Dotace dešťovka je mezi námi už několik let, stále se nám však vrací tytéž dotazy. Proto jsme se rozhodli vám pomoci zjistit odpovědi na nejčastější otázky spojené s dotací, která je nově vedena v rámci programu Nová zelená úsporám. Níže zjistíte to nejdůležitější týkající se hospodaření s dešťovou vodou.
Dotace Dešťovka pod hlavičkou NZÚ podporuje hospodaření s dešťovou a šedou vodou u rodinných domů (stávajících i novostaveb) a u i bytových domů.
Dotace dešťovka podporuje u rodinných domů 4 typy hospodaření s dešťovou a šedou vodou:
Využití dešťové vody pro zalévání zahrady
Využití dešťové vody pro splachování a zalévání
Využití šedé vody pro splachování
Kombinace šedé a dešťové vody pro splachování a zálivku, kdy máte doma instalované 2 nádrže.
Program Nové zelené úsporám nemyslí jen na rodinné domy, ale i revitalizaci bytových domů. K úvahu připadají podobná řešení jako u rodinných domů:
Zalévání
Splachování dešťovou vodou
Splachování šedou vodou
Kombinace dešťové a šedé vody
Zatímco u rodinných domů se finančně nevyplatí recyklace šedé vody, tak u bytových domů už toto řešení dává větší smysl. Stejně tak, zatímco u rodinných domů často navrhujeme zalévání zahrady, tak u bytových domů málokdy, protože zeleň v okolí bývá malá.
Nárok na dotaci Dešťovka mají majitelé rodinných domů, ale i rekreačních objektů, pokud v nich mají vedeno trvalé bydliště (viz. níže).
vlastník stávajícího rodinného domu,
stavebník nového rodinného domu,
nabyvatel nového rodinného domu (v postavení žadatele může být také zájemce o koupi nového rodinného domu, který tento zájem prokáže písemnou dohodou uzavřenou se stavebníkem nebo prvním vlastníkem tohoto domu),
osoba, které svědčí právo stavby
Rodinný dům je v případě nových staveb stavba pro bydlení dle § 2 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, kde více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena a užívána, v níž jsou nejvýše tři samostatné byty a má nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví, a je (bude) jako rodinný dům zapsána v katastru nemovitostí.
stavby pro bydlení, v nichž jsou nejvýše tři samostatné byty,
obytná část zemědělské usedlosti (statku), která splňuje definici pro byt,
stavba určená pro rodinnou rekreaci, která je využívána pro trvalé rodinné bydlení a má přiděleno číslo popisné nebo evidenční.
vymezené bytové jednotky (viz definice) v rodinných a bytových domech, s řadově uspořádanými bytovými jednotkami, které svojí stavebně technickou konstrukcí a účelem užívání odpovídají řadovým rodinným domům, a nemají společné prostory a tyto bytové jednotky stavebně technickými parametry a účelem užívání odpovídají rodinnému domu.
jednotlivé samostatně stojící budovy rodinného domu (evidované společně pod jedním číslem popisným), pokud každá z nich stavebně technickými parametry a účelem užívání odpovídá rodinnému domu a je k bydlení užívána a současně je i vymezenou bytovou jednotkou dle definice.
Za rodinný dům se pro potřeby programu nepovažují:
rodinné domy či jiné budovy, které jsou z poloviny nebo větší části podlahové plochy (stanovené dle definice v této kapitole) užívány v rozporu s účelem „trvalého rodinného bydlení“ (hotely, penziony, kanceláře apod.),
stavby, které nejsou spojeny se zemí pevným základem,
stavby dočasné,
výrobky plnící funkci stavby
Výše dotace Dešťovka je dána konkrétním titulem a také řešením. Níže uvádíme maximální potenciál, který jde v daném dotačním titulu čerpat. Pamatujte, že vždy dostanete maximálně 50% vynaložených nákladů.
Typ řešení | Výše dotace |
---|---|
Zálivka zahrady | 20 000,- + 3 500,- x velikost nádrže |
Zálivka + splachování WC | 30 000,- + 3 500,- x velikost nádrže |
Využití šedé vody | 60 000,- |
Kombinace šedé a dešťové vody | 70 000,- + 3 500,- x velikost nádrže |
Typ opatření | Výše podpory |
---|---|
Sběr dešťové vody pro zálivku | 30 000 + 3 500 x velikost nádrže v m3 |
Sběr dešťové vody pro zálivku a splachování | 50 000 + 3 500 x velikost nádrže v m3 + 3 500 x počet bytových jednotek |
Využití šedé vody pro splachování | 70 000 + 3 500 x počet bytových jednotek |
Využití dešťové a šedé vody | 90 000 + 3 500 x velikost nádrže v m3 + 3 500 x počet bytových jednotek |
Vypočítat správnou velikost nádrže na dešťovou vodu není složité. Rádi vám spočítáme ideální velikost pro vaši nemovitost. Na rozdíl od veřejně dostupných kalkulaček na internetu, pracujeme s parametry, jako je:
úhrn srážek v jednotlivých měsících
koeficient ztráty (není možné zachytit 100% dešťové vody)
využití dešťové vody (splachování vs. zálivka)
kolik vody budete muset dotovat z vodovodu
Nová dotační výzva již explicitně nezmiňuje velikost nádrží v metrech krychlových, jak jsme byli zvyklí, ale dá se odvodit z výše poskytované dotace. Minimální velikost nádrže, na kterou se dotace vztahuje jsou 2m3 a maximální 10m3.
