Septik je jednou z variant, jak čistit odpadní vody u nemovitosti. Je to dobré řešení? Jaké jsou zkušenosti se septikem? V dnešním článku se podíváme na rizika a úskalí septiku, ale také na jeho výhody třeba oproti domácí čističce odpadních vod či bezodtoké jímce (žumpě). Máme pro vás 12 důležitých zkušeností a mýtů, které panují kolem septiků.
V první řadě si pojďme objasnit, co je septik. Pamětníci si jistě představí dvou až tří komorové zařízení, typicky betonové s přepadem do trativodu či vypouštěním na zahradu. Takový mechanismus pro čištění odpadních vod najdeme na hodně místech, dnes už však toto řešení nesplňuje zákonné předpoklady.
Typicky se dnes instaluje sestava tříkomorového septiku s pískovým nebo biologickým filtrem, která zajistí splnění zákonných limitů. Septik je alternativou k domovní čistírně odpadních vod a patří do skupiny tzv. přímého čištění odpadních vod.
Dodatečný filtr je hlavní změnou oproti dřívějšímu způsobu využívání septiků.
Zkušenosti se septikem jsou různé. Dobré i špatné. Platí však totéž, co můžeme říci o domácí čističce odpadních vod. Pozitivní zkušenosti jsou často spojené s péčí o zařízení. Níže jsme pro vás připravili 12 nejčastějších mýtů či opakujících se zkušeností s tříkomorovým septikem.
Septik nepotřebuje elektřinu
Pískový (zemní) filtr je bezúdržbový
Za septik hrozí pokuta
Vypouštění septiku přes trativod
Septik je levnější, než domovní ČOV
Septik nevyžaduje takřka žádnou péči
Septik je o hodně levnější, než domovní ČOV
K septiku není potřeba povolení? Opak je pravdou
Septik je lepší na chatu
Septik se skvěle (ne)hodí k rodinnému bydlení
Septik je lepší řešení, než žumpa
Úřady nemají rády septiky
Závislost na elektřině je jedním z nejčastějších důvodů, proč klienti začnou uvažovat o septiku. Domovní čistírna odpadních vod funguje na principu aerobního čištění a je pravdou, že ročně spotřebuje 350 až 600 kWh v závislosti na typu čističky a zatížení.
Oproti septik samotný elektřinu nepotřebuje. Pozor však na kombinaci s biologickým filtrem, který je nutné ideálně 2x ročně připojit k elektřině (prodlužkou) a pomocí integrovaného čerpadla přečerpat přebytečný kal zpět do septiku.
Jediné zařízení zcela nezávislé na elektřině je tedy septik s pískovým filtrem, co však vždy neznamená 100% výhodu, jak se dočtete níže.
Dalším mýtem je domněnka, že pískový filtr je zcela bezúdržbový. Jde o tzv. polopravdu a zkušenosti majitelů po letech spíše potvrzují opak. Přes pískový filtr postupně protékají nečistoty. Zemní filtr se tak postupem času zanáší a po letech ztratí účinnost.
Následně je nutné písek ve filtru vyměnit. Problém je však v hloubce uložení. Výměna písku či jeho očištění je tak velmi nákladnou položkou a často se neobejde bez zásahu bagru. Pokud písek měníte, pak navíc musíte původní obsah likvidovat jako nebezpečný odpad.
Téma pokut rezonuje od novely vodního zákona, je ale především spojováno s žumpami. Každý majitel bezodtoké jímky má povinnost jímku pravidelně vyvážet a uchovávat doklady o vývozu až 2 roky zpětně.
Tříkomorový septik s filtrem však vody čistí, tzn. nemusí se v této pravidelnosti vyvážet. Pokuta za septik tak hrozí spíše v těchto případech:
Máte starý tříkomorový septik bez filtru a předčištěná odpadní voda vytéká ze septiku do vsaku.
Máte tříkomorový septik s filtrem, ale nemáte k němu projekt a povolení.
Běžným řešením likvidace odpadních vod historicky bývalo vypouštění do trativodu. Trativodem bývá nejčastěji myšlen štěrkový vsak. Toto řešení je možné navrhnout i dnes, opět se ale neobejdete bez dočišťovacího filtru.
