Vyplatí se čistička odpadních vod (ČOV) na chatu ?

17. listopad 2019

Chataření se znovu vrací do módy. Pokud si chce člověk kvalitně odpočinout v klidu venkova nebo zahrádkářských osad, potřebuje k tomu i nenáročnou údržbu chaty. Nikomu se nechce po náročném týdnu pracovat o víkendu na chatě. K dosažení takové bezstarostnosti je zapotřebí i ošetření odpadních vod, tak abyste nemuseli každé dva měsíce volat fekální vůz. Jak toho, ale na chatě dosáhnout?

Vyplatí se ČOV na chatuVyplatí se ČOV na chatu

Možnosti likvidace odpadních vod na chatě

Likvidace odpadních vod na Vaší chatě se dá řešit podobně jako v případě rodinného domu. Nabízí se tedy hned 4 alternativy. Zcela nejjednodušším způsobem, jak se bezstarostně rekreovat je napojení na kanalizační řad. Tedy pořízení kanalizační přípojky.

Tuto možnost však nabízí pouze malé množství chat,  je zapotřebí, aby daná oblast byla zasíťovaná a vy jste tak měli možnost se připojit na již funkční řešení. To zda lze využít kanalizační přípojky zjistíte jednoduše telefonátem na místní stavební úřad. Pokud lze kanalizační přípojku udělat, nehledejte jinou alternativu. Máte šanci si jednou provždy vyřešit starost s odpadem.

Pokud chcete o kanalizační přípojce vědět více, přečtěte si tento článek: 

Projekt kanalizační přípojky, vše co potřebujete vědět o připojení odpadu ke kanalizaci

Nebo si rovnou u nás objednejte projekt kanalizační přípojky.

Čistička odpadních vod (ČOV) jako alternativa kanalizační přípojky

V momentě, kdy začnete hledat možnosti likvidace odpadních vod, není možné abyste unikli nabídce domácích ČOV. Ty jsou velmi populární a pomáhají bydlet na místech, která jsou cenově dostupná a zároveň nejsou zasíťovaná, tedy mimo tzv. satelity.

Český trh s domácími ČOV je vyspělí a najdete zde řadu kvalitních výrobců namátkou ASIO, Envi-Pur či Hellstein. ČOV nabízí vysokou účinnost při čištění odpadních vod a navíc je možné využít přečištěné vody např. pro zálivku zahrady. Zní to až moc dobře, že? Bohužel, jak se dočtete do detailu níže, není domácí ČOV ideálním způsobem, jak likvidovat odpadní vody na místech, která nejsou trvale osídlená. Do rodinného domu je to skvělá varianta, na chatu bohužel ne. Nepravidelný provoz nesvědčí čistírnám, které ve valné většině fungují na biologickém způsobu čištění.

Domácí ČOV na chatu

Klasika v podobě jímky

Stará dobrá klasika z minulého století. Vybetonovaná díra v zemi, do které odtékají splašky, pro které si jednou za čas musí přijet fekální vůz, lidově hovnocuc. Toto řešení se velmi často nachází na starých chatách a v současné době se také často rekonstruuje. Pokud chcete skutečně na chatě trávit kvalitní čas, to znamená, že nehodláte šetřit se splachováním, chcete pustit myčku a osprchovat se. Tak Vám z jímky (žumpy) brzy budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě.

Jímka není ani ekologická ani ekonomická. Se splašky nic neuděláte a pokud na chatě trávíte čas, tak si raději do telefonu uložte číslo na fekální společnost. Počítejte, že vývoz Vás bude stát kolem 2 000,- a bude ho volat často. Tuto variantu, tak lze preferovat pouze v případech, kdy chatě chcete vést spartánský život a nejste tam moc často.

jímka na chatu

A co septik na chatu?

Bingo septik je skutečně ideální řešením na chatu. Technologie septiků se v posledních letech značně posunula a dnes nabízí skutečně vynikající alternativu pro čištění odpadních vod. Výhodám septiku se budeme věnovat níže v článku, přesto pokud Vás zajímá hlavní důvod proč mít septik na chatě na rozdíl od ČOV, pak je to právě kvůli odolnosti vůči nepravidelnému provozu. Septiku nevadí, že nebude 2 měsíce pracovat, oproti ČOV, kde dochází k odumírání nezbytných bakterií.

 

Proč nekupovat ČOV na chatu

Většina ČOV na českém trhu čistí splašky za procesu tzv. aktivace. Moderní čistírny si již dokáží samy regulovat výkon a v případě, že do ČOV přestanou přitékat splašky, vypne se klíčové dmychadlo. Do ČOV tak přestane pravidelně proudit vzduch, který je nezbytný pro aerobní proces čištění. Kal tak začne zahnívat a čistička přestává správně fungovat. Pro Vás jako případné majitele to znamená, že byste museli ČOV věnovat více času, než sami chcete. Neustále kupovat bakterie pro ČOV a zkoumat, zda ČOV dobře čistí.

Ve skutečnosti není situace tak kritická, jak se může zdát. Čistička si poradí s několikatýdenním výpadkem provozu, ale v případě chat, kam se jezdí nepravidelně a v zimních měsících vůbec, se nepravidelný provoz stává problémem. U rodinného domu se nemusíte bát, že Vám chod ČOV naruší měsíční dovolená, to ČOV zvládne, ale nárazové užívání v průběhu roku skutečně není to pravé ořechové.

 

Septik jako ideální řešení

Ve hře tak zůstává septik. Pokud hledáte moderní alternativu a chcete mít od odpadních vod klid. Určitě přemýšlejte o septiku.

 

Co je to septik

Septik je plastová nádrž, do které proudí splašky z Vaší chaty. Dochází zde k odstraňování usaditelných a plovoucích částic a zároveň probíhá aerobní rozklad. Splašky uvnitř septiku proudí, nejčastěji v rámci 3 komor. Septik je z pohledu legislativy považován za vodní dílo a jeho pořízení budete potřebovat projektovou dokumentaci od autorizovaného inženýra.

 

Jaký septik vybrat na chatu

Dnešní septiky se již nabízejí s rozvinutou technologií filtrů. Nejčastěji tedy narazíte na tříkomorové septiky s pískovým filtrem či biologickým filtrem.

Septik s pískovým filtrem využívá pro přečištění nečistot biochemické a fyzikálně mechanické procesy. Velkou výhodou pískového filtru je energetická nenáročnost, pro čištění totiž nepotřebuje žádnou elektřinu. Septik s biologickým filtrem zachytává na filtr biomasu. Tento filtr je pak potřeba v průměru jednou za půl roku zkontrolovat a případně přebytečnou biomasu odčerpat zpět do septiku.

 

Slovo závěrem

Nejste si jisti, jak vyřešit Vaši situaci a chcete se o tom poradit? Nebo již máte vybraný septik či ČOV a potřebujete projekt? Tak či onak jsme tu pro Vás. Stačí se s námi spojit.


Hodnocení

4.83 hvězdiček / Hodnoceno: 23x