Řazení:

Pokud nejste připojeni k veřejné kanalizaci a váš dům či chatu obývají 2 osoby, následující typy ČOV mohou být skvělým řešením. Čističku vám dokážeme také naprojektovat, úředně povolit a postavit na klíč.

Výběr ČOV pro 2 osoby

Doporučené varianty zahrnují modely Delfin, který skvěle kombinuje cenu i kvalitu. Dále SBR BIO I, Topas S5 a Monocomp 4. Všechny tyto čističky fungují na principu SBR (sekvenční biologický reaktor), což je ideální pro malé domácnosti, protože zvládá nízké zatížení a má automatickou řídící jednotku pro efektivní provoz. Modely jako Monocomp 4 mají navíc snadnou údržbu pomocí výměnných jutových košů.

Proč je počet osob při výběru důležitý?

Každý typ ČOV má určitou kapacitu a je důležité zvolit model, který odpovídá předpokládanému zatížení. Tím prodloužíte její životnost a zajistíte optimální fungování. Proto v této kategorii najdete modely vhodné pro 2 osoby. Podívat se můžete také na ČOV pro 4 osoby nebo pro 6 osob.

Jsou důležitá i jiná kritéria

Při výběru čističky kromě toho také vždy promýšlíme i následující:

  • místo instalace (dostupnost a prostor)

  • kdo bude čističku využívat (například rodinný dům, rekreační objekt)

  • kam a jak bude odpadní voda odváděna

  • možnosti využití přečištěné vody (například na zavlažování)

  • potřebná povolení a schválení od úřadů

Samozřejmě pak také celkové náklady na pořízení, provoz a údržbu čističky.

Pokud si nejste jistí, jaký model vybrat, můžete využít naše bezplatné poradenství nebo si přečíst více v článku Jak vybrat ČOV.

Jaká je cena domácí ČOV?

Cena čističky se odvíjí od samotného zařízení, dále i od dalších nákladů, které s instalací souvisejí. Konečnou částku ovlivňují následující faktory: cena modelu ČOV včetně dopravy, stavební práce spojené s jejím umístěním, náklady na údržbu a servis v průběhu její životnosti, poplatky za vypracování odborných posudků a dokumentace.

Kompletní přehled finančních nákladů, které byste měli zvážit, jsme popsali v článku Kolik stojí ČOV?.

Jak získat povolení pro domácí ČOV?

Instalace čističky odpadních vod vyžaduje úřední schválení. K jeho získání budete potřebovat vypracovanou projektovou dokumentaci od certifikovaného odborníka. Celý proces probíhá v rámci tzv. vodoprávního řízení. V minulosti stačilo ČOV ohlásit, ale od roku 2024 je vyžadováno plné řízení. To zahrnuje nejen vyjednání umístění čističky se stavebním úřadem, ale i povolení způsobu vypouštění odpadní vody s vodoprávním úřadem.

Jelikož se jedná o administrativně náročný proces, nabízíme našim klientům kompletní servis, od projektové dokumentace přes jednání s úřady až po realizaci.

Jaké dokumenty budete potřebovat?

Pro schválení ČOV potřebujete dva hlavní dokumenty:

Tyto odborníky si můžete vyhledat sami nebo můžete zvolit naši službu, která zahrnuje kompletní zajištění všech nutných dokumentů a povolení.

Proč zvolit nás?

Nabízíme výhodná řešení, díky kterým můžete ušetřit až 4000 Kč. Kromě dodávky čističky pro vás v případě zájmu zajistíme také projektovou dokumentaci, hydrogeologický posudek, úřední povolení a kompletní realizaci. Postaráme se o celý proces od A do Z, takže se vy sami nemusíte zbytečně trápit.

Pokud máte jakékoliv další dotazy:

  • Neváhejte se nám ozvat a rádi vám poradíme zdarma.

  • Přečtěte si naše další články na blogu, kde odpovídáme na časté dotazy.

Pomoci může toto velké srovnání domácích čistíren odpadních vod.

Pokračovat