Dotace Dešťovka:
Splachování a
zalévání dešťovou vodou

Chcete využít dešťovou či šedou vodu pro splachování a zalévání zahrady, a zvýšit tak hodnotu své nemovitosti? Pomůžeme vám získat až 50% nákladů zpět. Poradíme vám, jaké řešení zvolit, jakou nádrž vybrat a připravíme projekt na využití dešťové vody.

Vody je nedostatek. Využijte příležitost a získejte až 65 000,- zpět z realizace nádrže na dešťovou vodu.

Video: Dotace Dešťovka a nádrž na dešťovou vodu
Cena služby:
od 2 490,- včetně DPH
Cena za posudek v případě realizace na klíč

Získáváte od nás

 1. Konzultaci zdarma

  Poslechneme si, co potřebujete a rádi vám poradíme.
 2. Vybereme nádrž

  Spočítáme velikost nádrže podle srážkových podmínek a plochy střechy.
 3. Připravíme projekt

  Připravíme vám projekt řešení dešťových vod.
 4. Pomůžeme s dotací

  Pomůžeme vám získat dotaci Dešťovka z programu Nová zelená úsporám.
 5. Slevu na nádrž

  Našim klientům nabízíme slevu až 2 000,- na nákup nádrže na dešťovou vodu.
 6. Dešťovka na klíč

  Rádi vám postavíme nádrž na dešťovou vodu na klíč.

Jak to probíhá?

 1. 1 hodina Úvodní konzultace

  Na začátek si vyslechneme vaší situaci a poradíme vám, jaké kroky budou pro vás nejlepší.

 2. 1 den Výběr nádrže

  Spočítáme optimální velikost a na základě vašich požadavků navrhneme ideální nádrž.

 3. 3 dny Projekt

  Připravíme projekt k dotaci Dešťovka, se kterým dostanete až 50% ze své investice zpět.

 4. 10 dní Vyřízení dotace Dešťovka

  Poskytneme vám zdarma návod, jak jednoduše vyřídit dotaci Dešťovka online.

Chci konzultaci zdarmaMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Proč ZAKRA

 • 4 000 + úspěšných projektů Realizovali jsme již více, než 4 000 projektů domovních čistíren, nádrží na dešťovou vodou, kanalizačních a vodovodních přípojek
 • 2 500 + spokojených zákazníků Každý klient je individuální, stejně jako naše řešení. Vždy hledáme to nejlepší řešení pro vás.
 • 6 + let zkušeností Projekty pro naše klienty připravujeme už více než 6 let. Rádi vám poradíme s jakýmkoliv dotazem, jen tak něco nás nepřekvapí.
Tereza Mádrová
Tereza Mádrová
před 3 měsíci

Společnost Zakra doporučuji. Řešili jsem s nimi několik projektů na studnu, septik a jímku. Skvělá komunikace. Jsou velmi ochotní a nápomocní. Vše bylo dodáno v termínu dle domluvy. Zařizovali za n...

Milena Kovářová
Milena Kovářová
před 2 měsíci

Společnost Zakra doporučuji, jmenovitě především pana Jiřího Hrabě, který je expert ve svém oboru a všechno srozumitelně vysvětlí a skvěle poradí. Přátelský a lidský přístup.

Pavel Jíša
Pavel Jíša
před 5 měsíci

Zakra a zejména p. Ondřej Žák, jednatel společnosti jsou spolehliví profesionálové, kdy i přes úvodní odpor dotčených orgánů mi pomohli ke stavebnímu povolení a rozum tak zvítězil nad byrokracií. B...

Přečtěte si naše další skvělé reference na: Recenze na společnost ZAKRA

Nezávazná konzultace zdarma

Nejste si jisti, která varianta je pro vás ta nejvhodnější, nevíte kde začít a nebo obáváte úředního šimla? Zanechte nám na vás kontakt a my vám poradíme. Úvodní konzultace je zdarma a nezávazná.

 • Vyberete službu
 • Lokalita
Odesílám... Odesláno Chyba

Formulář úspešně odeslán

Vyplnit znovu

Můžeme vám také pomoci s ...

