Čistička odpadních vod patří do každého města, obce nebo domácnosti. Při zjednodušeném pohledu zjistíme, že byť jsou tyto čističky velikostně rozdílné, fungují na podobném principu. V dnešním článku se podíváme na základní rozdělení čističek odpadních vod, od největších až po ty domácí. Jak fungují? A jak pořídit domovní čističku pro vaše bydlení?
Všechny typy čističek odpadních vod fungují na podobném principu, rozdíly jsou především v jejich velikosti. Nejprve je nutné odpadní vodu zbavit pevných a velkých plovoucích částic. Ty se zachytávají v úvodní fázi čištění a dále nevstupují do procesu čištění.
U větších čističek odpadních vod pak následuje fáze odstranění písku, kterou střídá mechanicko-biologické čištění. Zde se za pomoci bakterií zbavuje odpadní voda organických sloučenin, dusíku a fosforu.
Následuje usazovací fáze, kdy zbylý kal klesne ke dnu a nahoře zůstane přečištěná odpadní voda (viz sekce níže). Tato voda se nejčastěji likviduje vypouštěním do vodního toku, u domovních čistíren je pak možný i vsak, a to v případě, že získáte kladný hydrogeologický posudek.
V případě, že se bavíme o velké čističce odpadních vod, pak je prakticky vždy voda z této čističky svedena do vodního toku. Většina čistíren, stejně tak vodáren, proto vzniká poblíž vodního toku (řeky, potoka).
Voda zbavena všech nečistot je vypouštěna do toku, odkud ji následně využije vodárna, která vodu opět upraví k použití v domácnosti.
Výše uvedené neplatí nutně pro domácí čističky odpadních vod. V případě, že čistička odpadních vod slouží pro bydlení, je možné vodu z čistírny likvidovat tzv. vsakem. To znamená, že přečištěná odpadní voda se vsakuje přímo na pozemku majitele. K realizaci takové likvidace je nezbytný hydrogeologický posudek a projekt domovní čističky.
Případně může být voda z domovní čistírny svedena do jednotné kanalizace (pozor, nesmí jít o výlučně dešťovou kanalizaci). S tímto typem kanalizace se běžně setkáváme v menších obcích. Každá kanalizace musí mít svůj kanalizační řád, podle kterého se pozná, jaké vody se do kanalizace smějí vypouštět a jaké už ne.
Čistička odpadních vod vypadá vždy trochu jinak. Logicky je rozdíl ve vzhledu v případě, kdy jde o čističku pro město, obec, nebo pro domácnost. Níže se podíváme na ukázku každé z nich.
Městská čistička odpadních vod je oproti svým menším sestrám atypická nejen rozlehlostí, ale také v tom, že nejde o jeden kompaktní výrobek. Jde o komplex složený ze spousty komponent, z nichž většina se nachází “venku”, tedy pod šitým nebem. Největší městská čistička v Česku, Ústřední čistírna odpadních vod v Praze, denně zpracuje 250 milionu litrů splašků.
V porovnání s velkými městskými čistírnami pak vypadají obecní čističky jako malé domky, obvykle u řeky nebo potoka. I zde však najdeme komponenty, které se nacházejí pod širým nebem a které prozradí, že se jedná o obecní čistírnu odpadních vod.
Takto například vypadá schéma obecní čističky odpadních vod od společnosti TopolWater.
Nakonec se dostáváme k malé čističce odpadních vod, která se na rozdíl od větších čističek umisťuje vždy pod zem. Na první pohled tak skoro není znát její umístění (je vidět pouze víko, případně část komínku).
Příklad malé čističky odpadních vod, konkrétně jde o Monocomp od společnosti ASIO.
Po zakopání je domovní ČOV na zahradě poměrně nenápadná.
Odpadní voda by po celém čistícím cyklu měla být čirá a bez znatelného zápachu. Stále se však jedná o vodu odpadní, tzn. není možné ji konzumovat či využívat v domácnosti.
Není ani špatně, pokud je voda z ČOV mírně zabarvená do hněda. Pokud si nejste jisti stavem vody u vaší domovní čističky odpadních vod, doporučujeme provést sedimentační zkoušku. Odeberte do průhledné nádoby přečištěnou vodu z ČOV a nechte ji zhruba 30 minut nehybně stát. Sedimentující kal by neměl být vyšší než ⅓ nádoby.
Čističku odpadních vod najdete v každém městě. Jak už víte, obvykle se bude nacházet u vodního zdroje. Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí čistička nachází, můžete využít mapy.cz s dotazem na “ČOV”.
Městská čistička je velká stavba, tvořena spoustou bloků, kde dochází k úpravám vody. Například plzeňská čistička odpadních vod je dimenzována pro 180 000 obyvatel a denně zpracuje 50 000 kubíků vody. Snadno si tedy dokážete představit, o jak velkou čističku musí jít.
Městská čistička odpadních vod funguje na principu mechanicko-biologického čištění. Podzemní síť kanalizací přivádí odpadní vodu do čističky. Začátkem čištění je proto využití šnekových čerpadel, které dostanou vodu na povrch, tj. na úroveň čističky.
Dalším krokem je tzv. hrubé předčištění. Odpadní voda protéká přes česle, které zachytí mechanické znečištění (pevné částice).
Po česlích přicházejí na řadu lapáky písku. Ty mají jediný úkol: oddělit z odpadní vody písek. Tím je dokončena fáze hrubého předčištění.
Po této první filtraci postupuje voda do fáze mechanicko-biologického čištění. Voda natéká do usazovacích nádrží, kde se jemné látky usadí na dno (podobně jako u sedimentační zkoušky). V této fázi vzniká kal, který pak čistička využívá například pro výrobu elektřiny na svůj vlastní provoz.
Voda v čističce dále postupuje do aktivační nádrže, kde jsou využity bakterie (biologické čištění, podobné tomu u domovní čističky odpadních vod). V aktivační části je odpadní voda zbavena organických látek, dusíku a fosforu.
Po tomto zásahu putuje odpadní voda do dosazovací nádrže (společně s bakteriemi z předchozí fáze). Bakterie – podobně jako u usazovacích nádrží – sednou dolů a jsou odčerpány. Navrchu usazovací nádrže zůstává vyčištěná odpadní voda, kterou už čeká pouze cesta do řeky.
Dalším typem čističky odpadních vod, je obecní čistírna. Funguje velmi podobně jako ta městská, jen v menším provedení. Díky vybudování obecní čističky odpadních vod je možné v obci postavit kanalizaci a pomocí kanalizační přípojky připojit majitele nemovitostí k technické infrastruktuře.
Obecní čistička odpadních vod funguje podobně jako ta městská. I v tomto případě celý cyklus čištění začíná hrubým předčištěním, kde odstraňujeme jednak pevné nečistoty (pleny, kapesníky, utěrky…) a také písek.
Po předčištění natéká voda do nádrží, kde již přichází na řadu biologické čištění. Dojde k odstranění dusíku, částečně fosforu a organického znečištění. Po čisticím cyklu se reaktor (nádrž) vypne a dojde k usazení nečistot (kalu), který je následně odčerpán.
Tím je čisticí cyklus hotový a odpadní voda může pokračovat do toku.
Je a není. Obecně platí povinnost pro obce vybudovat obecní čističku odpadních vod v případech, kdy v obci žije více než 2 000 osob.
Realita je sice trochu jiná, ale ne vždy vinou obce. Existují oblíbené lokality, které se začaly více osidlovat teprve v poslední době. Povinnost vybudovat obecní čističku tak mohla vzniknout nedávno.
Navíc je pro obec finančně velmi náročné vybudovat obecní čističku včetně kanalizace. Takové rozhodnutí nechtějí často zastupitelé udělat, respektive nechtějí rozhodnutí uspěchat.
Často se tak naši klienti dostávají do situace, kdy chtějí nahradit jímku na vyvážení domovní čističkou odpadních vod, ale je jim zamítnutý projekt, a to s odůvodněním, že v obci vznikne kanalizace.
Nejmenší variantou čističky odpadních vod je domácí čistička. Ta se nejčastěji staví u rodinných domů, kde není možné připojení ke kanalizaci. Její výhodou jsou menší rozměry ve srovnání se septikem a vysoká kvalita přečištění. Díky domovní čističce odpadních vod tak můžete bydlet takřka kdekoliv.
O fungování domovní čističky odpadních vod jsme již toho napsali hodně. Nebudeme zde tedy znovu popisovat podobný cyklus jako v případě městské a obecní čističky.
Mohlo by vás ale zajímat, že u domovních čističek existují dva typy čištění. První je klasické, za využití více komor, přičemž v každé probíhá jiná fáze čištění. Tuto variantu najdeme například u velmi prodávané čističky Variocomp.
Vedle klasického čištění existuje ještě varianta SBR, kterou využívá například čistička SBR Mad Prestige, Monocomp nebo Topas. Jde o modernější přístup, kdy se v jednom reaktoru střídá více čisticích cyklů. Tento typ čistírny je navíc vybaven řídicí jednotkou a lépe si poradí s vyšší zátěží nebo nepravidelným provozem.
Jak jsme zmínili výše, není domácí čistička jako domácí čistička – je potřeba vybrat tu pravou! Na českém trhu působí několik spolehlivých výrobců, kteří nabízejí osvědčené a kvalitní domácí čističky. Jednotlivé značky a modely se mezi sebou liší způsobem přečištění (klasické či SBR), propracovaností, údržbou nebo třeba přítomností řídicí jednotky. Důležitým rozlišovacím parametrem je samozřejmě také cena.
Níže vám pro přehled představíme – dle našeho názoru – ty nejkvalitnější domovní ČOV na trhu. Všechny můžete pohodlně zakoupit přímo u nás v Zakra. Stačí se nám ozvat nebo navštívit náš e-shop.
První čistírnou, kterou vám představíme, je SBR Mad – inovativní domovní ČOV od polského výrobce Delfin. Tato čistička má dle našeho názoru všechny trumfy v rukávu. Disponuje moderním způsobem přečištění SBR, nabízí automatickou řídicí jednotku, má vysoce odolnou konstrukci vzniklou rotomouldingem a ještě k tomu spotřebuje velmi málo elektřiny. Třešničkou na dortu je pak velmi atraktivní cena, jež zahrnuje i veškeré příslušenství.
Parametry | SBR Mad |
---|---|
Cena bez DPH | 56 000 Kč |
Počet osob | 2 až 5 |
Rozměry (průměr x výška) | 1 350 x 2 250 x 1 710 |
Váha | 200 kg |
Spotřeba | 290 kWh/rok (4 osoby) |
Řídicí jednotka v ceně | Ano |
Hodí se k rodinnému domu | Ano |
Hodí se na chatu | Ano |
Lze ovládat vzdáleně | Ano |
Plně automatická (úprava režimů) | Ano |
Hlavní konkurenti | Monocomp 4 / TOPAS S5 |
Záruka | 10 let na nádrž, 2 roky na příslušenství |
Kde koupit čističku |
Variocomp se nachází na opačné straně spektra domovních čističek. Jedná se o jednoduchou, levnou a spolehlivou ČOV, která sice nabízí základní funkce, ale pořád je to o vysoce kvalitní model. Variocomp je ideální pro všechny, kteří chtějí náklady na čističku udržet co nejníže a nevadí jim se o domovní ČOV starat.
Parametry | Variocomp 5K |
---|---|
Cena (bez DPH) | 39 900 Kč |
Počet osob (EO) | 3–7 |
Příkon | 60 W |
Roční náklady na vývoz kalu | 2x ročně odvoz |
Rozměry (výška x půdorysné rozměry v mm) | 2020 x 1250 x 1250 |
Váha | 170 kg |
Obetonování | Ne |
Řídicí jednotka v ceně | Ne |
Hodí se k rodinnému domu | Ano |
Hodí se na chatu | Ne |
Lze ovládat vzdáleně | Ne |
Plně automatická (úprava režimů) | Ne |
Záruka | 24 měsíců |
Kde koupit čističku |
Dalším představitelem české značky ASIO je čistírna Monocomp. Ta se narozdíl od sesterské čističky Variocomop řadí k high-end produktům. Zájemcům nabízí přečištění SBR, řídicí jednotku a pohodovou údržbu pomocí jutových košů. Jedná se ideální čističku pro ty, kteří řeší přečištění vody u rodinného domu a touží po maximálně jednoduché údržbě.
Parametry | Monocomp 4 |
---|---|
Cena (bez DPH) | 51 500 Kč |
Počet osob (EO) | 2–5 |
Příkon | 100 W |
Roční náklady na vývoz kalu | jutové koše lze kompostovat |
Rozměry (výška x půdorysné rozměry v mm) | 2020 x 1250 x 1250 |
Váha | 150 kg |
Obetonování | Ne |
Hodí se k rodinnému domu | Ano |
Hodí se na chatu | Ne |
Lze ovládat vzdáleně | Ano |
Plně automatická (úprava režimů) | Ano |
Záruka | 24 měsíců |
Kde koupit čističku |
Domovní čistička AT6 Plus patří právem k nejoblíbenějším čističkám na trhu. Nabízí totiž vynikající poměr ceny a výkonu. K benefitům patří řídicí jednotka, která zvládne i náročné výkyvy provozu, kompaktní rozměry s nízkou váhou, které usnadňují manipulaci a instalaci, a v neposlední řadě široká síť servisních středisek. Vzhledem k vlastnostem se jedná o neuvěřitelně všestrannou ČOV, jež nezklame ani u rekreačních objektů.
