Domácí čistička odpadních vod na chatu? Říkáte si, zda je to dobrý nápad? Slyšeli jste, že čistička nebude na chatě správně fungovat a je vhodnější vybrat septik s filtrem či zůstat u žumpy? Pojďte se s námi podívat do tajů a mýtů čističek odpadních vod instalovaných k rekreačním objektům.
Domácí čistička odpadních vod (ČOV) slouží k likvidaci odpadních vod i na chatách a chalupách. Je důležité, aby čistička instalovaná na chatu měla řídicí jednotku, která zpomalí dávkování aktivovaného kalu.
Mezi ideální domácí čističky určené na chalupu patří:
Mezi domovní čistírny odpadních vod, které jsou ideální na chatu či chalupu, patří novinka na českém trhu: čistička SBR Mad od polského výrobce Delfin. Jak už název napovídá, tato domovní ČOV funguje na principu SBR, jenž přináší vysokou úroveň přečištění a odolnost vůči nepravidelnému provozu.
Flexibilita této ČOV je dále podpořena automatickou řídicí jednotkou a odolnou konstrukcí s nízkou výškou. Díky tomu stačí SBR Mad mělčí výkop, čímž eliminujete případné problémy (skála nebo podzemní voda) a také ušetříte za realizaci.
Chataře i chalupáře jistě potěší také nízká spotřeba této čističky.
Alternativou vhodnou na chatu jsou čistírny společnosti Aquatec. Ty se nabízejí ve 3 variantách:
Varianta | Vhodnost na chatu a chalupu | Způsob regulace programů |
---|---|---|
Standard | Ne | - |
Plus | Ano | Ruční (mechanický) |
Control | Ano | Automatický |
Čističky Aquatec fungují na principu tradičního mechanicko-biologického čištění. Ve variantě Plus a Control jsou dodávány s řídicí jednotkou, do které je již předem integrovaný program "Chata". Ten zpomalí dávkování existujícího kalu.
Díky tomu nedojde k tzv. "smrti" čističky, kdy zemřou bakterie, které jsou nezbytné pro aerobní část čištění odpadních vod.
U varianty Control dokonce nemusíte ani myslet na přepínání režimů. Čistička sama pozná, že jste odjeli.
Alternativou k čističkám Aquatec je Topas S, která funguje na principu SBR. Dosahuje tak vysokých hodnot přečištění i na chatách a chalupách.
Samozřejmostí je režim Chata, který můžete nastavit skrze mobilní aplikaci. Domácí čističku Topas S oceníte na chalupě, kde nejsou ideální terénní podmínky, protože má variabilní nátok. Často tak není nutné čističku nastavovat pomocí komínku.
Poslední inovací z dílny TopolWateru je odvodňovací box, kam můžete akumulovat přebytečný kal. Zcela vám tak odpadne starost s vývozem kalu z čističky.
Likvidace odpadních vod na vaší chatě a chalupě se dá řešit podobně jako v případě rodinného domu. Nabízí se tedy hned čtyři alternativy. Zcela nejjednodušším způsobem, jak se bezstarostně rekreovat, je napojení nemovitosti na kanalizační řad – tedy pořízení kanalizační přípojky.
Abyste ale o kanalizační přípojce vůbec mohli začít uvažovat, musí být daná oblast zasíťovaná. To, zda lze využít kanalizační přípojku, zjistíte jednoduše telefonátem na místní stavební úřad nebo elektronicky tzv. vyjádřením k existenci sítí. Pokud lze kanalizační přípojku vybudovat, doporučujeme vám neztrácet čas hledáním jiné alternativy.
Díky kanalizační přípojce totiž máte starosti s odpadem vyřešené jednou provždy. A to zní lákavě, že?
Chcete o kanalizační přípojce vědět více?
Dozvíte se v něm mimo jiné, proč k pořízení přípojky potřebujete projekt, kdo ho smí vytvořit a také kolik bude stát. S vypracováním projektu se samozřejmě můžete obrátit na nás – za standardních okolností vám ho zhotovíme do pár dnů.
Potřebuji projekt kanalizační přípojky
V momentě, kdy začnete hledat možnosti likvidace odpadních vod, není možné, abyste unikli nabídce domácích ČOV. Ty jsou velmi populární a pomáhají bydlet na místech, která jsou cenově dostupná a zároveň nejsou zasíťovaná – tedy mimo tzv. satelity.
Domovní ČOV nabízí vysokou účinnost při čištění odpadních vod a navíc je možné využít přečištěné vody např. pro zálivku zahrady.
Z pohledu zákona jsou dokonce domácí čističky preferovaným řešením před bezodtokou jímkou.
Dříve obecně platilo tvrzení, že domácí čistička odpadních vod nikdy nepatří na chalupu. A byla to pravda. Dokud nebyly domácí čističky řízeny přes chytré jednotky, neměly na chatě co dělat. Při odjezdu a zastavení produkce odpadních vod došlo k vyčerpání aktivovaného kalu a čistička (přesněji bakterie v ní) umřela.
I dnes je potřeba dávat velký pozor na výběr domácí čističky, pokud ji plánujete instalovat na chatu. Zároveň jedním dechem dodáváme, že ne ke každé chalupě se čistička hodí. Chytré režimy provozu nepomohou majitelům chat, kteří se jezdí rekreovat jednou za měsíc a přes zimu vůbec.