Doporučené články k tématu

Dotace dešťovka: 13 nejčastějších dotazů, které vás trápí

Dotace dešťovka: 13 nejčastějších dotazů, které vás trápí

Dotace dešťovka je mezi námi už několik let, stále se nám však vrací tytéž dotazy. Proto jsme se rozhodli vám pomoci zjistit odpovědi na nejčastější otázky spojené s dotací, která je nově vedena v rámci programu Nová zelená úsporám. Níže zjistíte to nejdůležitější týkající se hospodaření s dešťovou vodou.

Přehledně: Jak na zalévání dešťovou vodou

Přehledně: Jak na zalévání dešťovou vodou

Zalévání dešťovou vodou je v nás zakořeněno od počátku věků. Dělá to každý, ale ne každý to dělá ideálně a efektivně. Pokud je i tohle váš případ, rádi vám pomůžeme. Na zalévání dešťovou vodou lze navíc čerpat dotace a investice do nádrže se tak vyplatí víc, než kdy dřív. Proč zalévat dešťovou vodou a jak na to, to se dozvíte v tomto článku.

Odvod dešťové vody z okapů od A do Z

Odvod dešťové vody z okapů od A do Z

Odvod dešťové vody z okapů je prvním krokem k využívání dešťové vody. Nabízí se hned několik způsobů, jak vyřešit odvod dešťové vody. Na některé z nich lze dokonce čerpat dotace Dešťovka. V tomto článku si ukážeme základní možnosti nakládání s dešťovou vodou, a jak případně získat státní podporu.

Využití dešťové vody: 5 tipů, jak dešťová voda pomůže

Využití dešťové vody: 5 tipů, jak dešťová voda pomůže

Jaké je má využití dešťová voda? Dává smysl ji využít a jak je to s dotací? Využití dešťové vody pro své vlastní potřeby se nyní nabízí více, než kdy jindy. Pitná voda zdražuje. Na trhu panuje nejistota kolem cen energií a jediné nemovitosti, které zdražují jsou nízkoenergetické. Po zajištění energie a tepla se nabízí využít k provozu domácnosti i dešťovou, popřípadě šedou vodu.

Dotace na dešťovou vodu (Dešťovka) v roce 2024

Dotace na dešťovou vodu (Dešťovka) v roce 2024

Dotace na dešťovou vodu jsou otevřeny i v letošním roce. Přemýšlíte o využití dešťové vody ve vašem rodinném či bytovém domě? Nevíte, jaké jsou podmínky dotace na dešťovou vodu? Poradíme vám, kolik můžete získat a také jaké jsou podmínky dotace. To a více se dozvíte v našem článku.

Dotace dešťovka pro novostavby

Dotace dešťovka pro novostavby

Dešťovka pro novostavby nabízí způsob, jak ušetřit rodinnému rozpočtu a zvýšit hodnotu svého domu. Majitelé a stavebníci novostaveb v dnešní době, víc než kdy jindy přemýšlejí, jak snížit energetickou závislost domu. Mezi populární řešení pro novostavby patří i dotace dešťovka, která se zaměřuje na využití dešťových a případně šedých vod v novostavbě.

Dotace Dešťovka pro bytové domy dává smysl

Dotace Dešťovka pro bytové domy dává smysl

Dotace dešťovka pro bytové domy je v posledních letech zbytečně přehlížena. Peníze ze Státního fondu životního prostředí jsou však dostupné i pro SVJ a další typy bytových domů. Kolik můžete jako společenství vlastníků dostat a vyplatí se vám do hospodaření s dešťovou a šedou vodou investovat?

Jak na výpočet velikosti akumulační nádrže na dešťovou vodu

Jak na výpočet velikosti akumulační nádrže na dešťovou vodu

Jak správně na výpočet velikosti nádrže na dešťovou vodu, tak aby nebyla příliš malá a zároveň příliš velká? Velikost nádrže na dešťovou vodu by měla odpovídat lokálním podmínkám, potřebě vody a reálné spotřebě vody. U výpočtu velikosti akumulační nádrže na dešťovou vodu také hrají klíčovou roli fyzikální vlastnosti střechy, které je třeba započítat.