Navíc je nutné pro vypouštění do trativodu připravit hydrogeologický posudek.
Běžná zkušenost nebo lépe řečeno lidová zkušenost je taková, že septik stojí méně, než domovní čistírna odpadních vod.
Nutno podotknout, že samotný septik je skutečně výrazně levnější, než čistička odpadních vod. V kombinaci s filtrem, však sestava vychází už na podobné peníze jako ČOV. V případě nejlevnějších čistíren je pak septik s filtrem dokonce dražší.
Opět částečná pravda, leckdy potvrzena krátkodobou zkušeností majitelů septiků. Ano, je pravda, že žádná čistička není 100% bezúdržbová. Člověk musí hlídat, co do čističky vypouští a také jaké čistící režim v ní zrovna probíhá.
Septik denní péči skutečně nepotřebuje, ale ani o něm nelze říci, že je bezúdržbový. Každý tříkomorový septik byste měli ideálně 1x ročně nechat vyvést, aby nedocházelo k tvorbě usazenin.
U biologického filtru se pak doporučuje 2x ročně přečerpat přebytečný kal. U pískového vás čeká extenzivní výměna po 5 až 7 letech.
Péče o septik je, ale celkově jednodušší, než péče o domovní čistírnu odpadních vod.
Tato zkušenost je však absolutním mýtem. Naopak je z naší zkušenosti stavba septiku na klíč o pár tisíc dražší. Důvodem je výkop díry pro filtr. U septiku jde tedy nejčastěji o výkop 3 stavebních objektů (septik, filtr a vsak), zatímco u čističky o 2 (ČOV a vsak).
Samozřejmě platí, že pokud člověk kupujete některou z prémiových čističek, pak může vyjít realizace septiku levněji, než čističky.
Někdy také slýcháme o zkušenosti klientů, že k septiku není třeba povolení odboru životního prostředí. Opak je pravdou. Septik s filtrem je stejně jako domovní ČOV vodním dílem. Je tak nezbytné nechat si připravit projekt a vyřídit povolení.
Ano, tahle zkušenost je správná. Tříkomorový septik s filtrem funguje jinak, než čistička odpadních vod, která je závislá na pravidelném přísunu odpadních vod a tvorbě aktivovaného kalu.
Septik s filtrem lépe snáší nepravidelné zatížení a chatový provoz. Pravdou, ale také je, že výrobci domovních čistíren tento trend vnímají. I proto už dnes na trhu najdete čističky, které jsou vhodné i na chatu.
Septik se hodí na chatu, jaká je ale zkušenost s provozem septiku u rodinného bydlení, kam se typicky umisťují domovní čističky? Denní provoz septik zvládne, každopádně je nutné počítat s tím, že to není technologie primárně stavěná pro účely rodinného bydlení.
Bude nutné častěji měnit filtry. Hrozí také, že při zanedbání péče o septik nebudou vycházet vzorky přečištěné odpadní vody.
Pro rodinné bydlení proto vždy doporučujeme domácí čističky. Koneckonců to tak preferují i úřady.
Tříkomorový septik s filtrem je rozhodně lepším řešením, než pravidelný vývoz žumpy. Pozor také na to, že i vodní zákon preferuje septik/domovní ČOV před žumpou. Ta by měla být až krajním řešením nelze si udělat jinak.
Investice do tříkomorového septiku je sice o něco vyšší, než do žumpy. Na druhou stranu provozní náklady v delším čase jsou výrazně vyšší u jímky.
Tohle není úplně nepravdivá zkušenost. Obecně platí, že u chat vidí úředníci raději septik s filtrem a u rodinných domů domácí čističky odpadních vod. Známe však úřady, kde i k rodinnému bydlení preferují úředníci domovní ČOV.
Toto je vždy vhodné ověřit telefonicky před objednáním projektu septiku na místním vodoprávním úřadě.
Plánujete pořízení septiku s filtrem? Pak vám s radostí pomůžeme. Projekty septiků a vyřízení povolení nabízíme po celé České republice. V Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji pak stavíme septiky na klíč.
Septik, ať už s biologickým či pískovým filtrem můžete také objednat u nás. Při objednávce i s projektem vám rádi nabídneme slevu.
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.