Pokud si chcete pořídit větší nádrž, tak můžete, ale dotaci dostanete pouze do výše 10m3.
Teoreticky ano, je však nutné mít na chatě trvalé bydliště a být schopen to prokázat. Ve výzvě k dotačnímu titulu najdete tuto povinnost:
…stavba určená pro rodinnou rekreaci, která je využívána pro trvalé rodinné bydlení a má přiděleno číslo popisné nebo evidenční. Užívání pro bydlení je prokázáno, pokud žadatel doloží, že on sám nebo jiná osoba má v této stavbě evidován trvalý pobyt počínající 24 měsíců nebo více před podáním žádosti. Trvalý pobyt lze prokázat zápisem místa realizace v občanském průkazu nebo výpisem z Registru osob…
V dané nemovitosti tedy musíte mít trvalé bydliště, alespoň 2 roky před podáním žádosti o dotaci.
Dotace dešťovka rozhodně není řešení, které byste měli primárně pořizovat kvůli finanční návratnosti, i když cena vody kontinuálně roste.
Na rentabilitu řešení se musíme také podívat prizmatem vodního zákona, který povinuje majitele novostaveb či stávajících rodinných domů při rekonstrukci řešit likvidace dešťových vod.
Z tohoto důvodu se tak nevyhnete investici do nádrže na dešťovou vodu, pokud tedy nechcete dešťovou vodu odvádět do dešťové kanalizace či přímo vsakovat, což je určitě škoda, vzhledem k růstu cen vody.
Dotace Dešťovka, tak spíše snižuje náklady na splnění zákonných povinností a také pomáhá udržet vodu v krajině. Nejde, ale o řešení, na kterém byste ušetřili desítky tisíc ročně.
Ano. Dotace Dešťovka běží dál. Od roku 2022 v rámci nové výzvy. Nově je možno uplatnit dotaci pouze na řešení realizované po 1.1.2021. Tzn. faktury nesmí být starší.
Více o dotaci Dešťovka v letošním roce jsme napsali tady.
Klasické dilema všech stavitelů. Má smysl šetřit u realizace svépomocí nebo svěřit realizaci odborníkům. Zatímco u jiných menších staveb má smysl udělat si leccos svépomocí, tak v případě Dešťovky se tímto postupem “oberete” o dotaci.
K žádosti o dotaci se dokládají veškeré faktury, které jsou spojené s realizací. Stát vám nic nedá, pokud si vše uděláte sám. Je tedy dobré najít zdravou míru mezi tím, co stojí za vlastní práci a co za odbornou pomoc.
Cena realizace na klíč se pohybuje v rozpětí 80 až 120 000,- za zakázku. Polovinu ceny většinou tvoří nádrž a příslušenství. Druhou polovinu pak práce. Na realizaci můžete dostat až 50% prostředků zpět.
K žádosti o dotaci je nutné doložit několik dokumentů, na základě kterých vám bude proplacena dotace. Níže uvádíme ty podstatné, na které byste neměli zapomenout:
Výpis z bankovního účtu / potvrzení z banky o vlastnictví bankovního účtu, ze kterého budou placeny veškeré faktury
Souhlasné stanovisko všech vlastníků nemovitosti, formulář naleznete zde.
Dohoda s provozovatelem kanalizace, za předpokladu, že přebytečná dešťová voda teče do kanalizace nebo je využita pro splachování (totéž platí pro splachování šedou vodou)
Prokázání trvalého pobytu na chatě, v případě že čerpáte dotaci pro chatu
Faktury za realizaci
Výpis z účtu, kde bude vidět, že byly faktury uhrazeny
Další doklady dle specifik lokality
Vyřízení dotace Dešťovka není složitého. Stačí následovat tento postup:
Konzultovat s odborníkem stavební záměr (vyzkoušejte nás)
Nechte si připravit projekt pro stavební povolení
Realizujte řešení svépomocí nebo na klíč
Požádejte online o dotaci (viz. další kapitola).
O dotaci Dešťovka se žádá digitálně na těchto stránkách.K vyplnění žádosti budete potřebovat identitu občana.
Můžete využít náš ebook, který vás provede vyplněním žádosti o dotaci. Pokud si nevíte rady, rádi vám pomůžeme s vyřízením dotace.
Žádost o dotaci Dešťovka je jednodušší, než se na první pohled zdá. Online lze vyřídit skutečně vše. Důležité je mít všechny podklady, primárně jde o odborný posudek a faktury za realizaci.
Z dotace Dešťovka nelze hradit náklady spojené s pořízením domovní čistírny odpadních vod. Na domácí čističky existuje jiný dotační titul, kde však žadatelem musí být obec, nikoliv fyzická osoba.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.