Vyplatí se Dešťovka a kolik stojí?

Vyplatí se Dešťovka a kolik stojí?

Vyplatí se dotace Dešťovka finančně a není to náhodou investice s návratností za desítky let? Kolik z dotace Dešťovka můžete dostat a kdy to má opravdu smysl? Kolik samotná Dešťovka stojí? To jsou otázky, které si každý rozumný investor pokládá. V tomto článku vám jednak nastíníme, na kolik vyjde Dešťovka a také komu se vyplatí.

Dešťovka na klíč ve 4 krocích

Dešťovka na klíč ve 4 krocích

Dotace Dešťovka, která je zacílená na hospodaření s dešťovou vodou a instalaci nádrží na dešťovou vodu patří mezi nejoblíbenější dotační tituly na trhu. U realizace na klíč můžete získat až 50% z investované částky zpět. To znamená, že se za vás postaráme o vše, od výběru nádrže až po zprovoznění přímo na místě. Celou dobu vám budeme po boku, tak aby využívání dešťové vody byla skutečná zábava.

Jak velkou nádrž na dešťovou vodu se vyplatí koupit?

Jak velkou nádrž na dešťovou vodu se vyplatí koupit?

Čeká vás koupě nádrže na dešťovou vodu a přemýšlíte, jak velkou budete potřebovat? Máme pro vás návod, který vám pomůže vypočítat optimální velikost nádrže na dešťovou vodu přímo pro váš dům. Dozvíte se, jak velkou nádrž budete potřebovat pro zálivku zahrady, a jakou pro zálivku a splachování. Mimo to vám ukážeme 3 způsoby, jak objem nádrže vypočítat správně.

10 tipů, jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

10 tipů, jak vybrat nádrž na dešťovou vodu

Jak vybrat správnou nádrž na dešťovou vodu a nespálit se? Jak velkou? Z jakého materiálu a jaký tvar? To jsou otázky, které si pokládá každý budoucí majitel nádrže na dešťovou vodu. Přečtěte si, jaké parametry výběru zvážit nebo že připlatit si za kvalitu znamená vlastně ušetřit spoustu peněz. Dešťová voda je zdarma, tak proč ji nevyužít? Nádrže na dešťovou vodu vydrží desítky let (i ty kvalitní plastové) a vy tak můžete generovat úspory prakticky celý život.

Úspěšné vyřízení dotace Dešťovka v 5 krocích

Úspěšné vyřízení dotace Dešťovka v 5 krocích

Dotace Dešťovka je stále oblíbenějším způsobem, jak lépe levněji hospodařit s dešťovou vodou. V tomto článku vám poradíme, jak na vyřízení dotace, na co dát pozor a jaké všechny dokumenty musíme k žádosti o Dešťovku doložit. Můžete si také zdarma stáhnout náš ebook: Vyřízení dotace Dešťovka krok za krokem.

Jaká je cena nádrže na dešťovou vodu v roce 2024

Jaká je cena nádrže na dešťovou vodu v roce 2024

Průměrná cena nádrže na dešťovou vodu za poslední měsíce a roky výrazně vzrostla. Má to na svědomí jednak pandemie Covidu-19, která zapříčinila omezené dodávky plastu, a pak také turbulentní ceny energií, které výrazně zdražily výrobu plastových i betonových nádrží. Kolik tedy dnes stojí nádrž na dešťovou vodu?

Často kladené otázky

Jaká řešení podporuje dotace Dešťovka?

Dotace Dešťovka pod hlavičkou NZÚ podporuje hospodaření s dešťovou a šedou vodou u rodinných domů (stávajících i novostaveb) a u i bytových domů

Rodinné domy

Dotace dešťovka podporuje u rodinných domů 4 typy hospodaření s dešťovou a šedou vodou:

 1. Využití dešťové vody pro zalévání zahrady

 2. Využití dešťové vody pro splachování a zalévání

 3. Využití šedé vody pro splachování

 4. Kombinace šedé a dešťové vody pro splachování a zálivku, kdy máte doma instalované 2 nádrže.

Bytové domy

Program Nové zelené úsporám nemyslí jen na rodinné domy, ale i revitalizaci bytových domů. K úvahu připadají podobná řešení jako u rodinných domů:

 1. Zalévání

 2. Splachování dešťovou vodou

 3. Splachování šedou vodou

 4. Kombinace dešťové a šedé vody

Zatímco u rodinných domů se finančně nevyplatí recyklace šedé vody, tak u bytových domů už toto řešení dává větší smysl. Stejně tak, zatímco u rodinných domů často navrhujeme zalévání zahrady, tak u bytových domů málokdy, protože zeleň v okolí bývá malá.

