Vrtaná studna se těší stále větší oblibě a stává se tak nedílnou součástí zahrad. Nachází uplatnění především jako zdroj levné užitkové vody a snižuje tak spotřebu a výdaje za vodu pitnou. U domácností, které nelze napojit na vodovodní řád, je pak stavba vrtané studny ideálním řešením.
Kopaná studna patří od nepaměti k tradičním způsobům zajištění vody pro domácnost. Stále častěji je ale nahrazována studnou vrtanou, a to hned z několika důvodů. Vrtaná studna zpravidla dosahuje hloubky několika desítek metrů, výjimečně až 100 metrů, a jímá tak hlubší podzemní vodu než její historický předchůdce. Podzemní vodu lze navíc efektivně oddělit od mělčí podpovrchové vody, která bývá znečištěná pesticidy a dalšími chemikáliemi používanými v zemědělství.
Vrtaná studna je tudíž zdrojem kvalitnější vody, která po chemickém rozboru může být používána jako voda pitná. Něco takového se vám s kopanou studnou bohužel nepoštěstí.
Používat vrtanou studnu jako primární zdroj pitné vody je snem každého, kdo touží po soběstačné domácnosti. Stejně jako kohoutková voda, musí ale i studniční voda splňovat veškeré potřebné hygienické požadavky, které zaručují její zdravotní nezávadnost. Rozbor vody je přitom nutné provádět alespoň jednou ročně.
Co dělat, pokud studniční voda nedosahuje kvality vody pitné? V takovém případě je nutné vrtanou studnu vyčistit, což zahrnuje vyčerpání veškeré vody a odstranění nánosů a kalů. Plášť studny se následně vyčistí vysokotlakým strojem a voda se opět přečerpá. Dno studny musí být vystlané štěrkovou vrstvou a celou studnu je nutné zajistit proti vniknutí povrchových nečistot. Nakonec se voda ve studni ošetří dezinfekčním prostředkem.
Nejčastěji bývá domácí studna zdrojem vody užitkové, jejíž chemické složení nemusí splňovat přísné hygienické požadavky, jelikož se používá k zálivce zahrady, napouštění bazénu nebo k běžným úkonům v domácnosti (splachování toalety, praní prádla). Díky tomu vám použití studniční vody ušetří značnou sumu peněz za vodné a stočné.
Vrtaná studna je podle platných právních předpisů považována za vodní dílo, proto její stavbě předchází řada legislativních opatření. Co vše je nutné zařídit ještě před započetím stavebních prací?
K získání potřebných povolení vám poslouží dva důležité dokumenty – hydrogeologický posudek a projekt stavby vrtané studny. Hydrogeolog v první řadě posoudí, zda se na vašem pozemku nachází zdroj podzemní vody, navrhne vám vhodnou konstrukci studny a technologii jejího hloubení, která zajistí, že se studniční voda bude plynule doplňovat a nebude chybět ostatním studnám v okolí. Na základě těchto okolností můžete získat povolení k provedení průzkumného vrtu, který potvrdí přítomnost podzemní vody. Dalším krokem je získání oprávnění od příslušného Báňského úřadu k zahájení stavebních prací.
Stavebních prací by se v ideálním případě měla zhostit firma, která je vybavena vrtnou soupravou a má s realizací domácí studny letité zkušenosti. Díky tomu si na zhotovení studny počkáte pouhý jeden až dva dny. Než ale začnete studniční vodu čerpat a využívat, musíte si ještě zajistit další povolení k odběru vody u příslušného úřadu.
Jde vám z toho hlava kolem? Nebojte – naše projekční kancelář Zakra patří k autorizovaným vodohospodářským projektantům, proto vám s vypracováním projektu vrtané studny rádi pomůžeme. Našim klientům jsme také schopni doporučit několik hydrogeologů z jejich okolí.
Výsledná cena vrtané studny zahrnuje náklady na hydrogeologický posudek, vypracování projektu, zajištění stavebního povolení a konečně náklady spjaté se samotnou stavbou vrtané studny. Ceny za jednotlivé služby se mohou lišit, pohybují se ale v řádu jednotek tisíc:
hydrogeologický posudek – cena od 3 000 korun
vypracování projektu – v Zakře si ho ceníme na 11 990 korun (s DPH), za které získáte kompletní projektovou dokumentaci
zajištění stavebního povolení a další správní poplatky – 9 990 s DPH
realizace vrtané studny – cena se odvíjí od průměru a hloubky vrtu a typu podloží a může se pohybovat od 1 000 – 4 500 korun/metr
kolaudace studny – cena od 3 000 korun
Vždy je třeba počítat s dalšími výdaji za dokončovací práce a za čerpací techniku, která vám umožní studniční vodu využívat na zahradě a v domácnosti.
Proč by měla vrtaná studna zkrášlit i vaši zahradu? A jaké její nevýhody je taktéž potřeba vzít na vědomí?
Výhody vrtané studny
jímá podzemní vodu ze značné hloubky
jímá kvalitnější vodu, která za určitých podmínek může být považována za vodu pitnou
lze v ní účinně oddělit mělčí znečištěnou vodu od vody podzemní
množství studniční vody není přímo závislé na srážkách, takže nehrozí vyschnutí
využití studniční vody snižuje spotřebu a také výdaje za vodu kohoutkovou
Nevýhody vrtané studny
vyšší počáteční náklady
každý rok je nutné provést údržbu studny a zkontrolovat jakost vody
za účelem využití studniční vody v domácnosti je nutná instalace domovní vodárny
voda se může při velkých deštích zakalit
Domácí studna je skvělým krokem na cestě k větší soběstačnosti. Nezapomeňte ale, že než poprvé kopnete do země, budete muset sehnat hydrogeologický posudek, projekt a úřední povolení. Pokud si s realizací vrtané studny nechcete dělat těžkou hlavu, kontaktujte nás – umíme zajistit hydrogeologa, vypracovat projekt a sehnat veškerá povolení.
Kopaná, nebo vrtaná studna? – Zjistěte, který typ studny je pro vaše účely vhodnější a co od něj můžete očekávat.
Hydrogeologický posudek k vrtané studně – Zjistěte, kde sehnat hydrogeologa a kolik za něj zaplatíte.
Cena studny – Vyčíslili jsme pro vás, kolik vás bude stát celková realizace vrtané studny.
Povolení vrtané studny – Jak ho získat snadno a rychle? Poradíme vám!
Vrtaná studna od projektu k realizaci – Vše, co potřebujete vědět o realizaci vrtané studny na jednom místě. Posudek, projekt, povolení a nakonec stavební práce.
Legalizace studny – Máte na pozemku starou studnu, která nemá patřičná úřední povolení? Poradíme vám, jak ji zlegalizovat a začít ji znovu používat v souladu se zákonem.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.