Nemáte možnost se připojit ke kanalizaci a řešíte, jak naložit s odpadními vodami? Pak se, pomineme-li zastaralou žumpu, nabízí dva způsoby, jak situaci vyřešit. Domovní čistírna odpadních vod (ČOV) nebo septik s biofiltrem. Jaký je mezi nimi rozdíl? A která z variant je vhodná právě pro vás?
Domovní čistírna odpadních vod neboli domovní ČOV je zařízení připomínající plastový válec, uvnitř něhož dochází pomocí mechanických a biologických procesů k čištění odpadních vod. Nejčastěji se s ní setkáte u rodinný domů, použít ji ale lze i u ubytovacích zařízení nebo průmyslových objektů.
TIP: Přečtěte si, jak vybrat domovní ČOV pro rodinný dům.
Dnešním standardem na trhu jsou tříkomorové čistírny odpadních vod pracující na principu aerobního čištění, tedy za pomocí bakterií, kterým kromě odpadu z domácnosti dodává palivo dmychadlo, které vhání do čistírny kyslík (zvuk bublání vycházející z čistírny). V rychlosti se také můžeme podívat na proces čistícího cyklu:
Prvním krokem je nátok odpadních vod z domácnosti do čistírny, konkrétně do usazovací nádrže, kde se zbaví plovoucích a mechanických látek. Ty se pak postupně bez přístupu kyslíku (anaerobní proces) rozkládají.
Takto předčištěná voda následně přetéká do aktivačního prostoru. Zde se ke slovu dostává již zmiňované dmychadlo, které do prostoru vhání kyslík a pomáhá tak biologickému (aerobnímu) přečištění.
Ve třetím kroku pak již voda odtéká do dosazovací nádrže, ze které odtéká – a to nejčastěji do povrchových vod či do vsaku na vaší zahradě.
Domovní čistírna odpadních vod je nejlepší variantou tam, kde dochází k pravidelnému provozu, tedy k rodinným domům. Tím, že čistírna funguje na principu biologického čištění, je nezbytné myslet na bakterie, které potřebují pravidelnou zásobu odpadu. Delší odstávky (např. dlouhodobá dovolená) čistírnám nesvědčí a je pak často zapotřebí čistící proces restartovat. Druhou nevýhodou ve srovnání se septikem je spotřeba elektrické energie. Nicméně je potřeba zdůraznit, že celoroční provoz ČOV vyjde na cenu do 4 000,-.
Na druhé straně má však spoustu výhod ve srovnání s klasickou žumpou. Zajišťuje jednak možnost využití přečištěné odpadní vody pro zálivku, což oceníte zejména v případech, kdy nejste majitelem studny a nechce se vám platit účty za zalévání zahrady. Zároveň nabízí nejdokonalejší možnosti přečištění (pokud nelze vybudovat kanalizační přípojku). Je i velmi jednoduchá na obsluhu a dnešní řídící jednotky nabízejí prakticky bezstarostný komfort. Navíc vám čistírna umožňuje vybrat si pozemek pro bydlení, kde chcete, aniž byste museli brát ohled na vybudovaný kanalizační řad.
Obecně se septik od čistírny zas tolik neliší. I septik funguje na principu tří komor, kde dochází k cirkulaci odpadních vod a postupnému odstraňování pevných částic. Avšak v septiku nenajdete dmychadlo a místo, kde by docházelo k aerobnímu čištění. Samotný septik tak není schopen dosáhnout vysoké kvality přečištění, na které jsme zvyklí u domovních čistíren odpadních vod.
Proto se dnes standardně k septiku dokupuje filtr. Nejčastěji se můžete setkat se zemním filtrem (typicky pískový) nebo bio-flitrem, který je schopen zajistit podobnou kvalitu přečištění, jakou nabízí čistírna.
Jednoznačnou výhodou septiku je nezávislost na elektrické energie. Z pohledu spotřeby vás nebude septik nic stát. Samozřejmě vás čeká náklad na vývoz kalu, ale ten je i u čistíren. Druhou nespornou výhodou je schopnost odolat nepravidelnému provoz. Díky tomu, že septik nespoléhá na bakterie, lehce si poradí s nárazovým zatížením.
A co nevýhody septiku? Jednou z nich jsou jeho rozměry. Počítejte s tím, že na pozemku musíte mít dostatek místa jak pro septik samotný, tak pro biologický filtr. U výkopových prací se tak zcela určitě více zapotíte. Za nevýhodu lze považovat i investici do obnovy filtru, ten vydrží v řádu 5 až 8 let a nový vás přijde na 15–25 000,-, podle typu a výrobce.
Stále se nemůžete rozhodnout, zda je pro vaše účely vhodnější domovní čistírna odpadních vod nebo septik? Třeba vám pomůže naše srovnání. Pokud budete mít i tak nějaké další otázky, neváhejte se na nás obrátit.
Parametr | ČOV | Septik |
---|---|---|
Pořizovací cena | 25 až 50 000,- | 20 až 40 000,- |
Provozní náklady | 4 000,- ročně | 2 000,- ročně |
Výhody | Kvalita přečištění, možnost využít přečištěné vody | Nepotřebuje elektřinu k provozu, nevadí mu nepravidelný provoz |
Nevýhody | Spotřeba elektřiny | Rozměry |
Kam se hodí | Rodinné domy | Chata/Chalupa |
Domovní čistírna k rodinnému domu – Jak vybrat domácí čističku k rodinnému domu? Podle čeho ji vybrat a kolik bude stát?
Domácí čistička pro 4 osoby – Jakou čistírnu zvolit, pokud dům obývají 4 osoby?
Velké srovnání domácích čističek – Nejoblíbenější typy domovních čistíren na českém trhu. Kolik stojí, co umí a kam se hodí? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a kterou z nich si pořídit?
Vyplatí se čistička odpadních vod na chatu? – Ještě jeden pohled na to, proč domovní ČOV na chatu (nebo chalupu) nedoporučujeme.
Jak vybrat tříkomorový septik – Zjistěte, podle čeho se orientovat při výběru septiku. S naším článkem zjistíte, jaký septik je pro vaše účely nejvhodnější.
Jak funguje tříkomorový septik – Zjistěte, na jakém principu septik funguje a jak se v něm odpadní voda zbavuje nečistot.
Cena septiku – Kolik stojí tříkomorový septik? A co vše je potřeba započítat do finální ceny?
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.