Kdo má nárok na Dešťovku?

Nárok na dotaci Dešťovka mají majitelé rodinných domů, ale i rekreačních objektů, pokud v nich mají vedeno trvalé bydliště (viz. níže).

Nárok na dotaci Dešťovka mají podle aktuálních pravidel tyto osoby:

 • vlastník stávajícího rodinného domu, 

 • stavebník nového rodinného domu, 

 • nabyvatel nového rodinného domu (v postavení žadatele může být také zájemce o koupi nového rodinného domu, který tento zájem prokáže písemnou dohodou uzavřenou se stavebníkem nebo prvním vlastníkem tohoto domu), 

 • osoba, které svědčí právo stavby

Jaká je výše dotace Dešťovka?

Výše dotace Dešťovka je dána konkrétním titulem a také řešením. Níže uvádíme maximální potenciál, který jde v daném dotačním titulu čerpat. Pamatujte, že vždy dostanete maximálně 50% vynaložených nákladů.

Výše dotace u rodinných domů

Typ řešení

Výše dotace

Zálivka zahrady

20 000,- + 3 500,- x velikost nádrže

Zálivka + splachování WC

30 000,- + 3 500,- x velikost nádrže

Využití šedé vody

60 000,-

Kombinace šedé a dešťové vody

70 000,- + 3 500,- x velikost nádrže

Výše dotace u bytových domů

Typ opatření

Výše podpory

Sběr dešťové vody pro zálivku

30 000 + 3 500 x velikost nádrže v m3

Sběr dešťové vody pro zálivku a splachování

50 000 + 3 500 x velikost nádrže v m3 + 3 500 x počet bytových jednotek

Využití šedé vody pro splachování

70 000 + 3 500 x počet bytových jednotek

Využití dešťové a šedé vody

90 000 + 3 500 x velikost nádrže v m3 + 3 500 x počet bytových jednotek

Jak spočítat velikost nádrže na dešťovou vodu?

Vypočítat správnou velikost nádrže na dešťovou vodu není složité. Rádi vám spočítáme ideální velikost pro vaši nemovitost. Na rozdíl od veřejně dostupných kalkulaček na internetu, pracujeme s parametry, jako je:

 • úhrn srážek v jednotlivých měsících

 • koeficient ztráty (není možné zachytit 100% dešťové vody)

 • využití dešťové vody (splachování vs. zálivka)

 • kolik vody budete muset dotovat z vodovodu

Jak velkou nádrž mohu v rámci dotace Dešťovka pořídit?

Nová dotační výzva již explicitně nezmiňuje velikost nádrží v metrech krychlových, jak jsme byli zvyklí, ale dá se odvodit z výše poskytované dotace. Minimální velikost nádrže, na kterou se dotace vztahuje jsou 2m3 a maximální 10m3.

Pokud si chcete pořídit větší nádrž, tak můžete, ale dotaci dostanete pouze do výše 10m3

Mohu o Dešťovku žádat na chatu?

Teoreticky ano, je však nutné mít na chatě trvalé bydliště a být schopen to prokázat. Ve výzvě k dotačnímu titulu najdete tuto povinnost:

stavba určená pro rodinnou rekreaci, která je využívána pro trvalé rodinné bydlení a má přiděleno číslo popisné nebo evidenční. Užívání pro bydlení je prokázáno, pokud žadatel doloží, že on sám nebo jiná osoba má v této stavbě evidován trvalý pobyt počínající 24 měsíců nebo více před podáním žádosti. Trvalý pobyt lze prokázat zápisem místa realizace v občanském průkazu nebo výpisem z Registru osob…

V dané nemovitosti tedy musíte mít trvalé bydliště, alespoň 2 roky před podáním žádosti o dotaci.

