Jímka na odpadní vodu neboli žumpa je krajním řešením likvidace odpadních vod. Přesto má pořád své zastánce a leckdy nelze jinak, než vyřešit odpady právě odpadní jímkou. Tento článek slouží jako průvodce všem, kteří o odpadní jímce uvažují a plánují její realizaci. Vybrali jsme 7 nejdůležitějších informací, které je před pořízením jímky dobré znát.
Odpadní jímka je bezodtoká nádoba uložená v zemi. Jejím účelem je akumulace odpadních vod z domácnosti. Jímka funguje na principu vodotěsnosti s předpokladem pravidelného vyvážení.
Běžně se na chaty instalují odpadní jímky o objemu od 5 do 12 m3. Více o velikosti jímky se dočtete níže v článku.
Odpadní jímky bývá z historických důvodů často zaměňována za septik. Dříve se totiž buď instalovaly žumpy nebo septiky s přepadem.
V dnešní terminologii jsou však již tyto technologie zcela rozdílné. Septik je dnes možné instalovat pouze s filtrem, pískovým nebo biologickým. A podobně jako v případě domovní ČOV se jedná o vodní dílo. Jde tedy o technologii, která odpadní přečistí na úroveň, kdy je možné ji vsakovat či vypouštět do vodního toku.
Cena odpadní jímky se pohybuje od 20 000,- do 60 000,-. Primární roli hraje velikost odpadní jímky, materiál a tvar.
Na trhu se setkáte s plastovými jímkami, které jsou jednodušší na manipulaci a betonovými, které jsou vhodnější do míst s výskytem podzemní vody. Betonové jímky jsou doporučovány především do míst, kam vjede technika. Nejdou instalovat do hůře přístupných míst.
Kam umístit odpadní jímku? Věčná otázka. Obecně je nutné vždy mít na paměti tyto objektivní okolnosti:
Vývod odpadů z domu
Voda neteče do kopce
Odpadní jímka je stavba a měla by být ideálně 2 metry od sousedních pozemků
Přemýšlejte nad budoucím vývozem jímky
S umístěním jímky vám můžeme samozřejmě pomoci. S ohledem na realizační náklady není vhodné se příliš vzdalovat od vyústění odpadů z domu. Každý metr kanalizace totiž něco stojí.
Nátok do odpadní jímky by měl fungovat gravitačně, tzn. z kopce dolů. Většinou postačuje 1 až 2% spád. Tzn. na 1 metru klesat 1 až 2 cm.
Klíčové pro umístění odpadní jímky je její provozování. Odpadní jímku bude vyvážet a fekální vůz se málokde vejde. Může si několik metrů natáhnout hadici, ale ne do nekonečna. Na přístup fekálního vozu je vhodné myslet.
Stavíte nový dům, pak máte projekt odpadní jímky zpracovaný od projektanta rodinného domu. V těchto situacích, pokud to lze, doporučujeme nahradit odpadní jímku domácí čističkou odpadních vod.
Pokud se chystáte změnit současnou odpadní jímku za novou, zůstane-li stejný objem jímky, pak není potřeba projekt. U změny objemu by správně projekt měl existovat. I v těchto situacích doporučujeme zvážit alternativu v podobě čističky odpadních vod či septiku s filtrem a zbavit se jednou provždy starostmi s vývozem.
Velikost odpadní jímky závisí na 2 faktorech:
kapacita místního fekálního vozu
počet dní a počet osob, které jímku zatěžují
Ideální je pořídit jímku o velikosti fekálního vozu. Nejčastěji se vyváží 6 až 8 kubíkové odpadní jímky. Toto je vždy vhodné ověřit u místního likvidátora odpadních vod.
Pokud byste si chtěli velikost odpadní jímky spočítat, může počítat, že každá osoba v nemovitosti denně vyprodukuje 100 litrů odpadních vod. 2 osoby tedy za den vytvoří 0,2 m3 odpadních vod.
Pokud využíváte jímku na chatě, kde jste ve 2 a za rok tam jste 60 dní, pak za toto období půjde o 12m3. 8 kubíkovou jímku byste tedy vyváželi 1x.
Vodní zákon a stavební úřady nechtějí podporovat výstavbu nových odpadních jímek. Jejich výstavbu předpokládá vodní zákon pouze v případě, kdy nelze realizovat kanalizační přípojka ani domácí čistička odpadních vod.
Odpadní jímky neboli žumpy by tak v řádu let měly zmizet z českých obcí.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.