Domovní čističky odpadních vod se spolehlivě postarají o likvidaci veškeré spotřebované vody v domácnosti. Otázkou ale je, jak naložit s přečištěnou vodou? Vypustit ji do povrchových či podzemních vod, do kanalizace nebo ji využít k zálivce zahrady?
Stále více domácností se nemůže napojit na veřejnou kanalizaci a likvidaci odpadních vod tak řeší pořízením domovní čističky. Ta své uplatnění najde především u rodinných domů nebo ubytovacích zařízení, kde je zajištěný kontinuální přísun odpadních vod.
V domovní čističce je odpadní voda zbavena až 97 % nečistot, a to kombinací mechanických a biologických procesů, na nichž se podílí aerobní (na kyslíku závislé) bakterie. Právě jejich přítomnost je závislá na neustálém přísunu odpadních vod jakožto jejich potravy. U rekreačních zařízení je proto vhodnější volbou moderní tříkomorový septik.
TIP: Přečtěte si, zda se vyplatí čistička odpadních vod na chatu.
Přečištěná voda se v čističce dlouho neohřeje, jelikož musí dojít k její efektivní likvidaci. Jakou formou k tomu dojde, nezáleží pouze na vašem rozhodnutí, důležité je také stanovisko příslušného vodoprávního úřadu. Jaké možnosti jsou ve hře?
Ačkoliv se jedná o dvě odlišné věci, legislativně se příliš neliší. Ať už necháte odpadní vodu zasakovat do vod podzemních (likvidace vsakem), nebo ji budete vypouštět do vod povrchových (rybník, potok), v obou případech se neobejdete bez povolení vodoprávního úřadu. Abyste ho získali, přečištěná voda musí splňovat zákonem stanovené limity:
v případě vsaku se jedná konkrétně o limity dle Nařízení vlády č. 57/2016 Sb.,
v případě likvidace do povrchových vod je nutné se řídit dle Nařízení vlády č. 401/2015 Sb.
Jestliže uvažujete nad vsakem, pak se také nezapomeňte obrátit na hydrogeologa, který posoudí, zda vámi vypouštěná voda neohrozí kvalitu vody podzemní. Jelikož s hydrogeology často a úzce spolupracujeme, rádi vám doporučíme spolehlivého člověka.
Přečištěnou vodu můžete také vypouštět do veřejné kanalizace, která není zakončena centrální čističkou odpadních vod. Voda z vaší domovní čističky přitom nemusí splňovat žádné přísné limity, proto je napojení na kanalizaci poměrně snadným krokem. Z vaší strany je zapotřebí jediné – uzavřít písemnou smlouvu s majitelem či provozovatelem dané kanalizace, kterým bývá obec. Ta je zároveň odpovědná za kvalitu a údržbu vody, která je kanalizací vedena do povrchových vod.
Z ekologického (i ekonomického) pohledu je nejlepším řešením využít přečištěnou vodu jako vodu užitkovou k zálivce zahrady. Pokud ale uvažujete nad tímto způsobem likvidace přečištěné vody, neobejdete se za prvé bez již zmíněného hydrogeologického posudku a za druhé bez retenční nádrže, ve které budete užitkovou vodu akumulovat. Jestliže už vlastníte retenční nádrž na dešťovou vodu, nic se na této povinnosti nemění. Dle zákona nesmí docházet k mísení dešťové a užitkové vody z domovní čističky.
Dobrou zprávou je, že se na veškeré výdaje spojené s pořízením retenční nádrže vztahuje dotační program Dešťovka.
Jak budete nakládat s odpadními vodami není to jediné, nad čím byste měli před pořízením domácí čističky přemýšlet. Co vše je třeba brát v potaz, než do domovní ČOV investujete?
Znovu připomínáme, že hydrogeologický posudek je potřeba ve dvou konkrétních případech – pokud se rozhodnete přečištěné vody likvidovat vsakem (do podzemních vod) nebo vsakem se zálivkou (neboli budete je používat k zalévání). Hydrogeolog posoudí, zda je váš pozemek k vsaku vhodný z hlediska podloží a případně navrhne jiné řešení likvidace přečištěných vod. A kolik vás posudek bude stát? Počítejte s cenou kolem 4–15 000 korun.
Domovní čistička odpadních vod je považována za vodní dílo, proto je k její realizaci nutný vypracovaný projekt. Společně s hydrogeologickým posudkem se jedná o nejdůležitější dokumenty, které je třeba předložit na úřadě při žádosti o povolení čističky. Ještě nemáte svého projektanta? V Zakra vám s projektem domovní ČOV rádi pomůžeme.
Zapřemýšlejte také nad tím, jak budete chtít čističku povolit – buď klasickým vodoprávním řízením, nebo ohlášením. Ptáte se, v čem je rozdíl? Základní odlišnosti vidíte v přehledné tabulce, podrobněji jsme se povolení domovní ČOV věnovali v samostatném článku.
Kritéria | Vodoprávní řízení | Ohlášení |
---|---|---|
Lhůta úřadů k vyřízení | 60 dnů | 30 dnů |
Platnost řízení | Omezená, na 10 let | Neomezená |
Podmínky k vypouštění vod | Stanoví úřad | Nestanovuje úřad |
Rozbor vzorku vypouštěných vod | 2x ročně | Revizní kontroly po 2 letech |
Správní poplatek | 300 Kč | 500 Kč |
V Zakra pro nás nepředstavuje problém ani obíhání úřadů a řešení byrokratických záležitostí. Rádi si proto vezmeme na starost veškeré jednání s úřady. Obraťte se na nás a využijte první konzultaci zdarma.
Stále váháte, zda je pro vás domovní čistička odpadních vod tím správným řešením? Nebo jsme nezodpověděli vše, co vás o jejím fungování a pořízení zajímalo? Neváhejte se na nás obrátit s dalšími dotazy, rádi je zodpovíme a navrhneme vám ten nejvhodnější postup.
Domovní ČOV od A do Z – Vše, co jste kdy chtěli vědět o čistírně odpadních vod. K čemu slouží, jak funguje, jak vybrat tu správnou, kolik stojí a lze na ni získat dotaci?
Jak vybrat čističku odpadních vod– Poradíme vám, jak postupovat při výběru čističky, abyste s ní byli zcela spokojeni.
Domovní ČOV na klíč – Jak funguje služba domovní ČOV na klíč? Co vše za vás firma zařídí a kolik vás to bude stát?
Cena domovní čistírny – Na kolik vás vyjde čistička odpadních vod včetně posudku, projektu a stavebních prací?
Jak vypadá projektová dokumentace k ČOV – Co konkrétně obsahuje projektová dokumentace k domovní čističce?
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.