Stará dobrá klasika z minulého století. Vybetonovaná díra v zemi, do níž odtékají splašky, pro které si jednou za čas musí přijet fekální vůz neboli "hovnocuc". Toto řešení se velmi často nachází na starých chatách a v současné době se také často rekonstruuje. Pokud chcete skutečně na chatě trávit kvalitní čas – tedy nehodláte šetřit se splachováním, chcete pustit myčku a osprchovat se, tak vám z jímky (žumpy) brzy budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě.
Jímka není ani ekologické, ani ekonomické řešení likvidace odpadních vod. Počítejte s tím, že vývoz jímky vás bude stát kolem 2 000 Kč a budete ho volat často. Tuto variantu tak lze preferovat pouze v případech, kdy chcete na chatě vést spartánský život nebo tam nepobýváte moc často.
TIP: Přečtěte si, kam až se může vyšplhat cena za vývoz žumpy.
Septik s filtrem je také ideálním řešením na chatu. Technologie septiků se v posledních letech značně posunula a dnes nabízí skutečně vynikající alternativu pro čištění odpadních vod. Výhodám septiku se budeme věnovat níže v článku, přesto pokud vás zajímá hlavní důvod, proč mít septik na chatě na rozdíl od ČOV, pak je to právě kvůli odolnosti vůči nepravidelnému provozu. Septiku nevadí, že nebude dva měsíce pracovat (oproti ČOV, kde dochází k odumírání nezbytných bakterií).
Domácí čistička odpadních vod se nehodí na chatu především v těchto případech:
Na chatu jezdí pravidelně jen 1 osoba
Chalupa bývá zazimována na 3 měsíce a více
Zatížení čističky je velmi nepravidelné
Na chatu se jezdí jen v létě a v různém počtu osob
Většina domácích čističek na českém trhu čistí splašky za procesu tzv. aktivace. Moderní čistírny si již dokáží samy regulovat výkon a v případě, že do ČOV přestanou přitékat splašky, vypne se klíčové dmychadlo. Do ČOV tak přestane pravidelně proudit vzduch, který je nezbytný pro aerobní proces čištění.
Kal tak začne zahnívat a čistička přestává správně fungovat. Pro vás jako případné majitele to znamená, že byste museli ČOV věnovat více času, než sami chcete. Neustále kupovat bakterie pro ČOV a zkoumat, zda čistička dobře čistí.
Ve skutečnosti není situace tak kritická, jak se může zdát. Čistička si poradí s několikatýdenním výpadkem provozu – u rodinného domu se proto nemusíte bát, že vám chod čističky naruší měsíční dovolená. Ale v případě chat, kam se jezdí nepravidelně, se nárazové užívání stává problémem, který vám přidělá zbytečné starosti.
U chat se proto vyplatí věnovat delší čas výběru domácí čističky.
Naopak jsou případy, kdy čistička instalovaná na chalupu dává velký smysl. Jde především o tyto situace:
Na chatu jezdíte pravidelně
Nedochází k delším pauzám ve využívání chaty (ne více než 2 měsíce)
Na chatu jezdíte ve stabilním počtu osob
Uvažujete, že se na chatu jednou přestěhujete natrvalo
Ve hře také zůstává septik. Pokud hledáte alternativu a chcete mít od odpadních vod klid, určitě přemýšlejte i o septiku.
Septik je plastová nádrž, do které proudí splašky z vaší chaty. Dochází zde k odstraňování usaditelných a plovoucích částic a zároveň probíhá aerobní rozklad. Splašky uvnitř septiku proudí, nejčastěji v rámci tří komor. Septik je z pohledu legislativy považován za vodní dílo a k jeho pořízení budete potřebovat projektovou dokumentaci od autorizovaného inženýra.
Dnešní septiky se již nabízejí s rozvinutou technologií filtrů. Nejčastěji tedy narazíte na tříkomorové septiky s pískovým filtrem či biologickým filtrem.
Septik s pískovým filtrem využívá pro přečištění biochemické a fyzikálně mechanické procesy. Velkou výhodou pískového filtru je energetická nenáročnost, pro čištění totiž nepotřebuje žádnou elektřinu. Septik s biologickým filtrem zachytává na filtr biomasu. Tento filtr je pak potřeba v průměru jednou za půl roku zkontrolovat a přebytečnou biomasu odčerpat zpět do septiku.
Odpověď na vaši otázku – zda se hodí čistička odpadních vod na chatu – je tedy jasná: Nepravidelný provoz jí nesvědčí a je nutné vybírat čističku s řídicí jednotkou.
Alternativním řešením likvidace odpadních vod na chatách je septik s filtrem, v ojedinělých případech pak jímka.
Stále si nejste jisti, jak vyřešit vaši situaci a chcete se o tom poradit? Nebo již máte vybraný septik či domovní ČOV a potřebujete projekt? Tak či onak jsme tu pro vás. Stačí se s námi spojit.
Septik na chatu – Přečtěte si podrobnější informace o tom, proč si na chatu pořídit septik a v čem je výhodnější než domovní ČOV nebo žumpa.
Jak funguje tříkomorový septik – Jak dochází k čištění odpadních vod v septiku a jak s nimi následně naložit? A co vývoz septiku – jak často je potřeba?
Jaká je cena septiku – Za kolik pořídíte tříkomorový septik?
Jak funguje čistička odpadních vod – Na jakém principu pracuje domovní ČOV?
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.