Domácí studna je stále cennějším zdrojem užitkové nebo dokonce pitné vody. V současné situaci, kdy se výrazně prodlužují období sucha a cena za stáčenou vodu neúměrně roste, je vlastní studna ideálním řešením. Uvažujete i vy nad jejím vybudováním? Řekneme vám, co vše byste měli o domácích studnách vědět.
Studna je technické zařízení určené pro získávání podzemní vody, nebo také pro monitorování kvality a kvantity podzemních vod. Studny mohou být různě hluboké, v závislosti na hloubce podzemní vody.
Vrtané studny: Jsou vyvrtávány do hloubky mnoha metrů a jsou obvykle vybaveny čerpadlem pro vytěžení vody.
Kopané studny: Tento typ studny se vytváří ručním vykopáním a je obvykle obložen kamennými nebo cihlovými stěnami, aby se zabránilo zřícení.
Studny se také mohou lišit v závislosti na účelu použití, například pitné studny, zavlažovací studny, průmyslové studny a mnoho dalších. V minulosti byly studny klíčovým zdrojem vody pro domácnosti i celé komunity. I dnes jsou v některých oblastech studny stále hlavním zdrojem vody.
Studna je vodní dílo. K jejímu pořízení budete potřebovat projekt, povolení a hydrogeologický posudek.
Hloubku studny určuje předběžně hydrogeolog.
U vrtané i kopané studny počítejte s cenou kolem 150 000 Kč za administrativu, stavbu, vodárnu, rozvody a vystrojení. Cena studny může být samozřejmě vyšší, ale i nižší. Není dobré však očekávat cenu pod 100 000 Kč.
Prohloubení studny je většinou technicky velmi náročné a mnohdy se vyplatí raději udělat studnu novou.
Studnaře pro realizaci vždy hledejte ve vašem okolí. Realizace je náročný proces. Převoz vrtné soupravy přes půlku republiky nedává smysl. Pokud se navíc na stavbě něco pokazí, nechcete, aby studnaři 2 dny čekali na náhradní díly.
Myslete na ochranné pásmo studny. Každá studna má ochranné pásmo. V její těsné blízkosti nelze např. udělat druhou studnu. Často mají úřady problémy i s umístěním domovní ČOV či septiku.
Vodu ze studny a z vodovodní přípojky nelze mixovat. Máte-li doma vodu z "řadu" a zároveň chcete vodu ze studny využívat například pro splachování, pak musíte vybudovat dvojí rozvody vody.
Studny postavené před rokem 1955 není třeba legalizovat.
Kopaná studna je historickým předchůdcem studny vrtané a jako taková je dnes u rodinných domů stále méně k vidění. Přesto je zcela dostačující pro běžné účely, jako je jímání vody pro zálivku zahrady, a navíc je její hloubení mnohem jednodušší. Pitnou vodu z ní ale ve většině případů nezískáte, od toho tu jsou studny vrtané, které sahají do mnohem větších hloubek.
Kopaná studna:
akumulace vody umožňující větší jednorázový odběr
možnost prohloubení
před hloubením se obejdete bez průzkumného vrtu
šetrnější budování studny v okrasných zahradách
levnější údržba
jímání vody z mělké hloubky –> obvykle nižší kvalita vody
množství jímané vody závisí přímo na množství srážek
nedostatek vody hrozí nejen v období sucha, ale i v období zimních holomrazů
pevné podloží zvyšuje náklady na výstavbu
Vrtaná studna:
značná hloubka vrtu (až desítky metrů)
možnost izolace vody z mělčích a hlubších vrstev
přístup ke kvalitnější vodě
relativně stabilní množství vody po celý rok
možnost jímání užitkové i pitné vody
lze provést zkušební vrt, na který je ale nutné si zajistit povolení
relativně nenáročná a rychlá výstavba
nutnost zajištění přístupu vrtné techniky na pozemek
bez možnosti dodatečného prohloubení
dražší a náročnější údržba
Posudek hydrogeologa je nutnou součástí vaší žádosti o povolení stavby studny. Hydrogeolog posoudí, zda se na vašem pozemku nachází dostatečně vydatný pramen spodní vody, a také určí, na kterém místě je vhodné studnu hloubit. Pod jeho dohledem pak probíhá takzvaný průzkumný vrt, díky kterému probíhá následné hloubení vrtané studny doslova najisto.
Mějte ale na paměti, že v současnosti je nutné získat povolení i na tento průzkumný vrt – jedná se o opatření, které má předejít nelegálnímu odběru vody právě z těchto vrtů.
