V srpnu 2025 vejde v účinnost další novela stavebního zákona – a změny ovlivní také stavby domovních čistíren odpadních vod a studní. Na co konkrétně se připravit? Vše podstatné jsme pro vás sepsali v článku.
Pojďme si nejprve shrnout základní fakta. Plánovaná novela č. 87/2025 Sb. vejde v účinnost 1. srpna 2025. Jedná se v pořadí o sedmou novelu nového stavebního zákona (č. 283/2021 Sb., ve znění pozdějších předpisů) a poslanci ji schválili ve třetím čtení na konci roku 2024.
Změn, které novela přináší, je poměrně dost, my se však budeme věnovat jen těm, které přímo ovlivňují vodní díla – tedy domovní čistírny odpadních vod a studny.
Mění se zařazení ČOV a studní: Nově budou tyto stavby v kategorii „jednoduché stavby“. To samo o sobě nepřináší významnou změnu.
Mění se poplatky za povolení domovní ČOV a studny: Přeřazení do kategorie „jednoduché stavby“ však v důsledku znamená změnu správního poplatku za povolení. Z původních 10 000 korun (vlivem předchozí novely) vás nově povolení ČOV nebo studny vyjde na polovinu – tedy 5 tisíc korun.
Zkrátí se lhůty pro vydání stavebního povolení: Novela zavádí nové, kratší procesní lhůty – ze 60 se sníží na 30 dní, respektive z 90 na 60 dní.
Odpadá nutnost kolaudačního rozhodnutí: Díky této změně bude možné ČOV a studny používat hned po dokončení, pokud jsou v souladu s účelem uvedeným v povolení. Stavebník má však povinnost dokončení stavby neprodleně oznámit stavebnímu úřadu.
Ruší se povinnost prováděcí dokumentace: Prováděcí dokumentace byla v podstatě podrobnější dokumentace vyžadovaná u složitějších staveb. Tento „vyšší stupeň“ dokumentace už po novele u stavby ČOV a studny není povinný.
Stavební deník bude nahrazen jednoduchým záznamem o stavbě. Vzhledem k tomu, že studny i ČOV musí realizovat odborná firma, pro vás tato novinka v praxi nepředstavuje žádnou změnu.
Plánujete v roce 2025 domovní ČOV nebo studnu? V tom případě počítejte s následujícími změnami:
Správní poplatek vás bude stát polovinu – konkrétně 5 000 Kč. Je dobré vědět, že stanovení výše poplatku je určeno datem výzvy úřadu k jeho zaplacení – nikoli dnem podání žádosti.
V praxi to znamená, že můžete s klidem začít řešit ČOV už dnes. V případě potřeby se pak dá pouze pozdržet podání žádosti o povolení – ale vy už budete mít vše připravené.
Zrušení kolaudačního rozhodnutí je pozitivní změna, která ušetří administrativu a papírování. Svoji novou ČOV nebo studnu tak budete moci používat dříve.
Než se začnete radovat, že realizace ČOV nebo studny půjde dvakrát rychleji, máme pro vás zprávu z praxe – úřady totiž lhůty často nedodržují. Proto bohužel neočekávejte výrazné zrychlení procesu povolení.
Studna i domovní čistička odpadních vod jsou vodní díla, a k jejich realizaci proto potřebujete souhlas úřadů. Ale dvě pozitivní změny přece jen přišly – povolení bude o 50 % levnější a alespoň formálně se zkrátily procesní lhůty pro úřední rozhodnutí.
Tip: Pokud se běhání po úřadech už teď děsíte, máme pro vás dobrou zprávu. V Zakra povolení rádi vyřídíme za vás!
Abyste mohli požádat o stavební povolení, budete potřebovat projekt domovní ČOV nebo studny, a to z rukou autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb – třeba nás v Zakra.
Stavební zákon stále vyžaduje, aby domovní ČOV a studny realizovali stavební podnikatelé – to proto, že realizace takových staveb vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti.
Novela stavebního zákona začne platit 1. srpna 2025.
Změny se dotýkají i domovních čistíren odpadních vod (ČOV) a studní – nově budou patřit mezi „jednoduché stavby“.
Díky tomu se snižuje správní poplatek za povolení – z 10 000 Kč na 5 000 Kč.
Už nebude potřeba kolaudační rozhodnutí – stavbu můžete začít používat hned po dokončení.
Odpadá povinnost prováděcí dokumentace.
Místo stavebního deníku postačí jednoduchý záznam o stavbě.
Projekt musí stále zpracovat autorizovaný inženýr a realizaci provést odborná firma.
S obojím vám pomůže projekční kancelář Zakra. Úvodní konzultace je navíc nezávazná a zdarma.
Novela stavebního zákona ošetřuje domovní čistírny odpadních vod do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel a studny s odběrem do 6000 m3 ročně, případně do 500 m3 měsíčně.
Přeřazení studní a domácích čističek do nové kategorie „jednoduchých staveb“ má na budoucí majitele jeden konkrétní dopad – o polovinu se sníží správní poplatek za povolení, a to na 5 000 Kč.
Vůbec ne! Realizace studny nebo domovní čistírny odpadních vod je poměrně zdlouhavý proces. Než zažádáte stavební úřad o povolení, potřebujete projekt vypracovaný odborníkem, v některých případech hydrogeologický posudek, a v neposlední řadě množství stanovisek a vyjádření. S přípravami proto začněte klidně hned – třeba se ozvěte nám v Zakra a společně nezávazně probereme, kde začít.
Pokud by šlo všechno nečekaně rychle, stačí jen počkat s podáním finální žádosti o povolení. Důležité je vědět, že výši poplatku určuje datum, kdy vás úřad vyzve k zaplacení – nikoli datum podání žádosti.
Řešení je jednoduché – svěřte vyřízení povolení nám v Zakra. Služba tzv. inženýringu u nás stojí 15 490 Kč (bez správních poplatků). Nemusíte tak ztrácet drahocenný čas vysedáváním na úřadech – o všechno se postaráme za vás.
Samozřejmě. Služba domovní ČOV na klíč vás zbaví veškerých starostí s realizací. V Zakra si vezmeme na starosti celý proces, od přípravy projektu přes vyřízení povolení až po zprovoznění. Jako autorizovaní vodohospodářští projektanti s mnoha lety zkušeností víme, jak zajistit, aby šel celý proces maximálně hladce. A vy můžete ušetřený čas věnovat něčemu důležitějšímu.
Autor článku: Mgr. Michal Kraus, obchodní ředitel Zakra s.r.o.
O nás: Jsme vodohospodářská projekční kancelář a působíme na trhu přes 7 let, během kterých jsme připravili více než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužili tisíce spokojených zákazníků. Naší specializací jsou čističky odpadních vod, septiky, studny, ale zajišťujeme i další vodohospodářské stavby.
Máte k článku jakékoliv dotazy nebo připomínky? Neváhejte nás kontaktovat.
E-mail: [email protected]
Tel.: +420 725 884 133
Zdroje a odkazy:
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.