čas na:

 • kontrolu přítoku odpadních vod

 • kontrolu provzdušnění nátoku a aktivace

 • kontrolu funkce dávkovacího filtru

 • kontrolu propustnosti filtru před dosedací komorou

 • kontrolu funkce vzduchového čerpadla

 • kontrolu chodu dmychadla

 • vyčištění přelivných hran od případných nečistot

Pravidelná několikaměsíční údržba

Jednou za delší časový úsek se nezapomeňte na:

 • kontrolu a údržbu dmychadla, která spočívá v čištění filtru (1x za tři měsíce) a výměně  membrán (1x za rok)

 • vyčištění dávkovacího filtru, a to preventivně 1x za rok nebo při ucpání

 • vyčištění filtru před přítokovou komorou, a to preventivně 1x za rok nebo při ucpání

 • odčerpání přebytečného kalu (1-2x za rok)

Jak se starat o domovní čistírnu odpadních vod

Odčerpání přebytečného kalu z domácí čističky odpadních vod

V kalojemu domovní čistírny odpadních vod (ČOV) se průběžně hromadí kal vznikající během rozkladných procesů, který je zpravidla 1-2x ročně potřeba nechat vyvézt. Jak jednoduše poznat, že je ten pravý čas na odkalení čističky?

Do nádoby si naberte přibližně 1 litr vody z aktivační nádrže čističky a nechte ji odstát. Po 30 minutách se kal usadí na dně nádoby. Pokud tvoří více než polovinu jejího obsahu, s odčerpáním kalu příliš dlouho neotálejte.

Pravidelné odkalení čističky tvoří nedílnou část provozních nákladů. Počítejte s tím, že jeden vývoz kalu vás bude stát kolem 1 000 Kč.

Jestliže ale v domácnosti používáte výhradně biologicky odbouratelné čistící prostředky, pak vám nic nebrání v tom, vyvézt kal na kompost. Organické látky se rozloží na hnojivo, pro které na svém pozemku jistě najdete využití.

Jak přizpůsobit chod domácnosti domácí čistírně odpadních vod?

Jak jsme zmínili, v domovní čistírně se odpadní vody čistí mimo jiné pomocí mikroorganismů, které za přístupu vzduchu rozkládají organické nečistoty. Právě na jejich přítomnost je potřeba brát neustálý ohled – bez živých bakterií vám bude čistička sloužit leda k akumulaci splaškové vody. Na co si tedy v domácnosti dát pozor?

Kontinuální přísun odpadních vod

Bez čeho se bakterie zcela jistě neobejdou, je neustálý přísun odpadních vod, který pro ně představuje zdroj potravy. Právě to je důvod, proč není vhodné pořizovat si ČOV například na chatu, kterou obýváte jen párkrát do roka. Občas se dokonce může stát, že mikroorganismy nepřežijí ani dvoutýdenní dovolenou. V takovém případě bude potřeba čističku restartovat a nasadit do ní mikroorganismy nové.

Nadměrný přísun odpadních vod

Stejně tak si ale dejte pozor na nárazový přísun většího množství odpadní vody. Větší přísun nečistot totiž bakterie nestíhají dostatečně rychle rozkládat a výsledkem může být nepříjemný zápach. V nejhorším případě může dokonce dojít k vyplavení bakterií mimo čističku a vás tak čeká pořízení nové sady mikroorganismů.

Čistící prostředky

Bakteriím v žádném případě nesvědčí příliš agresivní a chemické čistící prostředky používané v domácnosti. Nejvhodnější je najít si za ně zcela přírodní a v přírodě rozložitelnou alternativu. Čeho byste se měli zcela vyvarovat, jsou dezinfekční a antibakteriální přípravky. Kromě škodlivých bakterií v záchodové míse totiž spolehlivě zničí i osazenstvo čističky.

Toxické a chemické látky

Ani toxické a chemické látky, jako různá ředidla, barvy, chemické postřiky nebo léky, by neměly končit v domovní čistírně. Nepoužité léky vraťte do lékárny, kde je ekologicky zlikvidují, a toxické či chemické látky můžete odevzdat ve sběrném dvoře.

