Pokud jde o zásobení domácnosti kvalitní vodou, domácí studna je nestárnoucím řešením. I dnes se těší velké oblibě – staré domácí studny se renovují stejně rychle, jako se hloubí studny nové. Vzhledem k rostoucím cenám stočného se není čemu divit. Vlastní studna zvyšuje soběstačnost domácnosti a navíc se může stát okrasou vaší zahrady. Připravíme vám projekt nové studny
Na začátek si vyslechneme vaší situaci a poradíme vám, jaké kroky budou pro vás nejlepší.
Zajistíme hydrogeologický posudek pro novou studnu či průzkumný vrt.
Připravíme vám projekt nové studny.
Zajistíme veškerá stanoviska a zastoupíme vás při jednání s úřady.
Dvěma slovy: Skvělé služby! Vzhledem k chybějící splaškové i dešťové kanalizaci v naší lokalitě, bylo jasné, že k plánovanému RD budeme muset mít dČOV/jímku. Rozhodnutí nakonec padlo na dČOV. Kdy...
S firmou Zakra jsem spolupracoval na stavbě domácí čističky odpadních vod. Od projektu, přes povolení až po koncové zprovoznění proběhlo vše hladce. Mohu vřele doporučit.
Velmi vstřícné jednání všech zainteresovaných zaměstnanců, ochota vše důkladně a otevřeně prodiskutovat, vyřízení dokumentů v nejkratší možné lhůtě, pravidelná informovanost o stavu zakázky, opravd...
Cena kopané studny v posledních letech výrazně narostla. Zajímá vás cena kopané studny za metr? Co všechno musíte do celkové ceny počítat a na co nezapomenout? Nebo si chcete jen porovnat cenu vrtané a kopané studny? Poradíme vám, jak si udělat představu o reálné ceně nové studny.
Prohloubení studny, ať už kopané či vrtané, je fenoménem doby. S přibývající výstavbou, novými tepelnými čerpadly a klimatickou změnou, přirozeně ubývá vody. Na majitele stávajících studní, tak často čeká nemilé překvapení, kdy dojde voda ve stávající studni. V takovém případě je buď nutné udělat studnu novou nebo prohloubit tu stávající, leckdy ale majitelé nemají na výběr. Níže jsme vybrali vaše nejčastější dotazy na téma prohloubení studny.
Průzkumný vrt je součástí stavby a legalizace vrtané studny. Nové vrtané studny mohou vzniknout dvojím způsobem, s průzkumným vrtem a bez něj. Níže se pokusíme odpovědět na vaše nejčastější dotazy. Téma zkušebního vrtu se totiž po změnách v zákonech dostalo do roviny, kdy více mate, než pomáhá.
Vrtání studny je nejoblíbenějším způsobem, jak postavit novou studnu a získat tak alternativní zdroj pitné nebo užitkové vody. Vrtané studny jsou nejlepším řešením, jak se k takovému řešení dostat. Výhodou vrtání je, že lze realizovat i v oblastech, kde není tolik vody a nabízí kvalitnější vodu, než studna kopaná. Přečtěte si, co vše vrtání studny obnáší.
Postavit studnu nestačí. Pokud z ní chcete začít čerpat vodu, byť jen k vlastnímu účelu, potřebujete povolení k odběru vody ze studny. Kdo ho vydává a jak o něj žádat? A co dělat v případě, že studnu používáte bez povolení?
Možná se vám voda ze studny zdá na první pohled čistá, to ale neznamená, že je vhodná k přímé konzumaci. Často obsahuje vysoký obsah dusičnanů a dusitanů, železa nebo zdraví škodlivých bakterií. Ze všeho nejdříve proto nechte provést rozbor studniční vody, který odhalí, zda je voda pitná, nebo zda je nutné ji pro potřeby domácnosti upravit.
Kopané studny jsou od pradávna cenným zdrojem vody, a to zejména té užitkové, která poslouží jak na zahradě, tak v domácnosti. Počáteční investice se vám přitom brzy vrátí v podobě úspory za vodné a stočné. Víte ale, co vše vás čeká, pokud se rozhodnete vybudovat si na zahradě vlastní studnu?
Chystáte se budovat vrtanou studnu? V tom případě se připravte na návštěvu hydrogeologa, bez jehož odborného posudku vrtaná studna na vašem pozemku nevznikne. Co takový hydrogeologický posudek k vrtané studni obnáší a kolik za něj zaplatíte?
Studna jako řešení zdroje vody je nestárnoucím evergreenem. V posledních letech získávají studny opět na popularitě. Může za to nejen nevyzpytatelné sucho, ale také rostoucí ceny za stáčenou vodu. Pokud máte zahradu, tak zcela jistě oceníte návratnost investice do studny. Co vše zahrnuje projekt vrtané studny a kolik stojí?
Uvažujete nad vlastním zdrojem užitkové nebo pitné vody a nejste si jistí, jestli je pro vaše účely vhodnější kopaná nebo vrtaná studna? Vrtaná studna jímá kvalitnější vodu z hlubších vrstev, zatímco studna kopaná akumuluje větší množství vody vhodné například k napuštění bazénu. Udělejte si jasno v tom, která bude zásobit vodou vaši domácnosti.
Vrtaná studna se stala oblíbeným způsobem, jak si zajistit vlastní zdroj vody. Jde však o vodní dílo a je potřeba počítat s obíháním úřadů. Jak na povolení vrtané studny krok za krokem?
Cenu nové vrtané či kopané studny lze přesněji určit po zpracování hydrogeologického posudku nebo znalosti orientační hloubky studny. Na cenu má přímý vliv hloubka v metrech. U vrtané studny je potřeba počítat s cenou zhruba 3 000,- za 1 metr. U kopané studny pak 10 000,- za 1 metr. Více o ceně vrtané studny najdete zde.
Hydrogeologický posudek je vždy potřeba. Hydrogeologický posudek vám rádi zajistíme. Hydrogeolog musí posoudit hloubku vrtu a vliv nové studny na okolí.
Hlavní rozdíl mezi kopanou a vrtanou studnou je v technologii stavby. Vrtaná studna se vrtá vrtnou soupravou. Kopaná studna se dělá ručním nebo strojovým výkopem. Velký rozdíl je pak také v hloubce studny. Kopaná studna je maximálně 15 metrů hluboká. Vrtaná může být hluboká desítky metrů.
Ano, v případě, že máte na pozemku starou studnu, ke které neexistuje dokumentace, rádi studnu zlegalizujeme. Postup je formálně stejný jako v případě nové studny.
Pokud nemáte ke stávající studni dokumentaci, je nutné ji dodělat. Jde o tzv. legalizaci. Povinnost legalizovat staré studny nemají pouze majitelé studní vybudovaných před rokem 1955.
Průzkumný vrt je de facto vyvrtání studny. Nedojde však k jejímu dokončení a zprovoznění. To je možné až po získání povolení. K průzkumného vrtu je potřeba získat souhlas vodoprávního úřadu.
Průzkumný vrt je de facto vrtem celé studny. Dělá se před vyhotovením projektu, který pak vzniká dle reálných podmínek. K jeho vyvrtání je nutný souhlas vodoprávního úřadu. Průzkumný vrt se vyplatí v místech, kde není dopředu zřejmá hloubka vrtu.