K získání povolení pro stavbu domácí studny budete potřebovat projektovou dokumentaci od autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb. Tuto službu vám nabízíme i my v Zakra, kde se projektům domácích studní věnujeme už dlouhá léta a rádi pomůžeme i vám.
Povolení vrtané studny lze udělat 2 způsoby.
Delším (v místech, kde není znám stav podzemních vod)
Kratším (v okolí jsou vrtané studny)
Pokud u vrtané studny plánujete průzkumný vrt nebo vám byl doporučen, je postup následující:
Objednání hydrogeologa a zpracování projektu průzkumného vrtu.
Získání souhlasu s průzkumným vrtem a vyjádření povodí + odboru životního prostředí.
Realizace průzkumného vrtu.
Finální hydrogeologický posudek dle skutečného stavu.
V lokalitách, kde jsou studny běžné, není nutné dělat průzkumný vrt. Postup pak vypadá následovně:
Hydrogeologický posudek s definicí očekávané hloubky studny.
Povolení studny.
Projektová dokumentace k vrtané studni obsahuje hned několik dokumentů, mezi které patří souhrnná technická zpráva, situační výkresy nebo již zmíněný hydrogeologický posudek. Cena projektu domácí studny se samozřejmě liší projektant od projektanta.
My v Zakra vám ale garantujeme neměnnou cenu po celou dobu naší spolupráce, a to 12 705 Kč s DPH. Za tuto cenu od nás dostanete komplexní projektovou dokumentaci, která má veškeré náležitosti a splňuje normy dané českými právními předpisy.
Zároveň vám rádi zajistíme hydrogeologický posudek (platí se zvlášť) a pokud budete mít zájem, pomůžeme vám s projednáním povolení na úřadech.
Může se domácí studna stát zdrojem pitné vody? V některých případech ano – pod podmínkou, že zdravotní nezávadnost studniční vody potvrdí chemické rozbory vody. Počítejte s tím, že vody v pitné kvalitě většinou dosáhnete pouze u studny vrtané (ale není to pravidlem). Pokud se voda ukáže pitná, laboratorní rozbor vody by se měl provádět minimálně jednou za rok.
V případě, že rozbor neuzná jímanou vodu za vhodnou k přímé konzumaci, je potřeba studnu důkladně vyčistit a následně vodu znovu podrobit chemickému rozboru. Jak na to? Přečtěte si náš návod, jak vyčistit studnu svépomocí.
Na otázku "kolik stojí studna", není snadné nalézt odpověď. Cena studny se totiž skládá hned z několika položek a výrazně ji ovlivňuje technika hloubení studny, její výsledná hloubka nebo typ podloží v místě hloubení.
Výsledná cena studny zahrnuje:
Hydrogeologický posudek – cena se pohybuje mezi 4 000–17 000 Kč
Průzkumný vrt – cca 3 000 Kč
Projektová dokumentace – projekt od Zakra vás vyjde na 12 705 Kč s DPH
Stavební povolení – od srpna 2025 vyjde na 5 000 Kč
Hloubení studny – odvíjí se od ceny za metr, která se pohybuje okolo 2 000 Kč u vrtané studny a 9 000 Kč u kopané studny
Hydrochemické práce – dle typu rozboru studniční vody je cena mezi 1 500–6 500 Kč
Čerpací technika – cena čerpadla se většinou blíží k 10 000 Kč
Případné prohloubení studny – znovu se odvíjí od ceny za metr, zároveň ale opět zaplatíte za úřední povolení
TIP: Podívejte se na náš modelový příklad a orientační nacenění stavby vrtané studny.
Inspirujte se ukázkovým příkladem ceníku v případě budování vrtané studny s průměrem 191/203 mm, s PVC výstrojí 140 mm a stěnou o šířce 6,5 mm, která bude sahat do hloubky 30 metrů. Stavební firma, kterou jste si zvolili, je od vás vzdálená 100 km. Projekt studny jste si nechali zpracovat u nás v Zakra.
Služba | Cena (s DPH) |
---|---|
Hydrogeologický posudek | 12 000 Kč |
Průzkumný vrt | 3 000 Kč/metr |
Projektová dokumentace od ZAKRA | 12 705 Kč |
Povolení studny | 5 000 Kč |
Doprava vrtné soupravy a materiálu na místo stavby (75,-/km při cestě tam a zpět) | 7 500 Kč |
Stavba studny (2 500,-/m) | 75 000 Kč |
Základní a bakteriologický rozbor studniční vody | 1 400 Kč |
Orientační cena (k navýšení dojde podle metrů hloubky studny) | 130 000 Kč |
Chcete přesnější odhad vám na míru? Využijte naši kalkulačku ceny studny.
