Domácí čistička pro 2 osoby: Vybrali jsme pro vás 3 ČOV

kraus@zakra.cz Michal Kraus
27. 08. 2023
domovni-cov-pro-2-osoby.png

Domácí čističky odpadních vod (ČOV) pro 2 osoby patří z praxe společně s ČOV pro 1 osobu mezi nejsložitější varianty pro správný výběr. Je pravdou, že prakticky každý výrobce má v repertoáru variantu pro domácnost o 2 členech, ale ne vždy taková čistička správně funguje. Dnes se podíváme pod pokličku jednotlivých typů ČOV a poradíme vám, jako pro dvě osoby vybrat.

Obsah článku

Správné čističky pro 1 až 2 osoby

Kdo nechce číst důvody pro výběr těchto čistíren (níže), může využít rovnou našich typů. Jak zjistíte níže, vycházejí ze zkušeností s malým zatížením. 

Pro 2 osoby doporučujeme domácí čističky: SBR BIO, TOPAS S5 a MONOCOMP 4. Všechny mají automatickou řídící jednotku a fungují na principu SBR, které je klíčové při nižším zatížení (produkci odpadních vod).

SBR BIO I

Nejmenší varianta z řady SBR BIO od společnosti Bazénplast vyniká skvělými recenzemi. V základní ceně najdete automatickou řídící jednotku, která řídí intenzitu čištění.

Topas S5

Stálicí v naší nabídce je Topas S5. Čistička s automatickou řídící jednotkou, variabilním nátokem a přizpůsobením do míst s výskytem podzemní vody. Mnozí také oceňují kompaktnost této čističky, protože dmychadlo i řídící jednotka jsou uloženy uvnitř čistírny.

Monocomp 4

Poslední čistírnou, která si poradí s menším zatížením 2 osob je Monocomp 4. V naší nabídce jde o evergreen. Kromě klasický výhod v podobě SBR a automatické řídící jednotky, oceníte i jednoduchou likvidaci přebytečného kalu pomocí vyměnitelných jutových košů.

Chci individuální nabídkuMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Co 2 osoby v domácnosti potřebují

V první řadě se sluší vysvětlit, co vlastně potřebujete a jak rozeznat, zda je daná domácí čistička vhodnou variantou pro 2 osoby. Každá osoba v průměru denně vyprodukuje mezi 90 až 100 litry odpadních vod denně. Domovní ČOV jsou však dle normy dimenzovány na 150 litrů denně. 

Často tak může být vybraný kus, který nese nálepku “pro 2 osoby” příliš velký. Navíc je nutné počítat s tím, že všechny odpadní vody nemusí být vyprodukovány doma, ale třeba až polovina v práci. Přičemž, jak jistě víte, potřebujete domácí čistička pro správné fungování pravidelný přísun odpadních vod.

Co sledovat při výběru ČOV pro 2 

Při výběru ideální ČOV pro malou domácnost nejprve zhodnotíme způsob zatížení, tedy zda jde o:

  • Pracují domácnost obou členů, kde de facto spíše hledáme ČOV pro 1 osobu

  • Domácnost v důchodovém věku nebo variantu, kde oba pracují v domácnosti

Musí vás zajímat celková velikost nátokového prostoru

Pokud se tedy vaše denní produkce odpadních vod za celou domácnost pohybuje mezi 100 až 200 litry, nedává smysl kupovat čističku s objemem až 750 litrů a vyšší. Tak velký je například Variocomp, který se tím pádem hodí do větších domácností. 

Typ čištění je klíč

Kromě maximálního objemu přítoku je nutné rozlišit způsob čištění odpadních vod. U domovních čistíren odpadních vod obecně rozeznáváme 2 typy:

  • Klasické s oddělenými komorami

  • SBR - sekvenční čištění v rámci jednoho reaktoru

Klasický způsob, který využívá např. Aquatec u ČOV řady AT6 nebo Variocomp z praxe pro 2 nebo 1 osobu nedoporučujeme. Čištění odpadních vod je v tomto případě závislé na postupném průtoku čistírnou, kdy se v každé komoře odehrává jednotlivý proces čištění (nitrifikace, denitrifikace apod.).

Malý přítok splašků způsobí delší, než nezbytně nutné zatížení a čistička nevyprodukuje dostatečné množství kalu, výsledkem budou hodnoty s vysokým obsahem amoniaku.

Raději v těchto situacích preferujeme SBR čištění, kdy splašky natékají do jednoho reaktoru, kde se sekvenčně střídají všechny principy čištění odpadních vod. 

Pomůže vám řídící jednotka

Dále je velmi vhodné mít u malého zatížení řídící jednotku, ideálně automatickou, která si sama upravuje chod čistírny podle zatížení. Obecně rozeznáváme 2 typy řídících jednotek:

  • Manuální

  • Automatickou

U manuální řídící jednotky jste odkázáni na svou paměť, kdy režimy (intenzitu čištění) přepínáte ručně.

U automatu se o toto nestaráte, sám si režimy přepíná dle zatížení.

Jaké domácí čističky se tedy hodí pro malou domácnost?

V tabulce níže jsme vám připravili čističky seřazené dle velikosti maximálního nátoku:

Typ ČOV

Q v m3

Typ čištění

Typ jednotky

Variocomp 5K

0,75

Klasické

Bez řídící jednotky

AT6 (ve všech variantách)

0,63

Klasické

Manuální i automatická

Monocomp

0,60

SBR

Automatická

Topas S5

0,75

SBR

Automatická

SBR BIO

0,72

SBR

Automatická

Závěrem k malým čistírnám odpadních vod

Nejvíce problémů, které v praxi pozorujeme je poddimenzování čistírny. Rodina si často neuvědomí, že většinu dne není doma a vybere čistírnu, která na tento provoz není přizpůsobena. 

Tento problém se snažíme s klienty rozebírat už u projektu domácí ČOV, případně ještě ve fázi povolení, kdy lze změnit vybranou domovní ČOV. 

Prakticky každý dnes hledá bezúdržbovou čističku, pro dosažení maximálního komfortu je nezbytné nepodcenit správný výběr. 

- 1000

Sleva 1 000 Kč na naše služby

Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.

Chci konzultaci zdarma