Vyplatí se dotace dešťovka?

Dotace dešťovka rozhodně není řešení, které byste měli primárně pořizovat kvůli finanční návratnosti, i když cena vody kontinuálně roste

Na rentabilitu řešení se musíme také podívat prizmatem vodního zákona, který povinuje majitele novostaveb či stávajících rodinných domů při rekonstrukci řešit likvidace dešťových vod. 

Z tohoto důvodu se tak nevyhnete investici do nádrže na dešťovou vodu, pokud tedy nechcete dešťovou vodu odvádět do dešťové kanalizace či přímo vsakovat, což je určitě škoda, vzhledem k růstu cen vody.

Dotace Dešťovka, tak spíše snižuje náklady na splnění zákonných povinností a také pomáhá udržet vodu v krajině. Nejde, ale o řešení, na kterém byste ušetřili desítky tisíc ročně.

Je lepší dělat nádrž na dešťovou vodu svépomocí nebo na klíč?

Klasické dilema všech stavitelů. Má smysl šetřit u realizace svépomocí nebo svěřit realizaci odborníkům. Zatímco u jiných menších staveb má smysl udělat si leccos svépomocí, tak v případě Dešťovky se tímto postupem “oberete” o dotaci.

K žádosti o dotaci se dokládají veškeré faktury, které jsou spojené s realizací. Stát vám nic nedá, pokud si vše uděláte sám. Je tedy dobré najít zdravou míru mezi tím, co stojí za vlastní práci a co za odbornou pomoc.

Cena realizace na klíč se pohybuje v rozpětí 80 až 120 000,- za zakázku. Polovinu ceny většinou tvoří nádrž a příslušenství. Druhou polovinu pak práce. Na realizaci můžete dostat až 50% prostředků zpět.

Co se dokládá (dokumenty) k žádosti o Dešťovku?

K žádosti o dotaci je nutné doložit několik dokumentů, na základě kterých vám bude proplacena dotace. Níže uvádíme ty podstatné, na které byste neměli zapomenout:

 1. Odborný posudek

 2. Výpis z bankovního účtu / potvrzení z banky o vlastnictví bankovního účtu, ze kterého budou placeny veškeré faktury

 3. Souhlasné stanovisko všech vlastníků nemovitosti, formulář naleznete zde.

 4. Dohoda s provozovatelem kanalizace, za předpokladu, že přebytečná dešťová voda teče do kanalizace nebo je využita pro splachování (totéž platí pro splachování šedou vodou)

 5. Prokázání trvalého pobytu na chatě, v případě že čerpáte dotaci pro chatu

 6. Faktury za realizaci

 7. Výpis z účtu, kde bude vidět, že byly faktury uhrazeny

 8. Další doklady dle specifik lokality

Jak vyřídit dotaci Dešťovka?

Vyřízení dotace Dešťovka není složitého. Stačí následovat tento postup:

 1. Konzultovat s odborníkem stavební záměr (vyzkoušejte nás)

 2. Nechte si připravit projekt pro stavební povolení

 3. Realizujte řešení svépomocí nebo na klíč

 4. Požádejte online o dotaci

Jak žádat o dotaci Dešťovka?

O dotaci Dešťovka se žádá digitálně na těchto stránkách.K vyplnění žádosti budete potřebovat identitu občana.

Můžete využít náš ebook, který vás provede vyplněním žádosti o dotaci. Pokud si nevíte rady, rádi vám pomůžeme s vyřízením dotace

Žádost o dotaci Dešťovka je jednodušší, než se na první pohled zdá. Online lze vyřídit skutečně vše. Důležité je mít všechny podklady, primárně jde o odborný posudek a faktury za realizaci.

Vztahuje se Dešťovka i na domovní čistírny odpadních vod?

Z dotace Dešťovka nelze hradit náklady spojené s pořízením domovní čistírny odpadních vod. Na domácí čističky existuje jiný dotační titul, kde však žadatelem musí být obec, nikoliv fyzická osoba.