Nachází se na vašem pozemku domácí studna, kterou už ale roky nikdo nepoužíval? Starou studnu stačí důkladně vyčistit a může se tak stát cenným zdrojem užitkové (a pokud budete mít štěstí, tak i pitné) vody. Nejprve ale zkontrolujte, že je studna v dobrém stavu – v opačném případě je nutné ji vyspravit. Dobrou zprávou je, že pokud byla studna vybudovaná před rokem 1955, nepodléhá stavebnímu povolení a můžete z ní tak vesele odebírat studniční vodu pro vlastní účely.
A co když je studna mladšího data a vy nemáte žádné doklady o jejím povolení? V tom případě vás čeká legalizace studny.
Nejen léta nepoužívanou studnu je třeba důkladně vyčistit – jednou za dva až tři roky by to pro vás mělo být standardem i u běžně využívané domácí studny. Jedině tak zajistíte, že studniční voda si zachová svou kvalitu a bude zdravotně nezávadná.
A jak postupovat při čištění studny?
Odčerpejte znečištěnou vodu ze studny – použijte k tomu kalové čerpadlo. Při čerpání vody dejte pozor na to, abyste ji vypustili dostatečně daleko od studny. Zamezíte tak opětovné kontaminaci studniční vody.
Ručně odstraňte nečistoty nahromaděné na dně studny.
Dno se doporučuje pokrýt štěrkem nebo pískem. Zabráníte tak opětovnému znečištění vody.
Stěny studny umyjte tlakovou vodou, do které přidejte dezinfekční přípravek (například savo). V případě většího znečištění se nebojte stěny studny vydrhnout i ručně.
Vodu ze studny následně znovu odčerpejte. Jelikož obsahuje dezinfekční prostředek, vypusťte ji klasicky do odpadu, a ne do půdy.
Do vyčištěné studny nechte natéct vodu, kterou postupně čerpejte, dokud nebude zcela čirá.
Nakonec vodu ošetřete savem a nechte působit.
Výkonné čerpadlo vám umožní pohodlně čerpat studniční vodu a využívat ji jak na zahradě, tak v domácnosti. Správnou volbou bývá ve většině případů ponorné čerpadlo, které dokáže nasát vodu z větších hloubek. Při výběru čerpadla vždy vezměte v úvahu průměr vaší studny. V opačném případě by se vám mohlo stát, že se vám čerpadlo do studny nevejde, nebude mít kolem sebe dostatek prostoru pro svou činnost nebo ho nebude možné v případě potřeby rychle a snadno vytáhnout.
TIP: Přečtěte si, jak postupovat při výběru čerpadla do studny.
Vybudovat studnu svépomocí – je to možné? Bohužel nikoliv. Kopaná i vrtaná studna jsou vodními díly, a jako taková podléhají přísným legislativním požadavkům. K nim patří i nutnost realizace odbornou firmou. K nezbytnostem patří i dodržení veškerých legislativních úkonů, jako je získání hydrogeologického posudku, projektové dokumentace a následného úředního povolení.
Firmy, které provádějí budování studny, jsou dokonce povinny vést dokumentaci po celou dobu provádění prací, a to každý den.
Před pořízením studny je dobré vědět, že nejde jen o vykopání díry – studna je vodní dílo, a proto potřebujete hydrogeologický posudek, projekt (např. od Zakra) a povolení. Hloubku studny určí odborník, umístění je potřeba přizpůsobit ochrannému pásmu. Celkové náklady na studnu se často pohybují kolem 150 000 Kč – leckdy i výše. Realizaci musí provést profesionálové – vyplatí se oslovit místní firmu kvůli nákladům na dopravu. A pozor – voda ze studny a z vodovodu se nesmí míchat.
Odpověděli jsme na vaše otázky ohledně domácí studny? Pokud ne, rádi vám na ně odpovíme dodatečně – stačí nás kontaktovat, a to buď prostřednictvím kontaktního formuláře, e-mailu nebo na telefonicky. Všechny vaše dotazy rádi zodpovíme.
Autor článku: Mgr. Michal Kraus, obchodní ředitel Zakra s.r.o.
O nás: Jsme vodohospodářská projekční kancelář a působíme na trhu přes 7 let, během kterých jsme připravili více než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužili tisíce spokojených zákazníků. Naší specializací jsou čističky odpadních vod, septiky, studny, ale zajišťujeme i další vodohospodářské stavby.
Máte k článku jakékoliv dotazy nebo připomínky? Neváhejte nás kontaktovat.
E-mail: [email protected]
Tel.: +420 725 884 133
Zdroje a další odkazy: