Domovní ČOV na klíč, vyplatí se?

18. červen 2019

Vybudování vlastní čistírny není úplně jednoduchá věc. Musíte si vybrat ČOV, sehnat projektanta, zajistit povolení a nakonec ČOV postavit. Není se tedy čemu divit, že samotní výrobci nabízejí realizaci na klíč. Je to, ale ta nejvýhodnější cesta pro Vás?

Je ČOV na klíč pro Vás?Je ČOV na klíč pro Vás?

Potřebujete ČOV na klíč?

Služba pořízení domácí ČOV na klíč roste na oblibě, není se čemu divit, do jisté míry Vás zbaví starostí s pořízení a ušetří čas, respektive úsílí, které byste museli investovat do zajištění povolení, shánění posudků a projektové dokumentace. Na druhou stranu Vám ČOV na klíč přináší jednopoložkový nákupní seznam, kde není možné vyhledat si lepší cenu či ovlivnit jednu z položek směrem dolů.

Veškeré realizace na klíč, nejen v oboru čistíren, funguje tak, že klientům šetří především čas a starosti. To je cílem všech těchto produktů. Zároveň daná společnost ví, že řešením na klíč vám prodá vše, co umí a na všem si vezme marži. Prodejce si už totiž nemusí dávat práci vám nabízet další doplňky a tzv. vás “cross-sellovat”.

O ČOV na klíč byste tedy měli uvažovat, v případech, kdy se úplně nemusíte starat o stav svého konta a nechcete se ani jednou v průběhu realizace potkat s úředníkem. Pokud, ale chcete pár tisíc, možná desítek tisíc ušetřit, měli byste se zamyslet.

Postavit domácí čistírnu není jako stavět dům, jde o “relativně” snadný proces, který neříkáme, že zvládne každý, ale myslíme, že každý to dokáže zkoordinovat do zdárného konce, minimálně s dopomocí projektanta.

ČOV na klíč není vždy nejlevnější

TIP přečtěte si také:

Výhody ČOV na klíč

Jednoznačnou výhodou je, že jednou objednáte, jednou zaplatíte a o nic dalšího se již nestaráte. To se zcela určitě může hodit především u novostaveb, kde nejednoho překvapí množství papírů a byrokracie již při povolování domu samotného a není se tak čemu divit, že člověku se pak nechce starat o další papíry s vodou. 

Za výhodu lze také považovat i to, že Vám ČOV od začátku do konce připraví jedna společnost. Odpovědnost za případné vady v díle či ČOV, pak můžete jednoduše adresovat na jednu společnost a nemůže dojít k výmluvám a předávání odpovědnosti na cizí společnost.


Nevýhody ČOV na klíč

Největší nevýhodou bude zajisté cena. Vzhledem k tomu, že celý proces realizace domácí ČOV se skládá z relativně nesourodých dílčích činností - jako je projekt, vyřízení povolení, výkopové práce, instalace ČOV apod. , ztrácí klient možnost vyjednat si lepší cenu na dílčích dodávkách. Při koupi ČOV na klíč musí akceptovat cenu.

Další možnou nevýhodou pak může být omezený výběr dodavatelů této služby. Ne všichni výrobci, popřípadě prodejci Vám dokáží ČOV na klíč nabídnout a může se Vám stát, že vybraná ČOV prostě nepůjde realizovat na klíč.


Kdy se ČOV na klíč nevyplatí vůbec?

ČOV na klíč nelze primárně doporučit tam, kde je již například vybudovaná infrastruktura pro odpadní vody. Tím myslíme zejména předělávku starých septiků na domácí ČOV apod. To už by vůbec nedávalo ekonomický smysl.

Zamyslete se nad realizací na klíč, také v případě, kdy byste rádi čerpali dotaci, tzv. dešťovku. Velmi pravděpodobně tato služba nebude v nabídce na klíč a vy pak stejně budete muset poptávat dalšího dodavatele.


Srovnání cen: na klíč vs. svépomocí

Nejprve si představme položky, které jsou v řešení na klíč nabízeny. Většinou jde o následující:

  • Domovní ČOV
  • Doprava
  • Projekt
  • Pokud je potřeba, tak hydrogeologický posudek
  • Povolení
  • Stavba (výkopové práce, instalace, stavební práce, spuštění ČOV)

Všimněte si, že na internetu nenajdete cenu realizace na klíč, což trochu chápeme, protože velkou roli hraje doprava, typ ČOV apod. Na druhou stranu tato strategie nahrává právě prodejcům, protože v nabídce už nejste schopni ovlivňovat cenu služeb, jakými jsou projektová dokumentace, výkopové nebo stavební práce.

Samotná ČOV vyjde velmi pravděpodobně v realizaci na klíč na stejnou částku, jako když kupujete čistírnu vy, možná dostanete i slevu, to se často využívá jako lákadlo "ČOV na klíč se slevou". Navíc platí, že vždy můžete objednat ČOV s instalací a ušetřit u výrobce.

Pokud byste celý projekt řešili svépomocí lze náklady odhadnout následovně

Položka Orientační cena
Domovní ČOV 35 000,-
Doprava 2 000,-
Projekt 10 000,-
Povolení svépomocí 1 000,-
Stavba a instalace 14 000,-
Celkem 62 000,-

Celková cena je samozřejmě odhad, záleží zda si budete bagrovat sám, betonovat sám nebo si pozvete souseda či objednáte profesionála. Lišit se také může cena za povolení a projektanta. Přesto se připravte, že pokud by se tento typizovaný projekt nabízel ve variantě “na klíč” bude se zcela určitě blížit k 80 000 možná 100 000,-.

Na druhé straně, jak jsme již řekli, nespornou výhodou bude ušetřený čas a starosti, které mít nebudete. Aneb vždy je to něco za něco. Je to stejné rozhodnutí, jako když vybíráte dovolenou, jedete radši s cestovkou nebo výlet zařídíte sami?

Zakra Vám umí nabídnout pomoc, pokud si nevíte rady s výběrem domovní ČOV, potřebujete vodohospodářský projekt nebo se vám nechce pro povolení chodit na úřady.

Jaké společnosti ČOV na klíč nabízejí

ČOV na klíč dnes nabízí několik společností. Nejčastěji narazíte na nabídku těchto společností:

  • Hellstein
  • Sineko

Obě společnosti působí na trhu dlouhodobě a pokud si skutečně zvolíte cestu realizace na klíč, pak tyto dodavatele můžeme doporučit. Jediným rozdílem je, že společnost Hellstein je přímo výrobcem a na klíč tedy musíte řešit právě jejich výrobek. Sineko pak prodává značku ČOV Envi-Pur Biocleaner.

Co všechno za Vás vyřeší Zakra

Pokud je pro Vás realizace ČOV na klíč drahá či se nebojíte vyřídit si stavbu svépomocí (na internetu najdete spoustu návodů, případně se můžete poradit s námi), pak Vám rádi nabídneme pomoc s projektem domovní ČOV a vyřízením všech nezbytných povolení, stačí se nám ozvat.

Držíme palce na Vaší cestě za čistou vodou.


Hodnocení

4.19 hvězdiček / Hodnoceno: 47x