Parametry | AT6 Plus |
---|---|
Cena (bez DPH) | 58 600 Kč |
Počet osob (EO) | 1–5 |
Příkon | 64 W |
Roční náklady na vývoz kalu | 2x ročně odvoz |
Rozměry (výška x půdorysné rozměry v mm) | 1800 x 1400 x 1400 |
Váha | 95 kg |
Obetonování | Ne |
Hodí se k rodinnému domu | Ano |
Hodí se na chatu | Ano |
Lze ovládat vzdáleně | Ano |
Plně automatická (úprava režimů) | Ano |
Záruka | 24 měsíců |
Kde koupit čističku |
Topas S5 nazýváme "skutečně chytrou čistírnou", a to z několika důvodů. Nabízí plně automatickou řídicí jednotku, variabilní nátok, jenž usnadňuje realizaci, a zjednodušenou práci s kalem (pokud dokoupíte odvodňovací box). Navrch se můžete spolehnout na vysoce kvalitní přečištění a flexibilní možnosti provozu, a to díky technologii SBR. Topas se tak neztratí ani u rodinného domu, ani u chaty či chalupy.
Parametry | TOPAS S5 |
---|---|
Cena (bez DPH) | 63 990 Kč |
Počet osob (EO) | 1–5 |
Příkon | 60 W |
Roční náklady na vývoz kalu | 2x ročně odvoz nebo odvodňovací box |
Rozměry (výška x půdorysné rozměry v mm) | 2300 x 1200 x 1200 |
Váha | 180 kg |
Obetonování | Ne |
Hodí se k rodinnému domu | Ano |
Hodí se na chatu | Ano |
Lze ovládat vzdáleně | Ano |
Plně automatická (úprava režimů) | Ano |
Záruka | 24 měsíců |
Kde koupit čističku |
Malá čistička odpadních vod je zákonem považována za vodní dílo. Její pořízení podléhá byrokracii ve smyslu projektu a povolení. Pojďme si ukázat, jak zařídit domovní čističku krok za krokem:
Ověřte, že čistička jde realizovat. Je nutné vyloučit možné napojení na kanalizaci, které je zákonem vždy preferováno. Dále je nutné zjistit, zda se nejedná o specifickou oblast, kde by byly čističky zakázané (například národní park).
Rozhodněte se, jak budete nakládat s přečištěnou odpadní vodou. V úvahu připadají čtyři možnosti, řadíme je dle preference úřadu:
Jednotná kanalizace
Povrchové vody – např. potok v blízkosti pozemku
Vsak – k tomu je nutný hydrogeologický posudek
Akumulace a rozstřik – k tomu je nutný hydrogeologický posudek
Obstarejte hydrogeologický posudek v případě likvidace odpadních vod vsakem. Vypouštíte-li odpadní vody do kanalizace či potoka, není posudek nutný.
Nastává čas na výběr domovní čističky. Zatím stačí si vybrat, kupovat ji ještě nemusíte.
Objednejte projekt domovní čističky odpadních vod od autorizovaného vodohospodáře.
Nyní je třeba získat povolení čističky vodoprávním řízením (možnost povolení ohláškou v roce 2024 skončila).
Konečně je na řadě koupě a realizace čističky odpadních vod, rovnou třeba na klíč.
Na nás v Zakra se můžete obrátit v každé fázi realizace domovní čistírny odpadních vod. Jako autorizovaní projektanti vodohospodářských staveb vám vypracujeme projekt, zařídíme povolení ze strany úřadů a pomůžeme s výběrem ideálního modelu ČOV. Pokud budete chtít opravdu bezproblémovou realizaci, o všechno se postaráme v rámci služby ČOV na klíč – ušetříte tak nezměrné množství času a starostí.
Ještě si nejste jisti, jaké řešení je pro vás to správné? Ozvěte se nám. Úvodní konzultaci poskytujeme nezávazně a zdarma. Rádi vám při ní poradíme, jak ve vaší konkrétní situaci postupovat.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.