Saponáty a tenzidy

Pokud jste zvyklí jeden den v týdnu věnovat praní a stihnout během něj odbavit více praček naráz, možná bude potřeba tento váš návyk přehodnotit a praní si rozdělit do vícera dnů. Dáte tak čističce čas vypořádat se s přísunem saponátů a tenzidů.

Tuky a oleje

V ideálním případě by se tuky a oleje vůbec neměly dostat do odpadu, natož do nádrže čističky. Veškerý tuk, který vám zbyde například po smažení, proto slijte do plastové láhve a vyhoďte ji do směsného odpadu, případně do speciálního kontejneru (černý s oranžovým víkem). S větším množstvím můžete zajet i do sběrného dvora.

Tuky mají tendenci usazovat se v odpadním potrubí, kde se rozkládají a mohou se tak jednoduše stát zdrojem nepříjemného zápachu v domě. Pokud se dostanou až do čističky, okyselí vodní prostředí a naruší tak biologickou rovnováhu.

Odpadky z drtiče

Jestliže používáte drtič na odpadky, pak alespoň zamezte tomu, aby ústil do čističky. Příliš velké kusy odpadu ji totiž nepřiměřeně zatěžují.

zápach z domácí čističky odpadních vod

Zápach z domácí čističky odpadních vod

Smrdí čistička odpadních vod, nebo nesmrdí? Zápach šířící se z domovní ČOV vždy značí nějaký problém – v čem konkrétně a jak se ho zbavit?

 • Základem je správně vybraná domácí čistírna odpadních vod  – zjistěte, jak na to.

 • Zaplaví vaší koupelnu zápach z vodovodního potrubí při každém spláchnutí toalety nebo vypouštění vany? Ujistěte se, že se nejedná o problém s potrubím, jako je například příliš tenká větev vedoucí k umyvadlu v koupelně. V takovém případě stačí k sifonu instalovat přivzdušňovací ventil.

 • Ujistěte se, že máte správně vedené odvětrávání čističky. Že ho nemáte zanesené v projektové dokumentaci? Nebo je příliš krátké a není vyvedeno dostatečně vysoko nad střechu? I to může být příčinou zápachu.

 • Nedostatečné provzdušněné čističky může vést k vymírání aerobních bakterií a zpomalení rozkladu organických látek, které se hromadí a tlejí. Zkontrolujte proto funkci dmychadla a vyčistěte jeho filtry.

 • Cokoliv, co škodí bakteriím a může to vést k jejich zahubení, může být potenciální příčinou zápachu. Bez bakterií se zcela zastaví rozkladné procesy a organický materiál se v čističce bude hromadit a tlít. Na co vše si dát v domácnosti pozor si připomeňte zde.

Revize domovní čističky odpadních vod (ČOV)

Pravidelné kontroly ČOV mají zajistit, že vypouštěním přečištěné vody neohrožujete kvalitu podzemních nebo povrchových vod. Přesná forma kontrol je dána způsobem povolení domácí čistírny odpadních vod. Rozlišujeme dva typy povolení, ze kterých vyplývají odlišné podmínky, co do způsobu a četnosti revizí.

Domácí čistírna odpadních vod u rodinného domu s akumulační nádrží

Kontrola domácí čistírny - ČOV vyplývající z vodoprávního řízení

Jistě si pamatujete, že vodoprávní řízení bývá sice časově náročnější, na druhou stranu za vás většinu dokumentů obstará sám úřad. Kromě toho, že na základě rozhodnutí úřadu získáte “Povolení o nakládání s vodami”, vzniknou vám automaticky i povinnosti, které zahrnují pravidelnou kontrolu domovní ČOV.

Přesná forma kontroly je vždy zanesena v provozním řádu, který dostanete současně s čističkou. Zpravidla ale zahrnuje 1× ročně odebrání vzorku vody z čistírny a jeho rozbor v akreditované laboratoři. V legislativě se sice dočtete, že jsou povinné dva vzorky vody (na vstupu a výstupu čističky), v praxi ale většinou stačí vzorek jeden. Rozbor vody samozřejmě není zadarmo a jeho cena se odvíjí od způsobu, jakým nakládáte s přečištěnou vodou – zda ji vypouštíte do povrchových nebo podzemních vod.

Kontrola domácí čistírny odpadních vod - ČOV vyplývající z povolení na ohlášení

Pokud se rozhodnete pro povolení na ohlášení, čeká vás více práce se sháněním potřebných dokumentů a povinnosti zahrnující pravidelnou kontrolu čističky se ani tak nevyhnete.

Revizi čističky na ohlášení provádí technický komisař, který musí disponovat oprávněním Ministerstva životního prostředí. První kontrola by měla proběhnout už 6 měsíců po kolaudaci čistírny a následně se opakovat každé dva roky. 

K revizi si připravte tyto dokumenty:

 • Souhlas s ohlášením

 • Projektovou dokumentaci (pouze u první revize)

 • Certifikát (pouze u první revize)

 • Provozní řád

 • Provozní deník

 • Doklad o zaškolení obsluhy

Samotná kontrola sestává z několika dílčích kroků, které se hodnotí na bodové škály od 1 do 5 (princip je stejný jako ve škole, kdy 1 je nejlepší hodnocení). Co vše kontrola zahrnuje?

 • Kontrola dokumentace – ke kontrole je nutné doložit provozní a manipulační řád, který jste obdrželi při koupi čistírny. Dále provozní deník, který máte povinnost vést, stejně jako doklady o likvidaci přebytečného kalu. Ke kontrole se předkládá i zpráva z předchozí revize a zjišťuje se, zda byly odstraněny případné dříve zjištěné závady.

 • Kontrola technického stavu – jedná se o vizuální kontrolu, která bere v potaz bezpečnost přístupu k čistírně. Dále zjišťuje, zda nedošlo k poškození ČOV vnějšími vlivy nebo nežádoucími úpravami. Prohlíží se vnitřní vestavby, nátokové a odtokové potrubí.

 • Kontrola technologického stavu – kontrola se zaměřuje na funkčnost mechanických částí čistírny (řídící jednotka, dmychadlo, aerační systém, čerpadla), zjišťuje se stav biologické části (teplota nádrže, koncentrace kyslíku, stav aktivovaného kalu) a kvalitu odtoku (vizuální kontrola odtoku, stav čerpacího systému vyčištění vody, stav filtračního systému a dosazovací nádrže).

Provozní deník k domácí čističce odpadních vod

Provozní deník je jedním z dokumentů, který po vás bude vyžadovat technický komisař při pravidelné kontrole ČOV. Povinnost vést ho má každý majitel domácí čistírny odpadních vod (ČOV) a stejně jako další aspekty kontroly je jeho vedení hodnoceno na škále od 1 do 5. Výsledné hodnocení ovlivňuje především styl vedení deníku, pravidelnost zápisů a jeho soulad s provozním řádem ČOV.

 1. Provozní deník veden řádně a pravidelně, zápisy z kontroly provozu jsou vedeny v souladu s provozním řádem

 2. Drobné nedostatky

 3. Provozní deník veden jen občasně

 4. Provozní deník zaveden, bez zápisů nebo jen sporadické zápisy

 5. Provozní deník není veden

Výstupem kontroly je revizní zpráva, jejíž součástí je fotodokumentace, bodové hodnocení a soupis případných závad. Stav čistírny je vyhodnocen jako nevyhovující pouze v případě, že průměr všech známek přesáhne hodnotu 2,5. V takovém případě je nutné zprávu zaslat do 10 dnů od prohlídky vodoprávnímu úřadu a do 60 dnů zajistit odstranění závad.

Byla vaše domácí čistírna odpadních vod shledána jako vyhovující? V tom případě vám povinnost zaslat zprávu vodoprávnímu úřadu zůstává, pouze se mění datum, do kterého je nutné zprávu doručit, a to konkrétně do 31.12. daného roku.

Další čtení na téma domácích čistíren odpadních vod

Došli jste až na konec a stále nemáte dost, pak Vám můžeme doporučit ještě následující články na téma domácích čistíren odpadních vod.

 1. Srovnání výrobců domácích čistíren odpadních vod

 2. Povolení domovní čističky odpadních vod v 9 krocích

 3. Co radí projektant domácích čističek odpadních vod

 4. Vyplatí se domovní čistírna odpadních vod na chatu

 5. Zkušenosti s domácí čistírnou odpadních vod